Franz Eckert

Franz Eckert
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 kwietnia 1852
Neurode

Data i miejsce śmierci

6 sierpnia 1916
Seul

Zawód, zajęcie

kompozytor

Franz Eckert (ur. 5 kwietnia 1852 w Neurode (ob. Nowa Ruda), zm. 6 sierpnia 1916 w Seulu)[1]niemiecki kompozytor, współtwórca, razem z Hiromorim Hayashim(ang.), hymnu państwowego Japonii, Kimi ga yo oraz hymnu Cesarstwa Koreańskiego.

Życiorys

Urodzony w Nowej Rudzie, w rodzinie urzędnika sądowego, od najmłodszych lat zdradzał talent muzyczny. Ukończył konserwatoria we Wrocławiu i Dreźnie. Przez kilka lat pracował jako muzyk wojskowy w Nysie i Wilhelmshaven, w tym drugim był kapelmistrzem orkiestry marynarki wojennej.

W 1879 roku wyjechał do Japonii, gdzie piastował funkcję kapelmistrza cesarskiej orkiestry marynarki wojennej. Jako pracownik Ministerstwa Dworu Cesarskiego (Kunai-shō) założył orkiestrę domu cesarskiego w Tokio. Ważnym zadaniem było opracowanie śpiewnika dla japońskich szkół podstawowych. W 1897 roku skomponował pieśń Kanashimi no kiwami (pol. Niezmierzony ból) na ceremonię pogrzebową japońskiej cesarzowej-wdowy Eishō, po cesarzu Kōmei.

W 1880 roku otrzymał od Ministerstwa Marynarki Wojennej zlecenie napisania hymnu państwowego. Utwór o tytule Kimi ga yo jest oparty na pieśni autorstwa Hiromoriego Hayashi. Pierwszy raz został zaprezentowany 3 listopada 1880 roku, z okazji urodzin cesarza Meiji. W roku 1888 powstała ostateczna wersja hymnu, od tego też roku jest to oficjalny hymn Japonii. Rok później Eckert ze względów zdrowotnych powrócił do Niemiec.

Już w 1891 roku ponownie wyjechał, tym razem do Korei, gdzie był twórcą cesarskiej orkiestry wojskowej i skomponował pierwszy hymn Cesarstwa Koreańskiego, Aegukga, powtarzając tym samym sukcesy japońskie. Pisząc muzykę hymnu zaczerpnął z dzieł Wagnera. Hymn ten został wykonany po raz pierwszy publicznie 9 października 1902 roku podczas ceremonii urodzinowej pierwszego koreańskiego cesarza Gojonga (1852–1919), który był entuzjastą Prus.

Zmarł 8 sierpnia 1916 roku w Seulu, gdzie został pochowany na cmentarzu dla obcokrajowców w dzielnicy Hapjeong-dong w okręgu miejskim (gu) Seulu Mapo-gu(ang.). Przyczyną śmierci był rak żołądka.

W listopadzie 2006 roku w Nowej Rudzie został odsłonięty jego pomnik[2].

Przypisy

Bibliografia

  • M. Kowalcze, Franz Eckert, w: Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, t. 1, Kłodzko 2009, s. 169.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Франц Екерт 01.png
Composer Franz Eckert