2015 Czechy U-185(0)
2015–2017 Czechy U-2010(2)
2018– Czechy25(5)
W sumie:40(7)

Filip Hronek (ur. 2 listopada 1997 w Hradcu Králové) – czeski hokeista grający na pozycji obrońcy, reprezentant kraju.

Kariera

Filip Hronek karierę sportową rozpoczął w 2015 roku w Mountfieldzie Hradec Králové, w barwach którego w sezonie 2014/2015 zadebiutował w ekstralidze czeskiej. W sezonie 2015/2016 był już podstawowym zawodnikiem klubu, w którym, w fazie zasadniczej rozegrał 40 meczów, w których zdobył 4 punkty (4 asysty) oraz spędził 22 minuty na ławce kar[1].

25 czerwca 2016 roku został wybrany przez władze klubu ligi NHL, Detroit Red Wings, w 2 rundzie draftu NHL z numerem 53. 14 lipca 2016 roku podpisał podstawowy kontrakt z Czerwonymi Skrzydłami[2], jednak z powodu zbyt silnej konkurencji w klubie, sezon 2016/2017 rozpoczął w występującym w lidze OHL Saginaw Spirit, w barwach którego, w fazie zasadniczej rozegrał 59 meczów, w których zdobył 61 punktów (14 goli – 4. miejsce w klubie, 47 asyst – 1. miejsce w klubie) oraz spędził 60 minut na ławce kar, a także zdobył 21 punktów power play – 1. miejsce w klubie oraz oddał 235 strzałów – 2. miejsce, co dało mu wyróżnienia: MVP oraz Najlepszy obrońca klubu[3]. 22 marca 2017 roku przeszedł do występującego w lidze AHL klubu filialnego Detroit Red Wings, Grand Rapids Griffins[4], z którym w sezonie 2016/2017 zdobył Puchar Caldera, po wygranej rywalizacji w finale 4:2 z Syracuse Crunch[5]. W sezonie 2017/2018 został wybrany do Drużyny Nowicjuszy ligi AHL[6].

4 października 2018 roku zadebiutował w lidze NHL[7], w przegranym 3:2 po dogrywce meczu wyjazdowym z Columbus Blue Jackets[8], natomiast 13 października 2018 roku, w przegranym 8:2 meczu domowym z Boston Bruins, zdobył swojego pierwszego gola w lidze NHL, pokonując w 41. minucie, po podaniach Tylera Bertuzziego oraz Gustava Nyquista, pokonał bramkarza drużyny Misi, Tuukkę Raska[9][10]. Łącznie w sezonie 2018/2019, w fazie zasadniczej rozegrał 46 meczów, w których zdobył 23 punkty (5 goli, 18 asyst) oraz spędził 30 minut na ławce kar, a także zaliczył serię 4 kolejnych zdobytych punktów, najdłuższą serię zdobytych punktów przez debiutującego obrońcę drużyny Czerwonych Skrzydeł od sezonu 1991/1992, łącznie zdobył 7 punktów w ostatnich 6 meczach. Po zakończeniu zmagań w lidze NHL, w którym w wyniku głosowania przeprowadzonego przez Detroit Sports Media został Nowicjuszem Rokur w klubie, resztę sezonu 2018/2019 spędził w występującym w lidze AHL Grand Rapids Griffins[11], w którym w fazie zasadniczej rozegrał 31 meczów, w których zdobył 24 punkty (7 goli, 17 asyst) oraz spędził 45 minut na ławce kar, natomiast w fazie play-off rozegrał 5 meczów, w których 3 punkty (3 asysty) oraz spędził 28 minut na ławce kar.

28 sierpnia 2020 roku, w wyniku opóźnienia inauguracji rozgrywek w sezonie 2020/2021 z powodu pandemii COVID-19, wrócił do swojego macierzystego klubu, Mountfieldu Hradec Králové, w którym grał w ramach wypożyczenia aż do rozpoczęcia sezonu 2020/2021 w Ameryce Północnej[12].

3 września 2021 roku, podpisał trzyletni kontrakt z Czerwonymi Skrzydłami o wartości 13 200 000 dolarów amerykańskich[13].

Filip Hronek wystąpił w reprezentacji Czech U-18 na mistrzostwach świata U-18 2015 Elity w Szwajcarii, na których rozegrał 5 meczów, w których zdobył 3 punkty (3 asysty) oraz spędził 6 minut na ławce kar, a drużyna Czeskich Lwów zakończyła turniej na 6. miejscu, po przegranej w ćwierćfinale 7:2 z reprezentacją Stanów Zjednoczonych U-18 (asysta w 52. minucie wraz z Davidem Kaše przy golu Pavla Zachy na 7:2), 23 kwietnia 2015 roku na Ice Center Lucerne w Lucernie.

Z reprezentacji Czech U-20 w latach 2015–2017 dwukrotnie wystąpił na mistrzostwach świata juniorów (2016, 2017 – kapitan oraz najlepszy obrońca drużyny Czeskich Lwów), na których rozegrał 10 meczów, w których zdobył 6 punktów (2 gole, 4 asysty) oraz spędził 14 minut na ławce kar.

Natomiast z seniorską reprezentacją Czech trzykrotnie wystąpił na mistrzostwach świata (2018, 2019, 2021). Na mistrzostwach świata 2019 Elity na Słowacji, na których drużyna Czeskich Lwów zajęła 4. miejsce, po przegranej w meczu o 3. miejsce 3:2 po serii rzutów karnych z reprezentacją Rosji, został wybrany najlepszym obrońcą oraz do Drużyny Gwiazd turnieju[14].