Flaga Danii

Flaga Danii
Dannebrog
Flaga i bandera cywilna
Flaga i bandera cywilna
Informacje
W użyciu

Cywilna flaga i bandera

Proporcje

od 28:34 do 28:37 (dłuższy bok może być wydłużany lub skracany)[1]

Wprowadzona

1625[2]

Opis flagi

Biały krzyż skandynawski na czerwonym płacie.

Warianty
Flaga Danii
W użyciu

Flaga państwowa i wojenna oraz bandera państwowa Flaga i bandera wojenna, państwowa

Proporcje

56:107

Flaga Danii
W użyciu

Bandera wojenna Bandera wojenna

Proporcje

7:17

Obraz Christiana Augusta Lorentzena Bitwa pod Lyndanisse
Karta 55v z Herbarza Geldrii (koniec XIV w.) z najstarszym znanym kolorowym wizerunkiem Dannebrog.

Flaga Danii lub Dannebrog – jeden z symboli państwowych Królestwa Danii.

Wygląd

Flaga Danii to czerwony prostokąt z białym krzyżem skandynawskim.

Historia

Jest ona jedną z najstarszych nieprzerwanie używanych flag suwerennych państw na świecie. Jej początki datuje się na pierwszą połowę XIII wieku[3].

Istnieje wiele teorii na temat jej pochodzenia. Najbardziej znana wiąże ją z bitwą pod Lyndanisse (niedaleko dzisiejszego Tallinna[a]), która miała miejsce 15 czerwca 1219 w czasie krucjaty liwońskiej duńskiego króla Waldemara II do Estonii[1][4]. Wówczas miała być użyta po raz pierwszy. Według legendy flaga miała ukazać się na niebie Waldemarowi II, a w krytycznym momencie spaść z nieba w ręce modlącego się arcybiskupa duńskiego. Inna teoria głosi, że użyto ją dopiero na pogrzebie Waldemara II w 1241 roku[3].

Pierwsze oficjalne wzmianki o Dannebrog pochodzą z XIV wieku, jednak dowody wkazują na to, że Dania nie była jedynym państwem używającego takiego wzoru. Wiele terytoriów wchodzących w skład I Rzeszy (np. Sabaudia lub Szwajcaria) posiadało podobne symbole. Flaga zawierająca biały krzyż na czerwonym tle była także flagą wojenną samego Cesarstwa[1]. Historycy łączą ją również z chorągwiami krzyżowców. Takiej samej bandery używali Zakon Maltański (joannici) oraz wyruszający na krucjaty niemieccy rycerze. Jest jednym z wariantów często używanej w średniowieczu chorągwi z krzyżem św. Jerzego i w takiej samej kolorystyce pojawiła się po obu stronach w bitwie pod Grunwaldem. Przesunięcie krzyża było wówczas modne, o czym świadczą również chorągwie krzyżackie (zob. Banderia Prutenorum)[3].

Najstarszy znany kolorowy wizerunek Dannebrog znajduje się w Herbarzu Geldrii datowanym na ok. 1340–1370, gdzie ma kształt kwadratowy. Można ją też dostrzec, z centralnym krzyżem, na pieczęci Eryka Pomorskiego jako króla unii kalmarskiej z 1398 r. Przesunięty krzyż nie był regułą. Jeszcze do XVIII wieku używano krzyża centralnego, często na fladze kwadratowej. Przez cały czas Dannebrog był używany w najróżniejszych wariantach, czasem z krzyżem skandynawskim, czasem z krzyżem pośrodku (jak w fladze Szwajcarii), czasem na prostokątnej, a czasem kwadratowej fladze[3].

Oficjalnie po raz pierwszy Dannebrog wyznaczono jako symbol duńskiej marynarki wojennej w 1625 roku (w kształcie jaskółczego ogona), w 1748 roku dla statków handlowych (najprawdopodobniej prostokątny), a w 1854 roku stał się oficjalnie flagą narodową Danii (wersja z krzyżem skandynawskim).

W XIX wieku duński sztandar, nazywany Dannebrog (z fryzyjskiego dan = "czerwony" + z dolnoniemieckiego brog = "tkanina, płótno") był popularny również w innych krajach Skandynawii i stał się wzorem dla flag: Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, a także Wysp Owczych, Wysp Alandzkich i Szetlandów (zob. krzyż skandynawski).

Flaga posiada różne wersje, a ich używanie jest ściśle regulowane prawem. Duńczycy w sposób szczególny przywiązani są do swego symbolu, który towarzyszy im w czasie różnych świąt i uroczystości prywatnych (np. Boże Narodzenie, urodziny).

Konstrukcja i wymiary

1 maja 1893 zostały ustalone maksymalne proporcje flagi jako 28:37, ale nie odwołano ani nie zastąpiono proporcji 28:34 ustalonych 11 lipca 1748.

Proporcje flagi Danii wynoszą więc 12:4:18-21 w poziomie i 12:4:12 w pionie.

Zwymiarowana flaga Danii

Zobacz też

Uwagi

  1. Tarcza herbu mniejszego tego miasta także przedstawia biały krzyż na czerwonym tle.

Przypisy

  1. a b c flag of Denmark, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-09-21] (ang.).
  2. Oldest continuously used national flag, Guinness World Records [dostęp 2022-09-21] (ang.).
  3. a b c d Dänemark - Flagge in Lexikon und Shop, www.flaggenlexikon.de [dostęp 2021-10-12].
  4. 800 years of Dannebrog | The story of the Danish flag, Denmark.dk [dostęp 2021-10-13] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

EuropeContour.svg
Autor: Scroch, Licencja: CC BY-SA 4.0
Contours of Europe
Flag of Denmark-proportions-pl.svg
Autor: MesserWoland, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Flaga Danii z naniesionymi wymiarami i kolorystyką
Danmarks flag 1219 Lorentzen.jpg
Autor: Christian August Lorentzen , Licencja: CC0
...at left in the background archbishop Anders Sunesen with raised hands, and in the foreground Roskilde-bishop Peder Jacobsen pointing at Dannebrog while informing king Valdemar II of Denmark
Gelre Folio 55v.jpg

Page out of the Armorial Gelre. Folio 55v de l'Armorial de Gelre.

Page 55 verso in the Dutch book Wapenboek Gelre, written between 1395-1402 (W. van Anrooij (1990) Spiegel van Ridderschap, Heraut Gelre en zijn ereredes), by Geldre Claes Heinen. Displaying the earliest known undisputed colourized image of the Dannebrog.