Ferdinand Foch

Ferdinand Foch
Ilustracja
Marsz. Ferdinand Foch przed 1915 r.
marszałek Francji marszałek Francji
Data i miejsce urodzenia

2 października 1851
Tarbes, II Republika Francuska

Data i miejsce śmierci

20 marca 1929
Paryż, III Republika Francuska

Przebieg służby
Lata służby

18701923

Siły zbrojne

Armée française Armée française

Stanowiska

dowódca: 14. Dywizji,
8. i 20. Korpusu Armijnego,
9. oraz 7. i 8. Armii,
szef Sztabu Generalnego, przewodniczący Rady Wojennej Sprzymierzonych, naczelny wódz Sił Sprzymierzonych

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa:

podpis
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Medal Wojskowy (Francja) Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja) Oficer Orderu Palm Akademickich (Francja) Medal pamiątkowy wojny 1870–1871 (Francja) Medal Pamiątkowy Wielkiej Wojny (Francja) Order Orła Białego (1921-1990) Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920-1941, czterokrotnie) Order za Wybitną Służbę (Wielka Brytania) Order Zasługi (Wielka Brytania) Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Krzyż Wojskowy I Klasy (Belgia) Krzyż Wojenny (Belgia) (1914-1918) Médaille ou Croix de l'Yser (Belgium) - ribbon bar.gif Krzyż św. Jerzego II stopnia (Imperium Rosyjskie) Order Wojenny Pogromcy Niedźwiedzia (Łotwa) Wielka Wstęga Orderu Alawitów (do 1955, Maroko) Krzyż Wojenny Czechosłowacki Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja) Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Wielka Wstęga Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) Krzyż Wielki Orderu Danebroga (Dania) PRT Military Order of the Tower and of the Sword - Grand Cross BAR.png Krzyż Wielki Orderu Daniły I (Czarnogóra) Order Sabaudzki Wojskowy I Klasy Krzyż Zasługi Wojennej (Królestwo Włoch) Krzyż Wielki Orderu Orła Białego (Serbia) Złoty Medal Waleczności (Królestwa Serbii) Order of Rama 1st Class ribbon.svg PAN Medalla de la Solidaridad.png

Ferdinand Foch (ur. 2 października 1851 w Tarbes, zm. 20 marca 1929 w Paryżu) – francuski dowódca i teoretyk wojskowy, dowódca wyższych związków taktycznych armii francuskiej, marszałek Francji (1918), marszałek polny Wielkiej Brytanii (1919) i marszałek Polski (1923), szef Sztabu Generalnego, przewodniczący Rady Wojennej Sprzymierzonych, naczelny wódz Sił Sprzymierzonych.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Urodził się 2 października 1851 roku w Tarbes – miejscowości leżącej w rejonie Midi-Pyrénées, w departamencie Hautes-Pyrénées u podnóża Pirenejów. Syn urzędnika, prawnuk oficera z armii Napoleona Bonaparte, wychowywany był w atmosferze kultu tradycji napoleońskich. Kształcił się w jezuickich kolegiach św. Michała w Saint-Étienne i św. Klemensa w Metz. Po rozpoczęciu wojny francusko-pruskiej w 1870 roku wstąpił ochotniczo do wojska do 4. Pułku Piechoty, ale nie brał udziału w działaniach bojowych. Zdemobilizowany w marcu 1871 roku rozpoczął naukę na politechnice w Paryżu.

Służba wojskowa

Ukończył Oficerską Szkołę Inżynieryjną Artylerii. Stopień oficerski otrzymał we wrześniu 1874 roku, służąc w 24. Pułku Artylerii. W 1887 roku ukończył Akademię Sztabu Generalnego (ASG). W latach 1887–1889 służył w 3. Oddziale Sztabu Generalnego. Od 1890 roku był wykładowcą strategii ogólnej w ASG. Napisał szereg rozpraw wojskowo-teoretycznych o wykorzystaniu taktyki Napoleona we współczesnych warunkach. W latach 1895–1901 profesor ASG, w 1901 roku odwołany za klerykalizm. Następnie został pomocnikiem dowódcy 20. Pułku Artylerii.

Znany był z głębokiego przywiązania do wiary katolickiej, co w świeckiej Francji było nierzadko przeszkodą w zrobieniu kariery wojskowej[1]. Mimo to został w 1903 roku awansowany do stopnia pułkownika i objął dowództwo 35. Pułku Artylerii, zaś w 1905 roku otrzymał stopień generała brygady z wyznaczeniem na komendanta ASG. Od 1911 roku dowódca 14. Dywizji, od roku 1912 – 8. Korpusu Armijnego (KA), a od roku 1913 – 20. Korpusu Armijnego, na czele którego rozpoczął udział w I wojnie światowej w składzie 2. Armii.

I wojna światowa

Od 28 sierpnia 1914 roku Foch pełnił funkcję dowódcy Grupy Armijnej w składzie 9. i 11. KA, 42. Dywizji Piechoty i 2. Dywizji Kawalerii. 4 września tego roku grupa ta została przemianowana w 9. Armię. W czasie bitwy nad Marną dowodzona przez niego armia wykazała dużą waleczność i opór. 4 października wyznaczony na pomocnika Naczelnego Dowódcy gen. Josepha Joffre'a, z zadaniem koordynowania działań wszystkich armii działających na północy Francji.

Będąc w czasie I wojny światowej zwolennikiem działań ofensywnych sprawił, że wielu żołnierzy z jego 20. Korpusu zginęło w sierpniu 1914 roku od ognia niemieckich karabinów maszynowych. W prowadzonych operacjach nie stosował manewru i prowadził operacje całym frontem, spychając wojska niemieckie na kolejne pozycje, co prowadziło do dużych strat w ludziach i technice.

Gen. Ferdinand Foch w 1916 r.

W listopadzie 1914 roku brał udział w bitwie pod Ypres, podczas której koordynował działania oddziałów sojuszniczych armii. W styczniu 1915 roku został wyznaczony na dowódcę Północnej Grupy Armii, z którą brał udział w operacjach zaczepnych, m.in. dowodził ofensywą w Artois, a w okresie lipiec – listopad 1916 roku uczestniczył w bitwie nad Sommą.

Po odejściu ze stanowiska gen. Joffre'a w grudniu 1916 roku został zwolniony z obowiązków dowódczych i z grupą oficerów skierowany do opracowania planu działań w wypadku naruszenia neutralności Szwajcarii. W styczniu 1917 roku przedstawił projekt planu, który został zatwierdzony. Od stycznia do marca 1917 roku czasowo dowodził 7. i 8. Armią. W kwietniu 1917 roku przebywał z misją we Włoszech, gdzie uzgadniano warunki wejścia wojsk angielskich i francuskich do tego kraju, na wypadek konieczności. 5 maja 1917 roku wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Generalnego. W styczniu 1918 roku, oprócz stanowiska szefa Sztabu Generalnego, został wyznaczony na przewodniczącego Rady Wojennej Sprzymierzonych. Od marca 1918 roku był koordynatorem działań wojsk Sprzymierzonych na Zachodnim Froncie. We wrześniu 1918 roku przeprowadził udaną kontrofensywę nad Sommą, która zdecydowała o pokonaniu Niemiec.

Podpisanie rozejmu w Compiègne w 1918 r. (marsz. Ferdinand Foch drugi z prawej)

W czasie kryzysu na froncie w marcu i maju 1918 roku, kiedy wojska niemieckie zagrażały Paryżowi, pokazał silny charakter, odwagę i gotowość do brania na siebie odpowiedzialności. Dzięki tym cechom doprowadził do zakończenia działań wojennych i zawarcia pokoju. Był głównym przedstawicielem Francji w rozmowach dotyczących zawieszenia broni w listopadzie 1918 roku, osobiście dyktując stronie niemieckiej warunki zawieszenia broni. Jako naczelny wódz wszystkich sił Sprzymierzonych na froncie zachodnim podpisał w rozejm w Compiègne kończący działania wojenne z Niemcami 11 listopada 1918 roku. Jego rola w ostatecznym zwycięstwie nad koalicją państw centralnych jest trudna do przecenienia.

Okres powojenny

W latach 1918–1920 był jednym z organizatorów interwencji wojskowej w Rosji Radzieckiej. Od 1919 roku był prezydentem Wyższej Rady Wojennej. Gdy podpisano traktat wersalski wypowiedział się o nim następująco: "To nie pokój, lecz zawieszenie broni na dwadzieścia lat".

Był nieprzejednanym wrogiem Niemiec, dążył do ostatecznego ich zniszczenia, by już więcej nie zagrażały Europie. Planował wspólne uderzenie wraz z Polską na Niemcy, które miało polegać na "przecięciu" Niemiec na pół, a potem osobnym pacyfikowaniu części północnej i południowej[2].

Był autorem książki O prowadzeniu wojny, Wspomnienia (wojna 1914–1918). Zmarł 20 marca 1929 roku w wieku 78 lat w Paryżu. Został pochowany w paryskim Kościele Inwalidów. Mowę pogrzebową wygłosił francuski prezydent czasu wojny Raymond Poincaré.

Związki z Polską

Lekarzem rodziny Foch był Polak o nazwisku Michałowski, który mając szesnaście lat wziął udział w powstaniu styczniowym, a po jego klęsce emigrował do Francji i osiadł w Montpellier[3].

Foch znany był jako przyjaciel Polski. Swą zdecydowaną postawą (m.in. groźbą interwencji zbrojnej) wymusił na rządzie niemieckim przerwanie kontrofensywy przeciwko powstańcom wielkopolskim.

5 lutego 1921 roku w szkole wojskowej w Saint-Cyr Józef Piłsudski odpiął ze swego munduru własny krzyż Virtuti Militari, udekorował nim Marszałka Focha i wygłosił następujące przemówienie (zamieszczone w Monitorze Polskim z 7 lutego 1921 r.):[4]

"Znajduję się na tej ziemi francuskiej, zaprzyjaźnionej z Polską, którą z radością reprezentuję, w charakterze Prezydenta Republiki. Jednakże w obecności Wielkiego Wodza, który potrafił odnieść zwycięstwo wśród najtrudniejszych warunków, nie mogę zapomnieć, że jestem żołnierzem. Jako żołnierz podziwiałem i podziwiam olbrzymie dzieło, jakiego dokonałeś, biorąc na swoje barki tak olbrzymią odpowiedzialność. I dlatego dziś z uczuciem głębokiej radości ofiaruję Ci krzyż „Virtuti Militari”, ten krzyż, który jest mi tak drogi, a który nosiłem na swojej piersi, jako Naczelny Wódz Armii Polskiej."

Sarkofag Marszałka Focha w Kościele Inwalidów w Paryżu

W piątek 13 kwietnia 1923 roku Prezydent RP Stanisław Wojciechowski, na wniosek Ministra Spraw Wojskowych generała dywizji Kazimierza Sosnkowskiego i uchwały Rady Ministrów, nadał Ferdinandowi Fochowi tytuł marszałka Polski[5].

W środę 2 maja 1923 roku o godz. 7.25 na dworcu kolejowym w Dziedzicach generał Sosnkowski w imieniu Rady Ministrów przywitał marszałka Ferdinanda Focha przemówieniem „(…) Przy pierwszym kroku Pańskim w Polsce Panie marszałku Foch, Marszałku Francji i Marszałku Anglii, mam honor wręczyć Ci dekret mianowania Pana Marszałkiem Polski, a jako widoczny symbol tej godności buławę Marszałkowską, którą Prezydent Rzeczypospolitej polecił mi doręczyć w jego imieniu” po czym wręczył dekret i buławę. Następnego dnia na placu Saskim w Warszawie Marszałek Foch wziął udział w uroczystym odsłonięciu pomnika księcia Józefa Poniatowskiego[6][7]. Tego samego dnia o godz. 3.15 na lotnisku mokotowskim w Warszawie wylądowała francuska eskadra w składzie sześciu samolotów Breguet XIV[8].

W piątek 4 maja:

W sobotę 5 maja w Sztabie Generalnym, w towarzystwie szefa Francuskiej Misji Wojskowej w Polsce generała Charlesa Josepha Duponta wziął udział w konferencji z marszałkiem Piłsudskim. W przerwie konferencji wziął udział w śniadaniu wydanym na jego cześć przez Ministra Spraw Zagranicznych Aleksandra Skrzyńskiego w pokojach Pałacu Potockich[10].

11 maja odbyła się w auli Politechniki Lwowskiej uroczystość nadania doktoratu honoris causa marszałkowi Francji Ferdinandowi Fochowi. Wydarzeniu temu nadano szczególnie uroczysty charakter, całe grono wystąpiło we frakach, u wrót uczelni witali Focha rektor Julian Fabiański i prorektor Maksymilian Tytus Huber, oni też w auli wygłosili odpowiednie przemówienia. W imieniu młodzieży przemawiał, w mundurze kapitana Wojska Polskiego, były prezes Bratniej Pomocy, Jan Nawrocki. Kiedy marszałek opuszczał gmach, rozentuzjazmowana młodzież studencka wyprzęgła konie i pociągnęła karetę przy pomocy lin ulicami Sapiehy i Kopernika, wśród wiwatujących gęstych szpalerów ludności do ratusza.

Otrzymał także tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (1918), Uniwersytetu Warszawskiego (1921)[11], Uniwersytetu Poznańskiego (1923) oraz Uniwersytetu[12] i Politechniki Lwowskiej (1923). Ferdinandowi Fochowi przyznano tytuły: Honorowego Obywatela Lwowa[13][14], Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy 19 kwietnia 1923 roku[15], honorowego obywatela Torunia (kwiecień 1923)[16], Honorowego Obywatela Grudziądza (26 kwietnia 1923, mimo iż nigdy w Grudziądzu nie był).

Upamiętnienie

Lotniskowiec Francuskiej Marynarki Wojennej – „Foch”.
ulica Ferdynanda Focha w Chrzanowie

Imieniem Ferdynanda Focha nazwano francuskie ulice m.in. w: Paryżu i Nicei oraz polskie w: Bydgoszczy, Chełmnie (obecnie Grudziądzka), Chrzanowie[17], Gdańsku, Gdyni, Częstochowie, Grudziądzu, Krakowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Ostrowcu Świętokrzyskim, Poznaniu (obecnie Głogowska), Tarnowie (obecnie Bema), Pruszkowie, Przemyślu i Radomiu. Od 2018 roku w Poznaniu istnieje Skwer im. Ferdynanda Focha (uroczystego nadania nazwy dokonali wiceprezydent miasta Jędrzej Solarski oraz ambasador Francji Pierre Lévy)[18]. W okresie przedwojennym gdyńskie Wzgórze Św. Maksymiliana nosiło nazwę: Wzgórze Focha.

Przed II wojną światową ulicę marsz. Ferdinanda Focha posiadały również Warszawa i Kielce. Po blisko 60 latach stolica Polski ma ponownie ulicę, której patronem jest marszałek – taką decyzję w styczniu 2010 roku podjęli stołeczni radni[19], a 1 czerwca 2010 roku prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i ambasador Francji Francois Barry Delongchamps uroczyście nadali nazwę ulicy Focha przedłużeniu ul. Trębackiej do Ossolińskich[20]. Na wniosek francuskiego personelu kopalni Knurów w dniu 17 września 1922 roku szyb IV nazwano imieniem marszałka. Kopalnię tę po 2000 roku połączono z sąsiednią Kopalnią Węgla Kamiennego Szczygłowice. Obecnie jako Kopalnia Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice wchodzi w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Imieniem marszałka Focha nazwano okręt Francuskiej Marynarki Wojennej – lotniskowiec typu Clemenceau – „Foch”.

W czeskim mieście Čáslav został ustawiony pomnik Ferdinanda Focha, który po ustanowieniu protektoratu Czech i Moraw został usunięty przez Niemców w sierpniu 1939 roku[21]. Pomniki konne marszałka znajdują się m.in. w Cassel, na Trocadéro w Paryżu, w Tarbes oraz w Londynie. Pełnopostaciowy kamienny monument znajduje się w Compiègne oraz stalowy w Knurowie.

Ukazany został w filmach fabularnych, m.in. w Na Zachodzie bez zmian (Im Westen nichts Neues) z 2022, gdzie zagrał go Gabriel Dufay[22].

Odznaczenia

Przypisy

  1. Andrzej Zaręba: Generalissimus Foch, w: Gazeta Wyborcza z 21 kwietnia 2006.
  2. Mateusz Biskup: Zapomniany Marszałek.
  3. Polskie wspomnienia Marszałka Focha, Polska Zbrojna Nr 122 z 6 maja 1923 r., s. 3.
  4. J. Piłsudski: Pisma zbiorowe t. V, Instytut Józefa Piłsudskiego, Warszawa 1937, s. 187.
  5. Marszałek Francji Foch Marszałkiem Polski, Polska Zbrojna Nr 100 z 14 kwietnia 1923 r., s. 1.
  6. Dziennik Poznański Nr 102 z 5 maja 1923 r.
  7. Przybycie Marszałka Focha, Uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Józefa, Obiad na cześć Marszałka Focha, Słowo Pomorskie Nr 102 z 5 maja 1923 r., s. 1-2.
  8. Francuska eskadra lotnicza w Warszawie, Polska Zbrojna Nr 122 z 6 maja 1923 r., s. 3.
  9. Marszałek Foch kawalerem krzyża „Virtuti Militari”, Drugi dzień pobytu Marszałka Focha, Polska Zbrojna Nr 121 z 5 maja 1923 r., s. 1.
  10. Wczorajszy dzień, Polska Zbrojna Nr 122 z 6 maja 1923 r., s. 3.
  11. Doktoraty honorowe. [w:] Uniwersytet Warszawski [on-line]. uw.edu.pl. [dostęp 2018-02-23].
  12. Jan Draus: Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie 1918-1946. Portret kresowej uczelni. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2007, s. 26. ISBN 978-83-7188-964-6.
  13. Ferdinand Foch. Słownik: Leksykon postaci
  14. Wielki człowiek, przyjaciel Polski
  15. Foch obywatelem honorowym Warszawy. „Gazeta Lwowska”, s. 6, Nr 90 z 21 kwietnia 1923. 
  16. Toruń. „Kurier Warszawski”. Nr 109, s. 3, 21 kwietnia 1923. 
  17. Spis ulic Chrzanowa. Chrzanovia Patria Parva. [dostęp 2010-02-10]. (pol.).
  18. Poznań ma skwer Focha, www.poznan.pl [dostęp 2019-05-04] (pol.).
  19. osa: W Śródmieściu wraca przedwojenna ul. Focha. gazeta.pl. [dostęp 2010-05-07]. (pol.).
  20. Izabela Kraj: Cud nad Wisłą, Foch i de Gaulle. dom.zw.com.pl, 2010-06-01. [dostęp 2010-06-02]. (pol.).
  21. Usunęli pomnik Focha. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 179 z 10 sierpnia 1939. 
  22. Na Zachodzie bez zmian Im Westen nichts Neues 2022. filmweb.pl. [dostęp 2022-11-01].
  23. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af Rocznik oficerski 1928, s. 9
  24. Dekret Wodza Naczelnego L. 2956 z 1921 r. (Dziennik Personalny z 1922 r. Nr 1, s. 11)
  25. „W zamian za otrzymane wstążeczki biało-amarantowe b. armii gen. Hallera”; Rozkaz Ministra Spraw Wojskowych L. 2034 z 1921 r. (Dziennik Personalny z 1921 r. Nr 41, s. 1617)

Bibliografia

  • Popularna Encyklopedia Powszechna, Ludwik Czopek (red.), Ada Anczykowa, t. 5, Kraków: Fogra, 1995, ISBN 83-85719-14-8, ISBN 83-85719-07-5, OCLC 833967081.
  • (ros.) K.A. Zalleskij. I mirowaja wojna. Prawitieli i wojennaczalniki, Moskwa WECZE 2000.
  • (ros.) Wielka Encyklopedia Radziecka, t. 27, s. 609, Moskwa 1969-1978.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Armoiries république française.svg
Autor: Bonjour vive la France Dessiné par Jérôme BLUM le 5 septembre 2007. Készítette: Jérôme BLUM 2007., Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
unofficial armorial bearings of the French republic, created from France coa.png. (The only official emblem of France is its tricolour flag).
Croix de Guerre 1914-1918 ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Croix de Guerre 1914-1918 (France)
Order of the Bath (ribbon).svg
Autor: Image sourced from 'Medals of the World' website: http://www.medals.org.uk/index.htm, Licencja: CC BY 2.5
Ribbon of the Order of the Bath
Order of the Bath UK ribbon.svg
Autor: Image sourced from 'Medals of the World' website: http://www.medals.org.uk/index.htm, Licencja: CC BY 2.5
Ribbon of the Order of the Bath
Galó de l'Orde del Mèrit (UK).svg
Ribbon of the Order of Merit
ME Order of Danilo I Knight Grand Cross BAR.svg
Autor: Mimich, Licencja: CC BY-SA 3.0
Knight Grand Cross (1st Class) of the Order of Danilo I (Montenegro)
Order of Rama 1st Class ribbon.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ribbon for a Knight Grand Commander (1st Class) of the Honourable Order of Rama (Thailand)
Chrzanow focha.JPG
Autor: Mariusz Paździora, Licencja: CC BY-SA 3.0
ul. Ferdynanda Focha w Chrzanowie, woj. małopolskie
ESP Charles III Order GC.svg
Autor: Heralder (Crown by Miguillen, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon bar of the Order of Charles III, Grand Cross.
PRT Military Order of the Tower and of the Sword - Grand Cross BAR.png
Baretka Krzyża Wielkiego Wojskowego Orderu Wieży i Miecza
Cavaliere di gran croce OMS BAR.svg
medal bar of Knight of grand cross of the Ordine militare di Savoia (Military Order of Savoy).
Ferdinand Foch's tomb at Les Invalides, July 28, 2013.jpg
Autor: couscouschocolat, Licencja: CC BY 2.0
Ferdinand Foch's tomb at Les Invalides in Paris.
Musee-de-lArmee-IMG 1072.jpg
Autor: Rama., Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
Baton of a modern Marshal of France. This image was taken at the Musée de l'Armée, Paris.
Marszałek Polski.svg
Naramiennik z oznaką stopnia Marszałka Polski
RUS Imperial Order of Saint George ribbon.svg
Ribbon bar of the Imperial Military Order of Saint George. The Russian Empire.
Army France OF10.png
Marszałek Francji
MAR Order of the Ouissam Alaouite - Grand Cross (1913-1956) BAR.png
Baretka Krzyża Wielkiego Orderu Ouissama Alaouite'a (1913-1956)
PAN Medalla de la Solidaridad.png
Autor: EricSerge, Licencja: CC BY-SA 3.0
Medal of Solidarity, Panama
Médaille ou Croix de l'Yser (Belgium) - ribbon bar.gif
Autor: McOleo, Licencja: CC0
Ribbon bar of the Medal or the Cross of Yser (Belgium)
Waffenstillstand gr.jpg
Colorized photograph, which depicts from left to right: German Admiral Ernst Vanselow, German Count Alfred von Oberndorff (1870 - 1963) of the Foreign Ministry, German army general Detlof von Winterfeldt, British Royal Navy Captain Jack Marriott (Naval Assistant to the First Sea Lord), Matthias Erzberger, head of the German delegation Center party member of the Reichstag (1875 - 1921), who was later murdered by Freikorps rightists for his role in the Armistice, British Rear-Admiral George Hope (Deputy First Sea Lord), British Admiral of the Fleet Sir w:en:Rosslyn Wemyss (First Sea Lord), Marshal of France Ferdinand Foch (1851 - 1929), and French general Maxime Weygand (1867 - 1965). according to http://www.jamd.com/image/g/3279533.

There is a signature in the left corner: Pillard. See also national trust object 836535.

This image appears to be a painting, not a colourized photograph. (It might have also been published as a sepia postcard.) The probability that it is not a photograph is also indicated by the inaccurate depiction of furniture, in Maréchal Foch's 'dining car', which had a fixed-to-the-floor table and French chairs (as seen in photographs of the event). The probable inaccuracy of the depiction might be the reason for its anonymity.
Medaille militaire ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: La médaille militaire (France)
Medaille commemorative de la Guerre 1914-1918 ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille commémorative de la Guerre 1914-1918. France.
FS Foch high speed turn.jpg
A starboard bow view of the French CLEMENCEAU class aircraft carrier FOCH (R-99) as the vessel executes a high speed turn during exercise Distant Drum.
GRE Order Redeemer 1Class.png
Baretka Orderu Zbawiciela I klasy (Grecja)
Palmes academiques Officier ribbon.svg
Autor: Borodun, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Les Palmes académiques, Officier rank
Medaille commemorative de la guerre 1870-1871 ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Médaille commémorative de la guerre 1870-1871. France.
General Foch.jpg
Le général Foch, commandant en chef des armées de la Somme
Signature Ferdinand Foch.svg
Signature du général, maréchal de France et membre de l’Académie française, Ferdinand Foch.
Czechoslovak War Cross 1918 Bar.png
Baretka: Czechosłowacki Krzyż Walecznych 1914-1918.
Croce di guerra al merito BAR.svg
Italian al merito (military merit) war cross medal bar
Bravery Medal Milos Obilic, 1913 rib.png
Autor: Kobra011, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bravery Medal "Milos Obilic", 1913 ribbon