Miedź Legnica wygrała 4:3 w serii rzutów karnych.

Data

24 czerwca 1992

Sędzia

Michał Listkiewicz

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 1992mecz piłkarski kończący rozgrywki Pucharu Polski 1991/1992 oraz mający na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, który został rozegrany 24 czerwca 1992 roku na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie, pomiędzy Miedzią Legnica a Górnikiem Zabrze. Trofeum po raz 1. wywalczyła Miedź Legnica, która uzyskała tym samym prawo gry w kwalifikacjach Pucharu Zdobywców Pucharów 1992/1993.

Droga do finału

Miedź LegnicaRundaGórnik Zabrze
DataPrzeciwnikWynikDataPrzeciwnikWynik
21.08.1991Ostrovia Ostrów Wielkopolski1:1III rundaRozpoczął rozgrywki od IV rundy.
04.09.1991Stal Mielec3:2IV runda04.09.1991Resovia Rzeszów2:0
20.11.1991Olimpia Poznań1:01/8 finału20.11.1991GKS Katowice0:0 (k. 3:1)
18.03.1992Zawisza Bydgoszcz2:1Ćwierćfinał18.03.1992Widzew Łódź1:0
01.04.1992Zawisza Bydgoszcz2:2 pd.01.04.1992Widzew Łódź1:0
20.05.1992Stilon Gorzów Wielkopolski3:0Półfinał20.05.1992ŁKS Łódź1:1
10.06.1992Stilon Gorzów Wielkopolski1:110.06.1992ŁKS Łódź2:1 pd.

Tło

W sezonie 1991/1992 Miedź Legnica zakończyła rozgrywki ligowe 3. miejsce w II lidze (pierwsza od finału 1983 drużyna spoza ekstraklasy), natomiast Górnik Zabrze na 4. miejscu w ekstraklasie. Faworyci rozgrywek m.in.: GKS Katowice, Lech Poznań, Legia Warszawa nie potraktowali rozgrywek zbyt poważnie, z związku z czym niespodziewanie zbyt szybko odpadli z rozgrywek[1]. Triumf z rozgrywkach był także jedyną szansą dla obu klubów na występ w europejskich rozgrywkach.

Mecz

Przebieg meczu

Mecz finałowy odbył się 24 czerwca 1992 roku o godzinie 20:05 na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Sędzią głównym spotkania był Michał Listkiewicz. Mecz nie był zbyt pozytywnie oceniany, mimo emocjonującej końcówki meczu. Wynik meczu już 9. minucie otworzył zawodnik Górnika Zabrze, Piotr Jegor, który z rzutu wolnego pokonał bramkarza drużyny przeciwnej, Dariusza Płaczkiewicza[1].

W 50. minucie Ryszard Staniek oddał piękny strzał na bramkę Dariusza Płaczkiewicza, jednak piłka trafiła w siatkę z boku, a kilka minut później mecz został przerwany z powodu bijatyki kibiców obu drużyn zarówno na płycie, jak i na trybunach[1]. Po opanowaniu sytuacji przez służby porządkowe mecz został wznowiony.

W 79. minucie rajd na bramkę Górnika Zabrze rozpoczął mierzący zaledwie 157 cm wzrostu Dariusz Baziuk, który piękny strzałem pokonał Marka Bębna[2].

Po regulaminowym czasie gry był wynik 1:1, w związku z czym rozegrano dogrywkę, która również nie przyniosła rozstrzygnięcia, w związku konieczne było rozegranie serii rzutów karnych, w których wygrała Miedź Legnica 4:3, która sensacyjnie triumfowała w rozgrywkach.

Widzów: 3 500
Sędzia: Polska Michał Listkiewicz (Warszawa)