Francja

Republika Francuska
République française
Flaga
Godło Francji
FlagaGodło
Dewiza: (fr.) Liberté, Egalité, Fraternité
(Wolność, Równość, Braterstwo)
Hymn:
La Marseillaise

(Marsylianka)
Położenie Francji
Konstytucja

Konstytucja Francji

Język urzędowy

francuski[a]

Stolica

Paryż

Ustrój polityczny

republika semiprezydencka

Typ państwa

państwo unitarne

Głowa państwa

prezydent Emmanuel Macron

Szef rządu

premier Élisabeth Borne

Powierzchnia
 • całkowita


643 801[1] km²
metropolia:
551 695[1] km²

Liczba ludności (2021)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia


67 522 000[2]

metropolia (2020): 64 898 000[3]
104 osób/km²

PKB (2018)
 • całkowite 
 • na osobę


2925 mld[4] USD
44 934[4] USD

PKB (PSN) (2018)
 • całkowite 
 • na osobę


2960 mld[4] dolarów międzynar.
45 474[4] dolarów międzynar.

Waluta

1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)

Strefa czasowa

UTC +1 – zima
UTC +2 – lato

Kod ISO 3166

FR

Domena internetowa

.fr

Kod samochodowy

F

Kod samolotowy

F

Kod telefoniczny

+33

Terytoria zależne

Nowa Kaledonia, Polinezja Francuska, Wallis i Futuna, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne, Wyspa Clippertona

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Holandią. Kraj jest połączony z Wielką Brytanią przez Eurotunel przebiegający pod kanałem La Manche.

Republika Francuska jest unitarnym państwem demokratycznym, w którym ważną rolę odgrywa prezydent. Jest również piątym spośród najlepiej rozwiniętych krajów świata i dziewiątym w rankingu warunków życia. Najważniejsze ideały Francji sformułowane zostały w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i w występującym na drukach urzędowych i monetach haśle rewolucji francuskiej liberté, égalité, fraternité („wolność, równość, braterstwo”). Kraj należy do grona założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw Wspólnoty. Francja jest także członkiem założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wchodzi w skład m.in. Frankofonii, G7 oraz Unii Łacińskiej. Jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo weta.

Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, wpływy w dawnych koloniach, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.

Pochodzenie nazwy kraju

Nazwa „Francja” pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Region Île-de-France, w którym leży Paryż, jest kolebką państwa francuskiego

Geografia

Francja jest krajem leżącym w większości w Europie Zachodniej, jednak posiadającym terytoria zależne i departamenty zamorskie na innych kontynentach. Powierzchnia metropolitarnej części Francji wynosi 551,5 tys. km², wskutek czego zajmuje czterdzieste ósme miejsce na świecie pod względem wielkości powierzchni, natomiast powierzchnia wraz z terytoriami zależnymi i departamentami zamorskimi 643 801 km².

Francja widziana z kosmosu

Całkowita granica lądowa Francji to 2 892,4 km, w tym:

Akweny otaczające Francję

Francję oblewają następujące morza i oceany: od północy Morze Północne, od północnego zachodu kanał La Manche, od zachodu Ocean Atlantycki i Zatoka Biskajska oraz od południa Morze Śródziemne (z którego na wybrzeżu Francji wyróżnia się także Zatokę Lwią i Morze Liguryjskie). Największą francuską wyspę – Korsykę, oblewa także Morze Tyrreńskie. Terytoria zamorskie położone są nad oceanami: Atlantyckim[5], Indyjskim[6], Południowym i Spokojnym[7][8] oraz nad Morzem Karaibskim[9][10]. Całkowita długość wybrzeża wynosi 3427 km, z którego wyróżnia się inne wybrzeża o własnych nazwach: Wybrzeże Lazurowe (Riwiera Francuska), Côte d'Améthyste, Côte d’Argent, Côte de Jade, Côte d’Amour, Côte Sauvage, Côte d'Emeraude, Côte d'Albâtre.

Ukształtowanie powierzchni

Francja jest w większości krajem nizinnym – ponad połowa jej powierzchni leży na wysokości poniżej 200 m n.p.m. Głównymi obszarami nizinnymi są: na północnym wschodzie Nizina Flandryjska z licznymi bagnami będąca częścią Niziny Środkowoeuropejskiej, na północy równinny Basen Paryski i Basen Akwitański na południowym zachodzie. Na północnym zachodzie, na obszarze Bretanii i Normandii, rozciąga się stary Masyw Armorykański z wysokościami do 417 m n.p.m., wykształcony w orogenezie hercyńskiej. W południowo-środkowej części położony jest Masyw Centralny, wykształcony również w orogenezie hercyńskiej, o wyżynno-górzystej rzeźbie terenu, podzielony na mniejsze masywy zrębowe i kotliny. Charakterystyczną cechą tego pasma jest występowanie wielu stożków wygasłych wulkanów. Najwyższy z nich to Puy de Sancy (1885 m n.p.m.). Masyw Centralny opada stromo do doliny Rodanu oraz łagodnie, przez wyżynę Limousin, do Basenu Akwitańskiego. Hercyńskimi przedłużeniami Masywu Centralnego są: na północnym wschodzie Ardeny, a na wschodzie Wogezy. Wzdłuż granicy z Włochami, Szwajcarią, Hiszpanią i Andorą wznoszą się stosunkowo młode góry fałdowe: na południowym wschodzie Alpy z najwyższym szczytem Francji i jednocześnie całej EuropyMont Blanc (4807 m n.p.m.) oraz zbudowane z fliszu Prealpy, a także wapienne góry Jura będące północnym przedłużeniem Alp (najwyższy punkt: Crêt de la Neige – 1723 m n.p.m.), z kolei na południowym zachodzie Pireneje z najwyższym szczytem na terenie Francji – Vignemale (3298 m n.p.m.).

Klimat

Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany (chłodne lata, dość ciepłe zimy). Wiosna to najlepsza pora na zwiedzanie Paryża, trzeba być jednak przygotowanym na deszcze. Jesienią ranki bywają raczej zimne i nieprzyjemne, ale przed południem się wypogadza.

Na południu lata są suche, a temperatura często przekracza 30 °C. Sporadycznie występują silne burze i grad. Zimy są łagodne (temperatury na wybrzeżu Morza Śródziemnego rzadko spadają poniżej 10 °C) i często deszczowe. Jeszcze więcej opadów można się spodziewać wiosną.

Wiele obszarów Francji ma odrębny mikroklimat. Utrapieniem Południa stał się porywisty, chłodny mistral. Wiatr ten wieje głównie zimą i wiosną, przynosząc słoneczną pogodę i jasne, bezchmurne niebo.

Historia

Granice współczesnej Francji pokrywają się mniej więcej z granicami starożytnej Galii, która była zamieszkana przez celtyckich Galów. Galowie zostali podbici przez Rzymian w I wieku p.n.e. Ostatecznie Galowie przejęli kulturę oraz mowę najeźdźców. Podobnie było z chrześcijaństwem, które zostało przyjęte na tych terenach w II wieku n.e. i III wieku n.e.

W IV wieku n.e. germańskie plemiona, głównie Frankowie (od których to pochodzi starożytna nazwa „Francie”), przekroczyły Ren i zajęły Galię. Współczesna nazwa „France” pochodzi od nazwy feudalnych dóbr królów Francji z dynastii Kapetyngów wokół Paryża. Jako samodzielne państwo Francja istnieje od 843 wraz z podziałem imperium karolińskiego na części wschodnią, centralną i zachodnią. Zachodnia część w przybliżeniu odpowiadała terytorium współczesnej Francji.

Potomkowie Karola Wielkiego rządzili we Francji aż do 20 sierpnia 987, kiedy to Hugo Kapet został koronowany na króla Francji. Jego potomkowie z dynastii Kapetyngów, Walezjuszów oraz Burbonów stopniowo zjednoczyli kraj w wyniku serii wojen oraz dynastycznego dziedziczenia tronu. Od czasów Filipa II Augusta państwo nazywane jest oficjalnie Francją (dotychczas znane jako Królestwo Franków). Szczyt rozwoju monarchia francuska osiągnęła w XVII wieku pod rządami Ludwika XIV. W tym czasie Francja miała ogromny wpływ na europejską politykę, gospodarkę i kulturę, stając się wówczas najludniejszym krajem w Europie.

W tym samym czasie Burbonowie zajęli miejsce Habsburgów w Hiszpanii w następstwie wojny hiszpańskiej.

Francja była monarchią do 1792, kiedy to w wyniku rewolucji francuskiej została utworzona I Republika Francuska. Napoleon Bonaparte przejął kontrolę w republice w 1799 przyjmując tytuł I Konsula. W maju 1804 roku Francja została proklamowana cesarstwem. W wyniku kilku wojen jego armie podbiły wiele krajów, ustanawiając w nich władców wywodzących się z rodziny Bonaparte. W następstwie upadku Napoleona w 1815 we Francji została przywrócona monarchia. W 1830 w wyniku tzw. rewolucji lipcowej powstała konstytucyjna Monarchia Lipcowa, zastąpiona w 1848 przez II Republikę. Krótki okres tej formy rządów zakończył się w 1852, kiedy to Ludwik Napoleon (Napoleon III) ogłosił powstanie II cesarstwa. Ludwik Napoleon został obalony w wyniku wojny francusko-pruskiej w 1870 i cesarstwo zostało zastąpione przez III republikę.

W XX w. zaznaczał się powolny schyłek imperialnej pozycji Francji. W I wojnie światowej Francja była jeszcze aktywnym i znaczącym elementem koalicji zwycięzców. Dekretem 11 marca 1922 papież Pius XI ustanowił patronki Francji: Najświętszą Marię Pannę Wniebowziętą jako pierwszorzędną, a św. Joannę d’Arc jako drugorzędną[11]. II wojna światowa jednak okazała się militarną klęską. Zajęcie i okupowanie kraju przez wojska niemieckie, kolaboracja z Niemcami były początkami zmierzchu roli Francji w świecie, chociaż nadal Francja zachowuje znaczącą pozycję w Europie. Bardzo niekorzystnie odbiło się to również na francuskiej gospodarce, liczebności populacji oraz w efekcie przyczyniło się do straty pozycji państwa dominującego w świecie. IV Republika została ustanowiona po II wojnie światowej, aby ostatecznie w 1958 ulec przekształceniu w obecną półprezydencką V Republikę.

Demografia

Statystyki demograficzne

Gęstość zaludnienia (na 1999 rok)
2007
Liczba ludności63 713 926
Ludność według wieku
0 – 14 lat18,6%
15 – 64 lat65,2%
ponad 64 lata16,2%
Wiek (mediana)
W całej populacji39 lat
Mężczyzn37,5 lat
Kobiet40,4 lat
Przyrost rzeczywisty0,436%
Współczynnik urodzeń12,91 urodzeń/1000 mieszkańców
Współczynnik zgonów8,55 zgonów/1000 mieszkańców
Współczynnik migracji1,52 migrantów/1000 mieszkańców
Ludność według płci
przy narodzeniu1,05 mężczyzn/kobiet
poniżej 15 lat1,05 mężczyzn/kobiet
15 – 64 lat1 mężczyzn/kobiet
powyżej 64 lat0,69 mężczyzn/kobiet
Umieralność noworodków
W całej populacji3,41 śmiertelnych/1000 żywych
płci męskiej3,76 śmiertelnych
płci żeńskiej3,04 śmiertelnych/1000 żywych
Oczekiwana długość życia
W całej populacji80,59 lat
Mężczyzn77,35 lat
Kobiet84 lat
Rozrodczość2,01(2010) urodzeń/kobietę
Współczynnik dorosłych z HIV/AIDS0,4% (2007)
Liczba osób zakażonych HIV/AIDS120 000
Liczba zmarłych na HIV/AIDS34 873 (grudzień 2006)[12]

Struktura etniczna

Grupa etniczna[13]JęzykLiczebność w tys.Procent ludności
FrancuziJęzyk francuski45 97970,88%
Alpine ProvencalJęzyk francuski29474,54%
LangwedocjanieJęzyk francuski25593,94%
AlzatczycyJęzyk niemiecki16072,48%
OwernijczycyJęzyk francuski14172,18%
KabylowieJęzyk kabylski7121,1%
NiemcyJęzyk niemiecki6471,0%
PortugalczycyJęzyk portugalski5160,8%
Arabowie (Algieria)Język arabski4760,73%
OrmianieJęzyk ormiański4740,73%
Żydzi francuscyJęzyk francuski4620,71%
GaskończycyJęzyk oksytański4530,7%
Arabowie (Maroko)Język arabski4420,68%
WietnamczycyJęzyk wietnamski3240,5%
HindusiJęzyk hindi2740,42%
Arabowie (Syryjczycy)Dialekty syryjsko-palestyńskie języka arabskiego2590,4%
BretończycyJęzyk bretoński2340,36%
TurcyJęzyk turecki2210,34%
Shawija (Berberowie)Język shawija1940,3%
WłosiJęzyk włoski1770,27%
Francuscy RomowieJęzyk francuski1680,26%

Urbanizacja

9% terytorium Francji jest zurbanizowane, 52% wykorzystywane rolniczo, na pozostałych 39% dominują krajobrazy naturalne. Corocznie 82 tys. hektarów zmienia przeznaczenie z użytku rolniczego pod zabudowę miejską. W ciągu 50 lat (między 1960 i 2010) grunty rolnicze zmniejszyły się o 20% z 36 mln ha do 28 mln ha[14].

Miasta

Lp.MiastoLiczba mieszkańcówObszar metropolitalny (2007)Region
1Blason paris 75.svg Paryż2 153 60012 067 000Blason France moderne.svg Île-de-France
2BlasonLYON.PNG Lyon466 4001 783 400Blason Auvergne-Rhône-Alpes.svg Owernia-Rodan-Alpy
3StadtwappenMarseille.svg Marsylia820 9001 605 000Blason région fr Provence-Alpes-Côte d'Azur.svg Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
4Blason Lille 3D.png Lille225 1001 230 000Blason Lille 3D.png Hauts-de-France
5Blason de Toulouse.png Tuluza435 0001 117 000Blason région fr Occitanie.svg Oksytania
6Blason ville fr Bordeaux (Gironde).svg Bordeaux230 6001 000 000BlasonNouvelleAquitaine.svg Nowa Akwitania
7Nice12.jpeg Nicea347 900968 903Blason région fr Provence-Alpes-Côte d'Azur.svg Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
8Blason Nantes.svg Nantes281 800763 000Blason région fr Pays-de-la-Loire.svg Kraj Loary
9FRA Strasbourg (lesser arms) COA.svg Strasburg272 700702 412Logo Région Grand Est - 2016.svg Grand Est
10Armoiries ville fr Toulon (83).svg Tulon166 800565 000Blason région fr Provence-Alpes-Côte d'Azur.svg Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
11Blason ville fr Rennes (Ille-et-Vilaine).svg Rennes209 900550 000Armoiries Bretagne - Arms of Brittany.svg Bretania
12Blason ville fr Grenoble (Isere).svg Grenoble156 000531 000Blason Auvergne-Rhône-Alpes.svg Owernia-Rodan-Alpy

Religia

Największą wspólnotę religijną stanowi Kościół katolicki, głównie rzymscy katolicy, istnieje też grupa 15 tysięcy wiernych obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Są też we Francji niewielkie grupy, posługujące się w nazwie słowem "katolicki" (Kościoła Katolickiego Mariawitów, Misja Starokatolicka we Francji i prowincja francuska Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Kościół liberalnokatolicki) lub uznawane za do nich (Kościół Świętej Marii).

Na terenie Francji działają również Kościoły prawosławne: Patriarchat Konstantynopolitański (Grecka Metropolia Francji), Rosyjski Kościół Prawosławny, Rumuński Kościół Prawosławny, Serbski Kościół Prawosławny, Patriarchat Antiocheński i licząca 40 tysięcy wiernych wspólnota koptyjska.

We Francji działają również wspólnoty protestanckie. Francuska Federacja Protestancka obecnie zrzesza większość francuskich wyznań identyfikujących się z Reformacją i jej spuścizną, przede wszystkim francuskich: luteran, ewangelików reformowanych, baptystów, adwentystów dnia siódmego, ewangelikalnych chrześcijan oraz zielonoświątkowców[15].

We Francji działa również 136 tysiące głosicieli Świadków Jehowy[16].

Inne główne wyznania to islam i judaizm.

Struktura religijna w 2020 roku, według The ARDA[17]:

Język

Językiem urzędowym we Francji jest francuski, posługuje się nim znaczna większość mieszkańców tego kraju, jednak poza nim istnieje wiele języków regionalnych:

Ustrój polityczny

System prawny

We Francji obowiązuje system prawa typu kontynentalnego. Jest on, obok prawa niemieckiego, najbardziej wpływowym systemem prawnym Europy kontynentalnej. Francuski Kodeks Napoleona z 1804 r. stał się modelową regulacją cywilnoprawną w XIX w. Rozprzestrzenił się początkowo wraz z podbojami napoleońskimi. Stał się również wzorem dla wielu kodeksów cywilnych krajów południowoamerykańskich, blisko- i dalekowschodnich, oraz północnoafrykańskich[18].

Podział administracyjny

Francja, jej część metropolitalna dzieli się obecnie na 13 regionów, 96 departamentów oraz ok. 36 300 gmin. Ponadto wyróżnia się departamenty i terytoria zamorskie oraz zamorskie zbiorowości terytorialne. Więcej informacji na temat jednostek podziału administracyjnego wraz z danymi statystycznymi znajduje się w artykule: Regiony i departamenty Francji.

Regiony Francji w 2016 roku (na ilustracji są użyte dla niektórych regionów nazwy tymczasowe)

Regiony

Podział europejskiej części Francji obowiązujący od 1 stycznia 2016:

 1. Nowa Akwitania
 2. Grand Est
 3. Bretania
 4. Burgundia-Franche-Comté
 5. Île-de-France
 6. Korsyka
 7. Kraj Loary
 8. Oksytania
 9. Hauts-de-France
 10. Normandia
 11. Owernia-Rodan-Alpy
 12. Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
 13. Region Centralny-Dolina Loary

Departamenty

Obecny podział na departamenty został wprowadzony w 1789 – podczas rewolucji francuskiej. Stworzono wówczas departamenty jako jednostki terytorialne na tyle małe, aby było możliwe w ciągu jednego dnia dotarcie na koniu z najdalszego krańca departamentu do siedziby władz departamentu, załatwienie sprawy w administracji i powrót do miejsca zamieszkania. Podział na departamenty został skonstruowany w oderwaniu od wcześniej istniejącego podziału na prowincje również po to, aby zniszczyć poprzednie struktury władzy.

Po II wojnie światowej okazało się, że departamenty są zbyt słabe gospodarczo i wymuszają nadmierną centralizację władzy publicznej. Dlatego w latach 70. XX wieku stworzono dodatkowy szczebel administracji, tzw. regions des programmes, składające się z kilku departamentów. Ich zadaniem była koordynacja polityki regionalnej. Na początku lat 80. XX wieku rozpoczęto proces decentralizacji administracji publicznej i m.in. w 1982 powołano samorząd terytorialny na szczeblu regionów oraz departamentów wyposażony w szerokie kompetencje.

Terytoria zależne

Francja ma złożony system administracji swoich terytoriów zależnych. Część z nich należy do Unii Europejskiej jako regiony peryferyjne.

Departamenty zamorskie

Wspólnoty zamorskie

Bora-Bora w Polinezji Francuskiej

Wspólnota

Terytorium zamorskie

Posiadłość państwa

Gminy

Gminy są podstawowymi jednostkami samorządu terytorialnego we Francji (jednostki stopnia podstawowego). Większość z nich wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich, zaś nieliczne powstały później niż w średniowieczu. Obecnie istnieje ok. 36 300 gmin, a ich liczba ulega nieznacznym wahaniom w ciągu wielu lat. Typowa francuska gmina jest mała – ok. 22 500 gmin liczy co najwyżej 500 mieszkańców, a ok. 200 gmin ma nie więcej niż 100 mieszkańców. Zdarzają się również gminy mniejsze. Z drugiej strony, w związku z przyznaniem wszystkim miastom takiego samego statusu w strukturze terytorialnej państwa, 40 gmin liczy ponad 100 000 mieszkańców. Dopiero ustawa z 1971 r. nadała szczególny status trzem największym miastom: Paryżowi, Marsylii i Lyonowi (miasta te są podzielone na dzielnice).

Polityka zagraniczna

Członkostwo w organizacjach międzynarodowych

Francja jest członkiem założycielem Rady Europy[19].

Siły zbrojne

Francja zalicza się do głównych mocarstw atomowych. Jej arsenał to około 300 głowic atomowych, które mogą być przenoszone na odległość do 6 tysięcy kilometrów. Siły zbrojne liczą 259 tys. żołnierzy (2002 r.) w tym wojska lądowe 137 tys. Francja, mimo że jest członkiem NATO (od 1949 r.), od 1966 nie uczestniczyła w wojskowych strukturach paktu – stan ten ma się jednak zmienić, ponieważ powrót do struktur wojskowych Sojuszu zapowiedział Prezydent Sarkozy.

Wojska francuskie stacjonują w wielu krajach świata, głównie w Afryce. Cztery największe francuskie stałe garnizony poza Francją znajdują się na kontynencie afrykańskim. Największy zlokalizowany jest w Dżibuti (w tym jednostka zamorska Legii Cudzoziemskiej), pozostałe na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim, w Senegalu i Gabonie w Afryce Zachodniej. Francuskie wojska stacjonują również w Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Czadzie oraz w Republice Afryki Środkowej. Ponadto w Gujanie Francuskiej (Ameryka Płd.), w Dżibuti, na wyspie Majotta (Ocean Indyjski) i w archipelagu wysp Mururoa w Polinezji Francuskiej na Pacyfiku znajdują się jednostki zamorskie Legii Cudzoziemskiej.

Gospodarka

Pierwszy zbudowany Airbus A380 na prezentacji w Tuluzie 18 stycznia 2005

Francuska gospodarka oparta jest na dominującym sektorze prywatnym (prawie 2,5 mln zarejestrowanych przedsiębiorstw) połączonym ze znaczną (choć zmniejszającą się) ingerencją państwa w gospodarkę (zob. interwencjonizm) i sektorem publicznym. Rząd posiada znaczny wpływ na kluczowe segmenty gospodarki, szczególnie infrastrukturę, posiada większościowe udziały w przedsiębiorstwach kolejowych, lotniczych, energetycznych oraz telekomunikacyjnych. Od roku 1990 rząd stopniowo pozbywał się udziałów w przedsiębiorstwach. Obecnie następuje powolna prywatyzacja France Télécom i Air France, jak również firm ubezpieczeniowych, banków i firm zbrojeniowych.

Francja jest członkiem grupy G7, najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Według wielkości PKB (nominalnego) gospodarka Francji była piątą na świecie (po amerykańskiej, chińskiej, japońskiej, niemieckiej). Francja wraz z innymi 11 krajami Unii Europejskiej wprowadziła 1 stycznia 2002, według kursów zamrożonych 1 stycznia 1999, walutę euro, która całkowicie zastąpiła franka po kursie 6,55957. Wymiana monet była możliwa do 17 lutego 2005, a banknotów do 17 lutego 2012.

Według OECD, Francja była w roku 2004 piątym eksporterem i czwartym importerem dóbr przemysłowych. W roku 2003 Francja była drugim pod względem skali beneficjentem inwestycji zagranicznych spośród krajów OECD, z 47 mld dol. bezpośrednich inwestycji, wyprzedzana jedynie przez Luksemburg (w którym inwestycje bezpośrednie wynikały głównie z transferów środków pieniężnych do banków w tym kraju) i wyprzedzając Stany Zjednoczone (39,9 mld). W tym samym roku francuskie przedsiębiorstwa zainwestowały za granicą 57,3 mld dol., co stanowi drugi wynik wśród krajów OECD, po Stanach Zjednoczonych (173,8 mld) i przed Wielką Brytanią (55,3 mld) oraz Japonią (28,8 mld).

Według publikacji OECD in Figures, Francja zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów G8 pod względem wydajności pracy (mierzonej jako stosunek PKB per capita do liczby przepracowanych godzin)[20]. W roku 2004 PKB na przepracowaną godzinę wynosił 47,7 dol. (USA – 46,3; Niemcy 42,1; Wielka Brytania 39,6; Japonia 32.5)[21].

Pomimo wyższej niż w Stanach Zjednoczonych wydajności pracy, francuski PKB na mieszkańca jest znacznie niższy (ok. 30%) od amerykańskiego i jest porównywalny do innych krajów europejskich. Jest to spowodowane znacznie mniejszą niż w USA częścią populacji czynnej zawodowo. Wśród krajów OECD Francja ma jeden z najniższych odsetków ludności w wieku 15–64 lat czynnej zawodowo. W roku 2004 pracowało 68,8% Francuzów w wieku 15 – 64 lat (Japonia 80%, Wielka Brytania 78,9%, USA 77,2%, Niemcy 71,0%)[22]. Zjawisko to jest wynikiem blisko trzydziestoletniego masowego bezrobocia we Francji, które doprowadziło do trzech problemów: ok. 8% aktywnej zawodowo populacji pozostaje bez pracy, absolwenci odwlekają wejście na rynek pracy tak długo, jak to możliwe, oraz powroty pracowników, którzy odeszli na przedwczesne emerytury.

Francja posiada znaczny przemysł lotniczy, na czele z europejskim konsorcjum Airbus. Jest też jedynym krajem w Europie (oprócz Rosji) posiadającym własny kosmodrom. Jest również najbardziej niezależnym energetycznie krajem zachodu dzięki wielkim inwestycjom w energetykę nuklearną[23], co powoduje również, że emituje najmniej gazów cieplarnianych spośród krajów G8. Elektrownie atomowe zapewniały 86,9% energii elektrycznej w roku 2005[24]. Francja przyjęła i realizuje program obniżenia udziału energetyki jądrowej w produkcji energii elektrycznej z poziomu 75% (2014 r.) do 50% w 2025 r., dzięki podnoszeniu efektywności energetycznej oraz rozwojowi odnawialnych źródeł energii[25].

Duże obszary żyznej ziemi, zastosowanie nowoczesnych technologii oraz dopłaty z UE, przyczyniły się do uczynienia z Francji drugiego pod względem skali producenta i eksportera żywności. Głównymi towarami eksportowymi są zboża, drób, przetwory mleczne, wieprzowina i wołowina oraz słynne francuskie wina. Dopłaty z Unii Europejskiej do francuskiego rolnictwa wynoszą prawie 14 mld dol. Przeciętny areał gospodarstwa rolnego we Francji wynosi 55 hektarów.

Od zakończenia II wojny światowej rząd czynił wiele wysiłków w celu integracji z Niemcami, zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Dziś te dwa kraje tworzą tzw. twardy rdzeń krajów promujących ściślejszą integrację krajów Unii Europejskiej.

Podatki

W 2012 roku parlament Francji uchwalił symboliczny podatek w wysokości 75 proc. od najwyższych dochodów (zapowiadany w kampanii wyborczej przez byłego prezydenta Francji François Hollande’a.). Ma obowiązywać przez dwa lata. W planach zapłaci go ok. 1500 osób i do budżetu wpłynie ~840 mln PLN rocznie. Jest to o tyle istotne, że wywołało dyskusje w mediach (w wielu krajach) nad sensem i zyskiem z takiego podatku. Samo opuszczenie Francji mimo dotychczasowego opłacania podatku dochodowego tam zapowiedziało/dokonało wielu znanych m.in. najlepiej opłacany aktor we Francji Gérard Depardieu. „Ucieczka” przed tym podatkiem nie nastąpiła do wyłącznie tzw. „rajów podatkowych” (jak np. Hongkong, Belize, Man, Cypr, Szwajcaria), ale do krajów ze stosunkowo wysokimi podatkami na poziomie nawet podobnym do poprzednich we Francji (np. Belgia)[26]. Sam podatek, na kilka dni przed wprowadzeniem, Francuski Trybunał Konstytucyjny unieważnił jako niesprawiedliwy[27].

Turystyka

W 2015 roku Francja była najchętniej odwiedzanym państwem na świecie; kraj ten odwiedziło 84,452 mln turystów (0,9% więcej niż w roku poprzednim). Pod względem przychodów z turystyki, w 2015 Francja zajęła czwarte miejsce na świecie z wynikiem 45,920 mld dolarów[28]. Osoby pozostające poniżej 24 godzin na terytorium kraju (np. mieszkańcy Europy północnej podróżujący na urlopy do Włoch czy Hiszpanii) nie są uwzględnione w tej statystyce. Na terytorium Francji znajduje się wiele miast o wysokiej wartości kulturalnej, na czele z Paryżem, a także licznych plaż, kurortów nadmorskich, ośrodków sportów zimowych oraz regionów wiejskich o wysokich walorach krajobrazowych. Poza tradycyjną turystyką Francja przyciąga również pielgrzymów do Lourdes, sanktuarium odwiedzanego rocznie przez kilka milionów osób.

Francja posiada 42 obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (w tym 1 na Nowej Kaledonii i 1 na Reunionie) – jest to w rankingu drugie miejsce na świecie po Włoszech.

Transport

Transport drogowy

Całkowita długość sieci drogowej we Francji wynosi 893 300 km, w całości posiadających nawierzchnię asfaltową. Długość autostrad i dróg ekspresowych wynosi ok. 12 000 km.

Transport samochodowy jest podstawą transportu we Francji, zarówno pasażerskiego (86,2% ogólnej pracy przewozowej w 2004), jak i towarowego (80,5% ogólnej pracy przewozowej w 2005).

Rynek nowych samochodów osobowych jest opanowany przez krajowych producentów. W 2003 roku największy udział w sprzedaży miały samochody Renault (27%), Peugeot (20,1%) i Citroën (13,5%). Najpopularniejszym rodzajem napędu samochodów pozostaje silnik Diesla (ok. 70% samochodów sprzedanych w 2004 r.).

Transport kolejowy

Całkowita długość sieci kolejowej we Francji wynosi 31 939 km (w tym 31 840 km eksploatowanych przez państwowe przedsiębiorstwo SNCF) i zarządzanych przez RFF. Zelektryfikowana jest blisko połowa sieci kolejowej (14 176 km), 12 132 km linii posiada dwa lub więcej torów. Szczególną cechą francuskiej sieci kolejowej jest występowanie dwóch różnych systemów zasilania energią elektryczną: napięcie stałe 1,5 kV występuje głównie na liniach na południu kraju (elektryfikowanych jako pierwsze); napięcie przemienne 25 kV o częstotliwości 50 Hz występuje na liniach na północy kraju oraz na wszystkich liniach dużej prędkości. Ruch pociągów jest lewostronny z wyjątkiem obszarów na zachodzie kraju.

Transport kolejowy odgrywa we Francji niewielką rolę. Udział kolei w ogólnej pracy przewozowej wynosi 8,6% w przewozie pasażerów (2002) oraz 16% w przewozie towarów.

Połączenia pasażerskie między Paryżem a największymi miastami kraju są obsługiwane przez pociągi TGV, osiągające prędkości maksymalne rzędu 300 km/h i handlowe powyżej 200 km/h. W chwili obecnej pociągi TGV łączą Paryż z ośrodkami leżącymi na czterech kierunkach: północnym, zachodnim, południowo-zachodnim i południowo-wschodnim. W 2007 r. ukończono budowę linii dużych prędkości łączącej Paryż ze wschodnią częścią kraju.
Niewielki odsetek pasażerów podróżuje pociągami TGV między największymi miastami kraju, na kierunkach pokrywających się z połączeniami do Paryża (głównie na osi MarsyliaLyonLille).

Regionalny transport kolejowy pozostaje w gestii regionów, które zlecają prowadzenie przewozów przedsiębiorstwu SNCF pod marką TER. Rentowność tych przewozów oscyluje wokół 30%, co pociąga za sobą duże dotacje ze strony władz regionalnych. W ostatnich latach poczyniły one również duże wydatki związane z wymianą taboru i zwiększeniem częstotliwości kursowania pociągów.

Publiczny transport zbiorowy

W wielu miastach takich, jak np. Paryż, Nicea, Lille czy Grenoble, mocno rozwinęła się sieć tramwajowa. W wielu miastach jest ona obecna od niedawna, ponieważ linie były likwidowane i przywracane, będąc tańsze w utrzymaniu niż metro.

Transport lotniczy

Transport lotniczy jest dość rozwiniętą dziedziną gospodarki we Francji. Główną francuską linią lotniczą jest Air France. W Tuluzie znajduje się fabryka Airbus. Najważniejsze lotniska we Francji to: Paryż Charles de Gaulle i Orly, Lyon Saint Exupéry, Nicea Côte d’Azur oraz Marsylia Provence.

Transport wodny

Francja ma drugi pod względem skali system żeglowny w Europie. Jego długość wynosi 8500 km. Najważniejszymi szlakami żeglownymi są rzeki Sekwana, Rodan, Garonna, Loara i Ren oraz kanały Południowy, Burgundzki, Briare, Marna-Saonna i Marna-Ren.

Święta narodowe i dni wolne od pracy

Kultura

Literatura

Znani pisarze francuscy to: François Rabelais, Aleksander Dumas, Michel de Montaigne, Jean Racine, Molier, Alfred de Musset, Victor Hugo, Voltaire, Honoré de Balzac, Stendhal, Gustave Flaubert, Charles Baudelaire, Marcel Proust, André Gide, Albert Camus, Jean-Paul Sartre, Anatole France, André Malraux, Antoine de Saint-Exupéry, Juliusz Verne.

Francja ma też bardzo bogate tradycje komiksowe, komiks jest dziedziną sztuki cieszącą się we Francji ogromnym szacunkiem i poważaniem. Jednym z najpopularniejszych komiksowych bohaterów świata jest Asteriks, często traktowany jako swoista wizytówka współczesnej francuskiej kultury.

Filozofia

Znani filozofowie francuscy to: Kartezjusz, Wolter, Denis Diderot, Charles de Montesquieu, Henri Bergson, Jean-Paul Sartre, Maurice Merleau-Ponty, Emmanuel Levinas, Michel Foucault, Gilles Deleuze, Jacques Derrida, Jean-Luc Nancy.

Muzyka

Guillaume de Machaut (z prawej) – najwybitniejszy twórca wczesnej muzyki francuskiej; miniatura z poł. XIV w.

Muzyka średniowiecza i renesansu

Francja (obok Włoch i Hiszpanii) jest kolebką europejskiej muzyki artystycznej. Już w czasach Karola Wielkiego rozwijała się muzyka świecka (Chansons de geste) i religijna (w Cluny i innych klasztorach). W średniowiecznych klasztorach rozwijał się chorał, ale także muzyka nie służąca liturgii. Na dworach rozkwitała sztuka trubadurów i truwerów (najważniejszy – Adam de la Halle). Od IX w. na terenach dzisiejszej Francji rozwinęła się muzyka wielogłosowa; w pocz. XII w. klasztorze St. Martial w Limoges, pod koniec XII w. w Paryżu (Notre Dame). Tam też zanotowano imiona dwóch pierwszych, znanych dziś historykom muzyki kompozytorów: Leoninus i Perotinus. Francja stała się wtedy centrum nowej muzyki w Europie, a najważniejsze tego przejawy to Roman de Fauvel z muzyką Philippe’a de Vitry (1 poł. XIV w.) i twórczość Guillaume’a de Machaut.

W XV w. muzyka rozwijała się przede wszystkim na dworze książąt burgundzkich (tzw. szkoła burgundzka i flamandzka).

W XVI w. rozkwitła chanson, której najwybitniejszym przedstawicielem był Clément Jannequin. Chanson, w której muzyka ilustruje i komentuje wyszukany tekst, od tego czasu może być uważana za reprezentatywny gatunek muzyki francuskiej. Tendencję tę rozwinęła aktywność poetów Plejady (Pierre Ronsard i in.), którzy układali teksty chansons. Najwybitniejsi kompozytorzy muzyki wokalnej w czasach renesansu to także: Josquin des Prés, Jacob Clemens non Papa, Claude Le Jeune.

Rozwijała się już wtedy również muzyka instrumentalna, przede wszystkim na lutnię i organy. W XVI w. na dworze najważniejszym gatunkiem służącym sztuce reprezentacyjnej stał się ballet de cour. Były wystawiane niezwykle efektownie, a uczestniczyli w nich arystokratyczni amatorzy oraz zawodowcy.

Okres klasyczny w muzyce francuskiej

Jean-Philippe Rameau od XIX w. uważany za symbol „złotego wieku” w dziejach muzyki francuskiej

W odróżnieniu od innych krajów, okres od poł. XVII w. do rewolucji w 1789 r. zwany jest przez historyków francuskiej sztuki, także muzyki, „klasycznym” (a nie barokowym)[31]. Był to okres wyjątkowego rozkwitu muzyki operowej i instrumentalnej. Sprzyjał temu mecenat królewski, zwłaszcza Ludwika XIV, który osobiście tańczył w wielu baletach. Dla niego powstała też pierwsza w Europie stała orkiestra, w której instrumenty były zdwajane (Le grande bande des 24 violons du roi). Za czasów Ludwika XIV życie muzyczne koncentrowało się wokół Wersalu i tam kształtowano mody, które potem naśladowano na setkach pomniejszych dworów w całej Europie. Balety i opery komponował przede wszystkim Jean-Baptiste Lully, a po nim Jean-Philippe Rameau. Fakt, iż przedstawienia opłacał król, pozwalał na to, by były bardzo rozbudowanymi (5-aktowymi) i efektownie zrealizowanymi widowiskami z muzyką.

W muzyce instrumentalnej największą sławę zyskali lutniści (Denis Gaultier, Charles Mouton), a następnie klawesyniści (Jacques Champion de Chambonnières, Louis Couperin, François Couperin, Jean-Philippe Rameau, Louis-Claude Daquin, Jean-Henri d’Anglebert). Rozwinęli oni charakterystyczną dla muzyki francuskiej suitę, w której miniatury często miały charakter programowy albo nawet ilustracyjny. Na potrzeby dworu powstawały bardzo efektowne utwory wokalno-instrumentalne, takie jak najbardziej dziś znane Te Deum Charpentiera. Powstawała też muzyka na większe zespoły instrumentalne, a za najważniejszego twórcę symfonii w XVIII w. uważany jest François-Joseph Gossec. W drugiej połowie XVIII w. w Paryżu działała największa orkiestra w Europie.

Najważniejsze cechy wyróżniające muzykę francuską od innych, a zwłaszcza od włoskiej, tak podsumowuje Danuta Gwizdalanka:

Podstawę stylu francuskiego tworzyła muzyka taneczna o przejrzystej formie. Opera powstała z utanecznionego dramatu muzycznego i scenicznej tragedii, toteż główną jej atrakcję stanowiły chóry i sceny taneczne. Muzykę francuską cechowała większa powściągliwość niż włoską i to zarówno w sferze emocjonalnej, jak również technicznej. Francuzi cenili wyrafinowanie, a także zamierzoną „sztuczność”. W stosowaniu środków wirtuozowskich zalecali umiar. Patos francuskiej muzyki zespołowej z lat 1660–1720 wyraźnie różnił się od kameralności muzyki instrumentalnej w Italii (i Niemczech). Brzmienie pełne blasku francuska muzyka dworska zawdzięczała intensywnemu użyciu grupy dętych (obok smyczkowych). Francuzi długo nie mieli poważania dla muzyki instrumentalnej, która ich zdaniem była niejasna, gdyż pozbawiona znaczenia, jakie w muzyce wokalnej niosły słowa[32].

Wiek XIX i XX

W wyniku rewolucji powstawały utwory okolicznościowe, ale szybko reprezentacyjny charakter odzyskała opera, zwłaszcza że cieszyła się osobistym zainteresowaniem Napoleona. Luigi Cherubini piał pierwsze opery, które w nowej sytuacji – i dla nowej, szerszej publiczności – zawierały liczne wątki sensacyjne. W pierwszej połowie XIX wieku rozwinęła się wielka opera historyczna, w której niezwykle istotna była melodyjność partii wokalnych oraz wystawność inscenizacji; najważniejszym z kompozytorów takich oper był Giacomo Meyerbeer. Rewolucji w dziedzinie muzyki instrumentalnej dokonał Hector Berlioz, który w poważnym stopniu wpłynął na romantyczną muzykę orkiestrową w całej Europie. W drugiej połowie XIX w. opera stawała się coraz bardziej liryczna (np. Faust Charles’a Gounoda), a obok niej – dla kontrastu – pojawiła się operetka (Jacques Offenbach). Najważniejsi kompozytorzy działający w tym czasie we Francji to także Georges Bizet, César Franck, Gabriel Fauré oraz Camille Saint-Saëns. W tym czasie styl francuski rywalizował przede wszystkim z niemieckim, od którego różnił się paroma cechami.

We Francji najwyżej stawiano operę, za naturalne bowiem uważano podporządkowanie muzyki słowu. Recenzując przedstawienia najpierw oceniano libretto, a dopiero potem muzykę. W Niemczech hierarchia ważności była odwrotna i muzykę najbardziej ceniono za to, że może obyć się bez słów i potrafi oddziaływać na słuchaczy bez pośrednictwa tekstu, jako „mowa duszy”. Niedookreśloność muzyki dla Francuzów była jej wadą, a dla Niemców – zaletą[33].
Najsławniejszy utwór francuski z XX wieku – Bolero Ravela, powstało w 1928 r. dla tancerki i bogatej mecenaski sztuki Idy Rubinstein

Inne było też we Francji wyobrażenie o pozycji artysty: Artysta francuski pozostawał „obywatelem republiki”. Podobnie jak jego XVIII-wieczni poprzednicy muzykę często jeszcze traktował jak rozrywkę, a zarazem element społecznego ceremoniału. Koncertu nie utożsamiał z nabożeństwem (jak to czyniono w Niemczech)[34].

Pod koniec XIX wieku rewolucji w muzyce francuskiej dokonał Claude Debussy, któremu często daje się miano „ojca nowoczesnej muzyki”. Nawiązywał on francuskiej tradycji, w której ważna była barwa instrumentalna, ilustracyjność, subtelność wyrazu – główne cechy muzyki nazwanej impresjonistyczną.

W pierwszej połowie XX wieku Paryż, który był uważany nadal za centrum europejskiej kultury, skupiał wielu artystów. Byli tu Francuzi – jak Maurice Ravel lub Darius Milhaud i cudzoziemcy – jak Igor Strawinski, albo Arthur Honegger. Stąd upowszechnił się w Europie jazz. W latach międzywojennych rozwinął się tutaj neoklasycyzm, który w znacznym stopniu oddziaływał również na Polskę – poprzez Nadię Boulanger, u której studiowało wielu Polaków. Po wojnie najważniejszym kompozytorem był Olivier Messiaen oraz Pierre Boulez. W paryskim radiu powstała muzyka konkretna.

Obecnie Paryż nie jest już centrum światowej muzyki, lecz nadal stanowi bardzo ważny ośrodek. Przyczynia się do tego znakomita Opéra Bastille, a w muzyce awangardowej – założony w 1975 IRCAM (Institut de Recherche et Coordination Acoustique Musique), gdzie muzycy i naukowcy współpracują w poszukiwaniu nowych technik. Tam właśnie narodził się spektralizm.

Sport

Dużą popularnością cieszy się piłka nożna. Francja zdobyła tytuł mistrza świata w piłce nożnej w 1998 i 2018 roku oraz mistrza Europy w 1984 i 2000 roku. Często uprawianym sportem jest także rugby union i kolarstwo. Dobrze rozwinięte są tradycje hippiczne. Francja posiada 247 hipodromy, tzn. więcej niż we wszystkich pozostałych krajach UE razem wziętych. Rocznie organizuje się na nich 16 500 wyścigów.

Francja była gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016[35]. We Francji popularna jest także piłka ręczna. Francuzi są mistrzami olimpijskimi z Pekinu i Londynu, mistrzami świata (1995, 2001, 2009, 2011, 2015) i mistrzami Europy (2006, 2010).

Silna jest także reprezentacja Francji w koszykówce kobiet, m.in. olimpijskie srebro w Londynie.

Francuzi wiodą także prym w sportach zimowych, m.in. Jason Lamy Chappuis w kombinacji norweskiej czy Martin Fourcade, Alexis Bœuf, Marie Habert, Marie-Laure Brunet, Quentin Fillon Maillet, Fabien Claude, Anaïs Chevalier-Bouchet w biathlonie, Alexis Pinturault, Tessa Worley w narciartwie alpejskim, Perrine Laffont, Ophélie David w narciarstwie dowolnym. Osiągają sukcesy w snowboardingu.

Zobacz też

Uwagi

 1. Dodatkowo za język regionalny oficjalnie został uznany język niemiecki, dialekt alemański w Alzacji oraz dialekt górnofrankijski w Mozeli.

Przypisy

 1. a b France. CIA – The World Factbook. [dostęp 2012-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-24)]. (ang.).
 2. Demography – Population at the beginning of the month.
 3. {{{tytuł}}}.
 4. a b c d International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2018. [dostęp 2018-07-24]. (ang.).
 5. Gujana Francuska – WIEM, darmowa encyklopedia, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2016-01-06].
 6. Reunion – WIEM, darmowa encyklopedia, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2016-01-06].
 7. Polinezja Francuska – WIEM, darmowa encyklopedia, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2016-01-06].
 8. Nowa Kaledonia – WIEM, darmowa encyklopedia, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2016-01-06].
 9. Gwadelupa – WIEM, darmowa encyklopedia, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2016-01-06].
 10. Martynika – WIEM, darmowa encyklopedia, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2016-01-06].
 11. Kronika religijna. „Rycerz Niepokalanej”. Nr 6, s. 122, 1922. 
 12. Euro HIV. [dostęp 2007-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-02)].
 13. France – People Groups. Joshua Project, 2017. [dostęp 2017-10-23]. (ang.).
 14. latribune.fr: La ville dévore inexorablement les terres agricoles françaises. 21 grudnia 2011. [dostęp 2011-12-29]. (fr.).
 15. Kościoły członkowskie Francuskiej Federacji Protestanckiej [dostęp 2010-05-01] [zarchiwizowane z adresu 2013-07-02] (fr.).
 16. Francja – Ilu tam jest Świadków Jehowy, jw.org [dostęp 2022-11-20].
 17. National Profiles, www.thearda.com [dostęp 2022-09-18].
 18. Katarzyna Sójka-Zielińska: Historia prawa. Warszawa: PWN, 1995, s. 235–236. ISBN 83-01-11165-8.
 19. France. [dostęp 2015-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-24)]. (ang.).
 20. Labour productivity 2003.
 21. Differentials in GDP per capita and their decomposition, 2004.
 22. OECD Employment Outlook 2005 – Statistical Annex.
 23. Ceny energii w dwa miesiące skoczyły o 300 proc. Co rządy zrobiły w 1973 roku?, SmogLab, 21 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-21] (pol.).
 24. Palette énergétique.
 25. Wywiad z Ambasadorem dla Przeglądu.
 26. Prawo i Finanse – WP Finanse, podatki.wp.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
 27. Prawo i Finanse – WP Finanse, podatki.wp.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
 28. UNWTO Tourism Highlights, 2016 Edition. UNWTO, 2016. s. 6–8. [dostęp 2016-10-04]. (ang.).
 29. Święta państwowe Francja 2019 – Dzień Bastylii – dni wolne od pracy Alzacja, www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl [dostęp 2019-07-01] (ang.).
 30. Znany także jako Dzień PamięciJour du Souvenir.
 31. Encyklopedia Muzyczna PWN, Warszawa 1995, s. 286.
 32. D. Gwizdalanka Historia muzyki 2, Kraków 2006, s. 60–61.
 33. Gwizdalanka, op. cit., s. 258–259.
 34. Gwizdalanka, op. cit., s. 259.
 35. Francja gospodarzem UEFA EURO 2016. 2010-05-28. [dostęp 2010-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-31)]. (pol.).

Bibliografia

 • Jan Baszkiewicz: Historia Francji. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1999. ISBN 83-04-04397-1. (pol.).

Linki zewnętrzne

Wikiatlas Wikimedia Atlas: Francja – wikiatlas z mapami w Wikimedia Commons

Francuski dla Polaków. Portal poświęcony Francji i kulturze francuskiej.

Media użyte na tej stronie

Flag of Liechtenstein.svg
Flag of Liechtenstein
Flag of NATO.svg
Flaga Paktu Północnoatlantyckiego (NATO).
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
OSCE logo.svg
To jest logo: Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – organizacja międzynarodowa
La Marseillaise.ogg
National anthem of France, La Marseillaise
Blason Lille 3D.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Flag of Flanders.svg
Autor: Tom Lemmens, Licencja: CC0
Flag of Flanders (Belgium), the region and community.
StadtwappenMarseille.svg
Marseille Coats of Arms
Satellite image of France in August 2002.jpg
Satellite image of France acquired August 14, 2002, by the Terra satellite.
An unusually cloud-free France shows green and tan in this true-color Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) image acquired August 14, 2002, by the Terra satellite. The great city of Paris is visible in the upper center of the image as a gray smudge against the landscape, and is even clearer in the higher resolutions of this image.
To the north, clouds mostly obscure the English Channel, but the Bay of Biscay to the west is clear, as is the Mediterranean Sea to the south. The northernmost portion of Spain is clearly visible at the bottom of the image, and is separated from France by the Pyrenees Mountain Range.
Blason ville fr Bordeaux (Gironde).svg
Blason de la ville de Bordeaux (Gironde, France) : de gueules à la Grosse Cloche d'argent (château de quatre tours crénelées et couvertes d'argent sommé d'un clocher du même portant une cloche aussi d'argent) maçonnée de sable, surmontée d'un léopard d'or et posée sur des ondes d'azur mouvant de la pointe et chargées d'un croissant d'argent ; au chef cousu de France
Union Latine.svg
Autor: Kyat02, Licencja: CC BY-SA 3.0
Latin Union
Europe alp map.png
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Marshal z polskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mapa krajów alpejskich. Autor: Jacek Marszałek
Flag of Brittany.svg
Autor: Lexicon and GwenofGwened, Licencja: CC BY-SA 4.0
Traditional flag of Brittany
France cities.png
Autor: David Monniaux, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Map of Metropolitan French cities (agglomerations > 100,000 inhabitants on 1999 census).
Blason région fr Provence-Alpes-Côte d'Azur.svg
Autor:
This illustration was made by Peter Potrowl.

Please credit this with : © Peter Potrowl in the immediate vicinity of the image. A link to my website sitemai.eu would be much appreciated but isn't mandatory.

An email to UserIconMail.svg Peter Potrowl would be appreciated too.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me UserIconMail.svgPeter Potrowl to negotiate terms.

More free pictures in my website. Donations are accepted here and here.

, Licencja: CC BY 2.5
Coat of arms of the French region Provence-Alpes-Côte d'Azur
Blazon (incomplete): ... argent, an eagle displayed crowned gules standing upon three rocks sable issuing from the sea azure in base.
Europe 1812 map en.png
Autor: Alexander Altenhof, Licencja: CC BY-SA 3.0
Europe in 1812. Political situation before Napoleon's Russian Campaign.
Marseille-corniche.jpg
Autor: Jddmano, Licencja: CC-BY-SA-3.0
La Corniche du Président John Fitzgerald Kennedy et Malmousque dans le quartier d'Endoume à Marseille.
G6 members.svg
(c) I, Adamon, CC-BY-SA-3.0
Map of european countries united in the G6.
Mont Blanc oct 2004.JPG
Autor: unknown, Licencja: FAL
OSCE members and partners.svg
Autor:
This file was made by User:Sven
Nuvola apps locale.svg
Translation

If this image contains text, it can be translated easily into your language. If you need help, contact me

SemiPD-icon.svg
Flexible licenses

If you want to use this picture with another license than stated below, contact me

Nuvola apps email.png
Contact the author

If you need a really fast answer, mail me. If you need only a fast answer, write me here.

, Licencja: CC BY-SA 4.0
Organization for Security and Co-operation in Europe members and partners
 
OSCE participating States
 
Partners for Co-operation
EU 2020.png
Autor: Aotearoa, Licencja: CC BY 3.0
Unia Europejska w 2013; bez terytoriów zamorskich.
Grand Est Logo vectoriel.svg
Logo de la région Grand Est, version vectorielle
Trójkąt Weimarski.png
Autor: "Piott", Licencja: CC-BY-SA-3.0
ヴァイマール三角連合加盟国(フランス、ドイツ、ポーランド).
A380 Reveal 2.jpg
Autor: Xeper, Licencja: CC-BY-SA-3.0
The first complete en:Airbus A380 at the "A380 Reveal" Ceremony in Toulouse
Flag of Occitania.svg
Flag of Occitània
BlasonNouvelleAquitaine.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blason de la région Nouvelle-Aquitaine
Attribué à Joseph Aved, Portrait de Jean-Philippe Rameau (vers 1728) - 001.jpg
Przedstawiona osoba: Jean-Philippe Rameau (1683–1764), French composer and music theorist of the Baroque era
Eurozone.svg
Strefa Euro
 
Kraje używające Euro de jure
 
Kraje i terytoria używające Euro de facto
 
Członkowie Unii Europejskiej będący poza strefą Euro
Blason ville fr Grenoble (Isere).svg
Blason de la ville de Grenoble (Isère) : d'or aux trois roses de gueules
Three sights Lyon.JPG
(c) Chris 73 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Three of the main sights in Lyon, the Cathedral St-Jean (near the river La Saone), the Basilica Notre Dame de Fourviere (on top of the hill), and the Tour métallique de Fourvière (to the right of the Basilica on top of the hill)
Terminal 1 of CDG Airport.jpg
Autor: Dmitry Avdeev, Licencja: CC BY-SA 3.0
Terminal 1 at Charles de Gaule International Airport
Council of Europe.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Gaule96.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
BlasonLYON.PNG
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Blason France moderne.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blason paris 75.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Belvédère du Tilleul-Route des Crêtes-Gorges du Verdon.JPG
Autor: Tobi 87, Licencja: CC BY-SA 3.0
Verdon Gorge seen from viewpoint of Tilleul
Èze und Cap Ferrat-Grande Corniche.jpg
Autor: Tobi 87, Licencja: CC BY-SA 3.0
The village of Èze, with its church “Our Lady of Assumption” (Notre-Dame de l’Assomption) and its castle in the foreground, and the Cape Ferrat in the background.
Nuclear Power Plant Cattenom.jpg
Autor: Stefan Kühn, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Nuclear power plant in Cattenom, France
Bora Bora (16542797633).jpg
Autor: The TerraMar Project, Licencja: CC BY 2.0

Bora Bora is an island in the Leeward group of the Society Islands of French Polynesia, an overseas collectivity of France in the Pacific Ocean. The island, located about 230 kilometres (143 miles) northwest of Papeete, is surrounded by a lagoon and a barrier reef. In the centre of the island are the remnants of an extinct volcano rising to two peaks, Mount Pahia and Mount Otemanu, the highest point at 727 metres (2,385 feet).

Bora Bora is a major international tourist destination, famous for its aqua-centric luxury resorts. The major settlement, Vaitape, is on the western side of the main island, opposite the main channel into the lagoon. Produce of the island is mostly limited to what can be obtained from the sea and the plentiful coconut trees, which were historically of economic importance for copra. According to a 2008 census, Bora Bora has a permanent population of 8,880.
Régions de France 2016 PL.svg
Autor: Superbenjamin, Polish labels: Aotearoa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Podział administracyjny Francji 2016
Hommage of Edward I to Philippe le Bel.jpg
Hommage_of_Edward_I_to_Philippe_le_Bel
Med 7.svg
Autor: Masterdeis, Licencja: CC BY-SA 4.0
Med 7
Armoiries ville fr Toulon (83).svg
Autor: A.T-2012, Licencja: CC BY-SA 3.0
Armoiries de la commune française de Toulon (83)
Notredame Paris.JPG
View of Cathedrale Notre-Dame de Paris from the river
WTO members and observers.svg
Map of World Trade Organization members and observers.
 
Members
 
Members, dually represented by the European Union
 
Observers
 
Non-members
France population density 40pc.png
Autor: Der Statistiker, Licencja: CC BY-SA 3.0
Population density map of France (40% of original). For the original (more detailed) version of the map, see: France_population_density.png.

Density is as of 1999 census for Metropolitan France, Réunion, French Guiana, Martinique, Guadeloupe, St Martin & St Barth, and St Pierre & Miquelon. Density is as of 2002 census for Mayotte, Tahiti & Moorea, Bora Bora & Leeward Islands, Marquesas Islands, Tuamotus & Gambier, and Austral Islands. Density is as of 2003 census for Wallis & Futuna. Density is as of 2004 census for New Caledonia.
Terytoria zależne Francji.png
(c) I, Aotearoa, CC-BY-SA-3.0
Terytoria zależne Francji
North Atlantic Treaty Organization (orthographic projection).svg
Autor: Addicted04, Licencja: CC BY 3.0
North Atlantic Treaty Organization in orthographic projection.
Europe orthographic Caucasus Urals boundary.svg
Map of Europe. The continental boundary to Asia as indicated is the standard convention following the Caucasus crest, the Ural River and the Urals Mountains to the Sea of Kara
Mapadefrancia.svg
Autor: Monsieur Fou, Licencja: CC BY-SA 4.0
Carte de la France dans le monde en haut et de la métropole en Europe en bas
OECD member states map.svg
Autor: Cflm001 (dyskusja), Licencja: CC BY-SA 2.0
Państwa członkowskie OECD.
LGV Atlantique - Bonneval - 1.JPG
Autor: Benjism89, Licencja: CC-BY-SA-3.0
A TGV on the LGV Atlantique, near Le Perruchet, in the district of Bonneval, Eure-et-Loir, France.
Flag of the Basque Country.svg
(c) Daniele Schirmo aka Frankie688, CC BY-SA 2.5
Flag of the autonomous region of the Basque Country
A white cross over a green saltire on a red field.
Flag of Catalonia.svg
The senyera, a flag of Catalonia, and also used by several lands and municipalities of the ancient Crown of Aragon
Armoiries république française.svg
Autor: Bonjour vive la France Dessiné par Jérôme BLUM le 5 septembre 2007. Készítette: Jérôme BLUM 2007., Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
unofficial armorial bearings of the French republic, created from France coa.png. (The only official emblem of France is its tricolour flag).
Blason de Toulouse.png
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.0 fr