Epoka Trzech Królestw

Epoka Trzech Królestw
Ilustracja
Państwa Shu Han, Wei i Wu ok. 262 roku (na tle granic współczesnych państw)
Nazwa chińska
Pismo uproszczone

三国

Pismo tradycyjne

三國

Hanyu pinyin

Sānguó

Epoka Trzech Królestw (chiń. upr. 三国时代; chiń. trad. 三國時代; pinyin Sānguó shídài; 220 - 265) – za datę jej początku uznaje się najczęściej upadek dynastii Han w 220 r. Dla wielu chińskich historyków Epokę otwiera jednak już powstanie Żółtych Turbanów w 184 r. W 220 r. Cesarstwo rozpadło się na trzy oddzielne państwa: Shu Han (蜀漢, zwane także Shu, 蜀), Wei (魏) oraz Wu (吳).

Ich władcy, rywalizując ze sobą o jak największe wpływy i rozszerzenie swych domen, prowadzili nieustanne wojny między sobą. W ich trakcie korzystali także z pomocy koczowniczych państw, okalających Chiny od północy i zachodu. Najbardziej ucierpiało na tym Królestwo Północne, z którego część ludności zmuszona została do ucieczki przed najazdami plemion koczowniczych do Królestwa Południowego. Ciągłe wojny spowodowały znaczne osłabienie gospodarki Chin, a nawet zmniejszenie liczby ludności. Najważniejszym wydarzeniem Epoki Trzech Królestw było rozprzestrzenienie się w Chinach religii buddyjskiej.

Koniec epoki rozpoczął się w 263 r. wraz z podbojem Shu przez Wei. W 265 r. w Wei nastała Dynastia Jin, która w 280 r. podbiła również państwo Wu.

Następstwa

W IV wieku n.e. północne Chiny zostały podbite na 300 lat przez koczownicze ludy, wywodzące się od Xiongnu i Xianbei. Najeźdźcy zasymilowali się z tubylczą ludnością, przyjęli miejscowe zwyczaje i kulturę i rządzili wspólnie z chińskimi elitami. W okresie tym trwała nadal intensywna kolonizacja południowych terytoriów Chin przez mieszkańców Królestwa Północnego, przy czym na południe od rzeki Jangcy istniało wówczas kilkanaście różnych państw. Ponowne zjednoczenie Chin nastąpiło dopiero w 589 r. naszej ery.

Nawiązania w kulturze

Okres Trzech Królestw cieszył się wielkim zainteresowaniem w chińskiej kulturze popularnej. Przyczyniła się do tego m.in. powieść Luo Guanzhonga pt. Opowieści o Trzech Królestwach, która doczekała się licznych adaptacji powieściowych, filmowych, a także na gry komputerowe (m.in. Fate of the Dragon), także w Japonii i Korei Płd. Ulubione sceny tej powieści to m.in. Przysięga w Brzoskwiniowym Sadzie oraz Bitwa pod Czerwonymi Klifami. Tę sfilmował w 2008 roku chiński reżyser John Woo[1]. Powstały także gry o tytułach „Dynasty Warriors”, „Dragon Throne” oraz Total War: Three Kingdoms, które obrazują przebieg wojny. Ukazało się także anime Ikkitousen, nawiązujące postaciami do tej epoki.

Przypisy

  1. Les 3 royaumes (2008) - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2017-11-23].

Media użyte na tej stronie