Data

19 maja 2009

Sędzia

Tomasz Mikulski

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 2009mecz piłkarski kończący rozgrywki Pucharu Polski 2008/2009 oraz mający na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, który został rozegrany 19 maja 2010 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie, pomiędzy Lechem Poznań a Ruchem Chorzów. Trofeum po raz 5. wywalczył Lech Poznań, który uzyskał tym samym prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy 2009/2010.

Tło

W finale rozgrywek spotkali się czołowe drużyny ekstraklasy: Lech Poznań oraz Ruch Chorzów. Początek sezonu 2008/2009 w wykonaniu drużyny Kolejarza był imponujący, gdyż była mistrzem rundy jesiennej, świetnie radziła sobie w Pucharze UEFA, w której dotarła do 1/16 finału. Jednak od rundy wiosennej forma drużyny prowadzonej przez trenera Franciszka Smudę uległa pogorszeniu, jednak była faworytem do zdobyciu trofeum.

Mecz

Przebieg meczu

Mecz odbył się 19 maja 2009 roku o godzinie 20:00 na Stadion Śląski w Chorzowie. Sędzią głównym spotkania był Tomasz Mikulski. Pierwsza połowa bardzo rozczarowała zarówno zgromadzonych na trybunach kibiców, jak i widzów przed telewizorem[1]. W 11. minucie drużyna Niebieskich mogła objąć prowadzenie, jednak okazję do zdobycia gola z sześciu metrów, po dośrodkowaniu Marcina Nowackiego zmarnował Remigiusz Jezierski[1]. Chwilę później drużyna Kolejorza mogła w podobny sposób zdobyć gola, jednak strzał Złatko Tanewskiego obronił bramkarz drużyny przeciwnej, Krzysztof Pilarz[1]. Niecałe 2 minuty później napastnik drużyny Kolejorza, Hernán Rengifo długo zwlekał z oddaniem strzału, co ułatwiło zadanie obronie drużyny Niebieskich, która opanowała zagrożenie na swoim polu karnym.

W 48. minucie strzałem z dystansu Krzysztofa Pilarza chciał pokonać Rafał Murawski, jednak piłka minęła cel o kilkadziesiąt centymetrów[1]. W 51. minucie Hernán Rengifo podał piłkę do Sławomira Peszki, który mocnym strzałem po ziemi skierował piłkę do siatki, zdobywając tym samym gola na 1:0. W 61. minucie Tomasz Brzyski oddał świetny strzał z 16 metrów, jednak bramkarz drużyny Kolejorza, Ivan Turina nie dał się zaskoczyć. Następnie nie było już żadnych sytuacji bramkowych, w związku z czym Lech Poznań dzięki dobrej grze w obronie po raz piąty w swojej historii został triumfatorem rozgrywek.