Estella (męczennica)

Święta
Estella
męczennica
Ilustracja
Witraż z wizerunkiem świętej Estelli w bazylice św. Eutropiusza w Saintes
Miejsce śmierci

Saintes

Czczona przez

Kościół katolicki

Patronka

Saintes

Estella, także Eustella, Stella (ur. i zm. w III wieku n.e. w Galii) – święta męczennica, patronka miasta Saintes. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 11 maja, a w Cerkwi prawosławnej 30 kwietnia.

Hagiografia

Jak podaje legenda, ojciec Estelli był wysoko urodzonym Rzymianinem, pełniącym funkcję legata w mieście Saintes, a matka pochodziła ze starożytnego rodu druidów. Dziewczyna została nawrócona przez świętego Eutropiusza, który ją ochrzcił i uczynił swoją uczennicą.

W piśmiennictwie chrześcijańskim pierwsze wzmianki o tej postaci pojawiają się dopiero w średniowieczu, przede wszystkim w przewodniku pielgrzyma zawartym w Kodeksie Kalikstyńskim (XII w.). Wspomniano ją również w żywocie świętego Eutropiusza opracowanym w roku 1612 przez anonimowego jezuitę, który zapisał: „Być może ojciec, który ani prośbami, ani groźbami nie zdołał jej odwieść od religii chrześcijańskiej i obietnicy złożonej Bogu, że zachowa bez najmniejszej skazy kwiat swego dziewictwa, wpadł w wielki gniew i, zapominając o wszelkim przyrodzonym uczuciu, splamił swe dłonie krwą niewinną przenajświętszej córki (...), a ściął jej głowę, bo nie chciała iść drogą jego bezbożności i wyrzec się Jezusa Chrystusa”[1].

Przyjmuje się, że śmierć męczeńską poniosła na arenie w Saintes. Źródło św. Estelli, płynące obok amfiteatru, jest celem licznych pielgrzymek. Zgodnie z miejscowym zwyczajem odwiedzają je także panny na wydaniu, żeby poznać swoje przyszłe losy: jeśli wrzucone do źródła szpilki ułożą się w znak krzyża, wróżba jest pomyślna[2].

Pierwotna forma jej imienia, Eustelle, wywodzi się z greckiego eu ‘piękny’ i stello ‘ozdabiam’. Wersja zlatynizowana, Estelle (‘gwiazda’), została rozpowszechniona przez poetę i noblistę Frédérica Mistrala, który tę świętą obrał za patronkę Związku Felibrów, grupy literatów, walczących o odrodzenie kultury prowansalskiej[3].

Przypisy

  1. La vie du glorieux martyr de Iesus-Christ S. Eutrope, red. Jean Bichon, Saintes 1619, s. 47.
  2. Jacques Baudoin, Grand livre des saints: culte et iconographie en Occident, Éditions Créer, Florat 2006, s. 209.
  3. Stanisław Gniadek, Wstęp, [w:] Fryderyk Mistral, Mirejo, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1964, s. XXI.

Media użyte na tej stronie

Saintes Eglise Saint Eutrope-Church window01.jpg
Autor: Xauxa (Håkan Svensson), Licencja: CC BY-SA 3.0
Basilique Saint-Eutrope de Saintes. Saintes, France. Window. Eutropius of Saintes lived as a hermit near Saintes and converted to Christianity the governor's daughter, Saint Eustella or Eustelle. According to tradition, the governor was so enraged by his daughter’s conversion that he had both her and Eutropius killed. Eutropius was killed by having his head split open with an axe.