Data

9 czerwca 2000

Sędzia

Tomasz Mikulski

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 2000mecze piłkarskie kończący rozgrywki Pucharu Polski 1999/2000 oraz mające na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, pomiędzy Wisłą Kraków a Amicą Wronki. Finał został rozegrany systemem pierwszy mecz i mecz rewanżowy. Pierwszy mecz został rozegrany 6 czerwca 2000 roku na Stadionie Miejskim w Krakowie, natomiast mecz rewanżowy został rozegrany 9 czerwca 2000 roku na Stadionie Amiki Wronki we Wronkach. Trofeum po raz 3. wywalczyła Amica Wronki, która uzyskała tym samym prawo gry w kwalifikacjach Pucharu UEFA 2000/2001.

Droga do finału

Wisła KrakówRundaAmica Wronki
DataPrzeciwnikWynikDataPrzeciwnikWynik
13.10.1999Lechia/Polonia Gdańsk2:0IV runda13.10.1999Ruch Radzionków2:1 pd.
08.03.2000Stal Stalowa Wola2:2 (k. 5:3)1/8 finału08.03.2000ŁKS Łódź2:1 pd.
11.04.2000GKS Bełchatów0:1Ćwierćfinał11.04.2000Legia Warszawa2:3
19.04.2000GKS Bełchatów2:018.04.2000Legia Warszawa3:2 (k. 3:1
04.05.2000Polonia Warszawa2:1Półfinał04.05.2000RKS Radomsko5:3
11.05.2000Polonia Warszawa2:011.05.2000RKS Radomsko1:0

Tło

W finale rozgrywek zmierzyli się ze sobą: wicemistrz Polski Wisła Kraków oraz triumfator dwóch poprzednich rozgrywek Amica Wronki. 24 maja 2000 roku w Krakowie, w przedostatniej, 29. kolejce ekstraklasy 1999/2000 oba kluby grały ze sobą: mecz wówczas zakończył się remisem 1:1. Oba kluby grały także ze sobą 22 września 1999 roku na Miejskim Stadionie Sportowym „KSZO” w Ostrowcu Świętokrzyskim w Superpucharze Polski 1999. Wówczas mecz zakończył się wygraną Amici Wronki 1:0[1]. Finał po raz pierwszy w historii został rozegrany w formule dwumeczu: pierwszy mecz i rewanż.

Finał

Drużyna 1Wynik dwumeczuDrużyna 2Pierwszy meczDrugi mecz
Wisła Kraków2:5Amica Wronki2:20:3

Pierwszy mecz

Przebieg meczu

Mecz odbył się 6 czerwca 2000 roku na Stadionie Miejskim w Krakowie. Sędzią głównym spotkania był Ryszard Wójcik. Tuż przed meczem prezes PZPN Michał Listkiewicz wręczył zawodnikom drużyny Białej Gwiazdy srebrne medale za wicemistrzostwo Polski w sezonie 1999/2000, po czym pozowali do pamiątkowego zdjęcia z... Pucharem Polski[2]. Już od samego początku meczu drużyna Białej Gwiazdy przeszła do ataku i już w pierwszych minutach miała okazję do zdobycia goli za sprawą Radosława Kałużnego, Olgierda Moskalewicza, Tomasza Frankowskiego, Tomasza Kulawika oraz Ryszarda Czerwca.

W 28. minucie napastnik Amici Wronki Paweł Kryszałowicz dostał piłkę w okolicach środka boiska, po czym pędził zostawiając za sobą bezradnego obrońcę drużyny przeciwnej, Grzegorza Lekkiego[2], chwilę dogrywając na polu karnym do Remigiusza Sobocińskiego, który swoim trafieniem otworzył wynik meczu na 1:0. W 44. minucie z podania zawodnika drużyny Białej Gwiazdy, Kazimierza Moskala Tomasz Frankowski swoim sprytnym strzałem z woleja umieścił piłkę w długim rogu bramki drużyny przeciwnej, doprowadzając tym samym do wyrównania na 1:1.

Druga połowa również się rozpoczęła obiecująco dla drużyny Białej Gwiazdy[2]. Okazję do zdobycia gola mieli Radosław Kałużny oraz Kamil Kosowski, Marek Zając oraz Tomasz Kulawik. Gdy Paweł Kryszałowicz w 57. minucie był zmieniany za Grzegorza Króla, kibice drużyny Białej Gwiazdy bile w jego stronę brawa oraz skandowali okrzyki zachęcające do przejścia do ich klubu[2]. W 65. minucie w wyniku błyskawicznej kontry gola na 2:1 dla Amici Wronki zdobył Tomasz Sokołowski II[2]. W 77. minucie po lekkim strzale napastnika drużyny Białej Gwiazdy, Macieja Żurawskiego bramkarz drużyny przeciwnej Jarosław Stróżyński, który był atakowany przez Marka Zająca wypuścił piłkę z rąk, po czym trafiła w stronę Tomasza Frankowskiego, który swoim strzałem ustalił wynik meczu na 2:2[2].

Rewanż

Mecz odbył się 9 czerwca 2000 roku o godz. 18:00 na Stadionie Amiki Wronki we Wronkach. Sędzią głównym spotkania był Tomasz Mikulski. Początek meczu należał do drużyny Białej Gwiazdy mogła objąć prowadzenie po strzale Tomasza Frankowskiego, jednak obrońca drużyny przeciwnej, Paweł Pęczak przeciął lot piłki[1].

W 8. minucie Tomasz Sokołowski II podał nie pilnowanego Radosława Bilińskiego, który wykorzystał słabą współpracę obrońców drużyny przeciwnej, Arkadiusza Głowackiego i Kazimierza Węgrzyna i zdobył gola na 1:0[1]. W 9. i 20. minucie ten sam zawodnik mógł zdobyć kolejne gole, jednak w bramce drużyny przeciwnej dobrze się spisał Artur Sarnat[1]. Później okazje do zdobycia goli mieli zawodnicy drużyny Białej Gwiazdy, lecz swoich okazji nie wykorzystali: Radosław Kałużny, Brasília oraz Tomasz Kulawik. W 45. minucie po identycznym podaniu na 16 metrze otrzymał Marek Zieńczuk, który minął Artura Sarnata[1], tym samym podwyższając wynik na 2:0.

Druga połowa była bardzo wyrównana, gdy zawodnicy obu drużyny mieli okazję do zdobycia gola. W 72. minucie bramkarz Amici Wronki Czesław Michniewicz, który w 35. minucie zastąpił kontuzjowanego Jarosława Stróżyńskiego zderzył się z zawodnikiem drużyny przeciwnej, Radosławem Kałużnym, po czym chwycił go wpół i nie pozwolił dojść do piłki[1]. W 85. minucie Remigiusz Sobociński, który w trzech ostatnich meczach z drużyną Białej Gwiazdy zdobywał co najmniej jednego gola, w tym meczu również zdobył gola, ustalając tym samym wynik meczu.