Data

2 maja 2015

Sędzia

Daniel Stefański

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 2015mecz piłkarski kończący rozgrywki Pucharu Polski 2014/2015 oraz mający na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, który został rozegrany 2 maja 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie, pomiędzy Lechem Poznań a Legią Warszawa. Trofeum po raz 17. wywalczyła Legią Warszawa[1].

Droga do finału

Lech PoznańRundaLegia Warszawa
DataPrzeciwnikWynikDataPrzeciwnikWynik
24.09.2014Wisła Kraków2:01/16 finału24.09.2014Miedź Legnica4:0
30.10.2014Jagiellonia Białystok4:2 pd.1/8 finału30.10.2014Pogoń Szczecin3:1 pd.
03.03.2015Znicz Pruszków5:1Ćwierćfinał12.02..2015Śląsk Wrocław1:1
18.03.2015Znicz Pruszków1:005.03.2015Śląsk Wrocław1:1 (k. 3:1)
01.04.2015Błękitni Stargard Szczeciński3:1Półfinał01.04.2015Podbeskidzie Bielsko-Biała4:1
09.04.2015Błękitni Stargard Szczeciński1:5 pd.08.04.2015Podbeskidzie Bielsko-Biała2:0

Tło

W finale rozgrywek spotkali się jego faworyci, lider oraz wicelider ekstraklasy 2014/2015: odpowiednio Legia Warszawa oraz Lech Poznań. Oba kluby spotkały się w finale rozgrywek po raz piąty w historii.

Mecz

Przebieg meczu

Mecz finałowy odbył się 2 maja 2015 roku o godzinie 16:00 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Sędzią głównym spotkania był Daniel Stefański. Wynik meczu został otwarty już w 20. minucie, gdy obrońca drużyny Wojskowych, Tomasz Jodłowiec próbował upilnować zawodnika drużyny przeciwnej, Zaura Sadajewa, w efekcie czego pechowo skierował piłkę do własnej bramki. Jednak w 30. minucie ten sam zawodnik po dośrodkowaniu Michała Kucharczyka z rzutu rożnego, skierował piłkę do bramki drużyny przeciwnej, doprowadzając tym samym do wyrównania[2].

Druga połowa meczu zdecydowanie należała do drużyny Wojskowych. W 55. minucie Tomasz Brzyski dograł do Marka Saganowskiego, który po dobitce z najbliższej odległości pokonał bramkarza drużyny Kolejorza, Macieja Gostomskiego[2][3], w ten sposób wychodząc na prowadzenie na 2:1, mimo natychmiastowych sygnalizacji zawodników drużyny Kolejorza o pozycji spalonej Marka Saganowskiego.

Potem drużyna Wojskowych miała podwyższyć wynik, który jednak nie uległ zmianie, natomiast w 89.minucie w starciu z Barrym Douglasem poważnie ucierpiał Michał Żyro[2][3], który tym samym został zmieniony przez Jakuba Koseckiego.

Widzów: 45 322
Sędzia: Polska Daniel Stefański (Bydgoszcz)
BR33Polska Maciej Gostomski
OB4Polska Tomasz Kędziora
OB35Polska Marcin Kamiński
OB23Finlandia Paulus Arajuuri
OB3Szkocja Barry DouglasŻółta kartka w 55. minucieDruga żółta kartka w 88. minucieCzerwona kartka w 88. minucie 55', 88'