Data

1 czerwca 2004

Sędzia

Antoni Fijarczyk

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 2004mecze piłkarskie kończące rozgrywki Pucharu Polski 2003/2004 oraz mające na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, pomiędzy Lechem Poznań a Legią Warszawa. Finał został rozegrany systemem pierwszy mecz i mecz rewanżowy. Pierwszy mecz został rozegrany 18 maja 2004 roku na Stadionie Miejskim w Poznaniu, natomiast mecz rewanżowy został rozegrany 1 czerwca 2004 roku na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Trofeum po raz 4. wywalczył Lech Poznań, który uzyskał tym samym prawo gry w kwalifikacjach Pucharu UEFA 2004/2005.

Tło

W finale rozgrywek zmierzyli się ze sobą Lech Poznań i Legia Warszawa. Mecze obu klubów w Polsce od wielu lat stanowią bardzo duże emocje zarówno na boisku, jak i na trybunach. Dla obu klubów triumf w tych rozgrywkach był pierwszą szansą na występ w europejskich pucharach.

Finał

Drużyna 1Wynik dwumeczuDrużyna 2Pierwszy meczDrugi mecz
Lech Poznań2:1Legia Warszawa2:00:1

Pierwszy mecz

Przebieg meczu

Mecz odbył się 18 maja 2004 roku o godz. 19:30 na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Sędzią głównym spotkania był Krzysztof Słupik. Na meczu pojawiła się liczna grupa kibiców Legii Warszawa mimo zakazu ich uczestnictwa, jednak po wstawiennictwu władz Lecha Poznań i wcześniejszymi ustaleniami kibice obu klubów wspólnie oglądali mecz w jednym sektorze, w spokojnej atmosferze[1]. Przewagę w grze miał Lech Poznań który zagrał bardzo mądrze i nie pozwolił drużynie przeciwnej na rozwinięcie skrzydeł[2]. Dwa gole dla drużyny Kolejorza zdobył Piotr Reiss: w 17. minucie po dobitce strzału Michała Golińskiego oraz w 35. minucie strzałem po ziemi[1][3][4][5].

Rewanż

Mecz odbył się 1 czerwca 2004 roku o godz. 20:15 na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Sędzią głównym spotkania był Antoni Fijarczyk. Drużyna Wojskowych mająca dwubramkową stratę od samego początku przystąpiła do ataku, zaś drużyna Kolejorza wystąpiła w tym samym wyjściowym składzie, co w pierwszym meczu[4], jednak jeszcze w pierwszej połowie musiała wymienić kontuzjowanych zawodników: w 16. minucie Zbigniewa Zakrzewskiego (rozwalony łuk brwiowy) zastąpił Rafał Grzelak, zaś w 32. minucie Michała Golińskiego (kontuzja barku) zmienił Krzysztof Piskuła[2]. Choć w tym meczu było wiele okazji do zdobycia goli (Manuel Pablo García z Legii Warszawa, Piotr Reiss z Lecha Poznań)[2], jedyny gol wpadł w 68. minucie, gdy po zagraniu ręką na polu karnym przez obrońcę drużyny Kolejorza, Zbigniewa Wójcika, sędzia podyktował rzut karny, którego skutecznie wykorzystał Piotr Włodarczyk[6][4][2][7].

20:15
Legia Warszawa
1:0
0:0
Lech PoznańStadion Wojska Polskiego, Warszawa
Widzów: 15 000
Sędzia: Polska Antoni Fijarczyk (Stalowa Wola)