Friedrich Wilhelm Schindler

Friedrich Wilhelm Schindler
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia1 czerwca 1856
Mollis
Data i miejsce śmierci19 listopada 1920
Kennelbach
Zawód, zajęcieprzedsiębiorca i wynalazca
Kuchenka elektryczna Schindlera

Friedrich Wilhelm Schindler (ur. 1 czerwca 1856 w Mollis, zm. 19 listopada 1920 w Kennelbach) – austriacki przedsiębiorca i wynalazca, założyciel firmy Elektra Bregenz (obecnie w strukturach tureckiego koncernu Arçelik).

Rodzina i wykształcenie

Pochodził z rodziny przemysłowców. Był synem fabrykanta tekstylnego i malarza Samuela Wilhelma Schindlera i Elisabeth Jenny. Miał brata przemysłowca Kosmę Schindlera. Jego wujem był polityk Dietrich Schindler, a dalekim krewnym XIX-wieczny przemysłowiec Samuel Schindler. Ożenił się w 1887 roku z Marią Vereną Jenny, córką polityka i przedsiębiorcy Petera Jenny, współpracującego z rodziną Schindlerów. Mieli córkę rzeźbiarkę Annę Małgorzatę Schindler oraz syna Friedricha Petera (Fritza). Zamieszkiwali w znanej, zabytkowej Villi Grünau[1][2].

Uczęszczał do szkół w St. Gallen oraz Lozannie. Następnie uczył się w Livorno, gdzie zdobył wykształcenie kupieckie. Potem studiował we Francji i Anglii. Po powrocie do Austrii pracował w rodzinnej przędzalni.

Działalność

W 1888 wraz z bratem Kosmą został współudziałowcem zakładu Spinnerei Schneider & Jenny, po rezygnacji ojca z prowadzenia działalności gospodarczej. W 1909 z powodów zdrowotnych musiał się jednak wycofać z funkcji kierowniczej. Bardziej niż przemysłem tekstylnym interesował się elektrycznością.

Prowadził pionierskie działania nad gospodarczym wykorzystaniem elektryczności i zdobyczy elektrotechniki. W 1881 po wystawie światowej w Paryżu zakupił generator Edisona i uruchomił w Kennelbach pierwszą w Austrii żarówkę oraz pierwszy generator prądu. Trzy lata później jego przędzalnia otrzymała oświetlenie elektryczne, jako pierwszy zakład produkcyjny w Austrii. W 1891 zaczął produkować prąd, a od 1901 zaczął zaopatrywać w elektryczność swoje miasto w celu oświetlenia ulic. Zelektryfikował także siedzibę rodzinną – Villę Grünau.

W celu zaopatrywania miasta Bregencji w elektryczność, postawił w 1902 roku zakład w pobliskim Rieden (obecnie część Bregencji) i uzyskał koncesję na budowę instalacji elektrycznych. W 1907 utworzył zakład elektryczny Jenny & Schindler Elektrowerken. Rok później zbudował siłownię w Andelsbuch, która stała się największą hydroelektrownią w ówczesnej monarchii austro-węgierskiej. Przy ich rozbudowie zatrudnił Gabriela Narutowicza. W 1916 roku Jenny & Schindler Elektrowerken przekształcono w największy zakład elektryczny w regionie VorarlbergVorarlberger Kraftwerke. Schindler miał więc znaczący udział w elektryfikacji tyrolskiej części Austrii[3].

Na światowej wystawie w Chicago w 1893 roku wystawił pierwszą na świecie kuchenkę elektryczną, za którą otrzymał złoty medal. Jako jeden z pierwszych w Europie wpadł na pomysł używania elektryczności do domowego gotowania, pieczenia i podgrzewania wody. W 1898 utworzył firmę "Elektra", zwaną od 1901 roku Elektra Bregenz. Interesował się także kolejami zębatymi. Podłączył ogrzewanie podłogowe w kościele ewangelickim w Bregencji. Opatentował liczne wynalazki wykorzystywane w urządzeniach elektrycznych, np. kaloryfer (piec) szamotowy, czajnik elektryczny, kawomat, aparat do sterylizacji, piecyk elektryczny (prodiż), żelazko elektryczne[4][5].

Przypisy

  1. Historisches Lexikon der Schweiz: Schindler, Friedrich Wilhelm (niem.). www.hls-dhs-dss.ch. [dostęp 2011-08-09].
  2. Bundesdenkmalamt: Kennelbach, Friedrich Schindler Straße 1 "Villa Grünau" (niem.). www.bda.at. [dostęp 2011-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-27)].
  3. Klaus Plitzner: Elektrizität in Vorarlberg. Vom Luxusgut zur alltäglichen Selbstverständlichkeit! Odr? (niem.). wirtschaftsarchiv-v.at. [dostęp 2011-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-28)].
  4. Schindler, Friedrich Wilhelm (1856-1920), Industrieller und Erfinder. W: Österreichisches Biographisches Lexikon. (niem.)
  5. Össterreich Lexikon: Schindler, Friedrich Wilhelm (niem.). www.aeiou.at. [dostęp 2011-08-09].

Media użyte na tej stronie

SchindlerKüche1893.jpg
Friedrich Wilhelm Schindler geboren am 1. Juni 1856 in Mollis, Schweiz; gestorben am 19. November 1920 in Kennelbach, Österreich) war ein österreichischer Unternehmer und Erfinder. Außerdem war er der Neffe von Dietrich Schindler. Er stellte 1893 auf der Weltausstellung in Chicago die erste vollelektrische Küche vor und erhielt dafür eine Goldmedaille.
FriedrichWilhelmSchindler1856 1920.jpg
Friedrich Wilhelm Schindler geboren am 1. Juni 1856 in Mollis, Schweiz; gestorben am 19. November 1920 in Kennelbach, Österreich) war ein österreichischer Unternehmer und Erfinder. Außerdem war er der Neffe von Dietrich Schindler.