Fryburg (miasto w Szwajcarii)

Fryburg
Fribourg
Freiburg im Üechtland

Panorama miasta
Herb
Herb
Państwo

 Szwajcaria

Kanton

Fryburg

Okręg

Sarine

SFOS

2196

Zarządzający

Thierry Steiert

Powierzchnia

9,28 km²

Wysokość

587 m n.p.m.

Populacja (31 grudnia 2020)
• liczba ludności
• gęstość


38 039[1]
4 099 os./km²

Nr kierunkowy

026

Kod pocztowy

1700-1709

Tablice rejestracyjne

FR

Plan Fryburga
Położenie na mapie Szwajcarii
Ziemia46°48′N 7°09′E/46,800000 7,150000
Strona internetowa
Wieża katedry we Fryburgu

Fryburg (fr. Fribourg; niem. Freiburg im Üechtland, Freiburg i. Ü., Freiburg i. Üe.; Friburgo, Friborgo; gsw. Frybùrg; frp. Friboua) – miasto oraz gmina (fr. commune; niem. Gemeinde) w Szwajcarii nad rzeką Sarine, siedziba administracyjna kantonu Fryburg oraz okręgu Sarine.

Fryburg leży na styku dwóch regionów etnicznych i językowych w Szwajcarii, których granicę wyznacza rzeka Sarine. Wiele miejscowości leżących nad tą rzeką poniżej Fryburga posiada podwójne nazwy: na lewym brzegu francuskie, a na prawym niemieckie.

Historia

Wzmiankowany po raz pierwszy w 1162 r. jako Friborc, później Friborc, Friborch, Friburch, Friburg, co znaczy „wolny zamek”. Najstarsza część miasta usadowiona jest na skalistym cyplu, opadającym stromymi stokami ku głęboko wciętej dolinie Sarine, opływającej dawne Cité z trzech stron. Założycielem Fryburga był w 1157 r. Bertold IV, książę Zähringen. Miasto, którego zaczątkiem był gród obronny przy jednym z niewielu brodów na rzece Sarine, kontrolowało później to ważne przejście. Najstarsza pieczęć miejska pochodzi z 1225 r. Po wygaśnięciu rodziny Zähringen (1218) Fryburg wielokrotnie zmieniał właścicieli. Jego panami były kolejno dynastie Kyburgów (drogą spadku) i Habsburgów (zakup w 1277). Później mieszkańcy Fryburga woleli znosić zwierzchnictwo sabaudzkie (od 1452 r.) niż dominację Berna.

Podstawą organizacji życia politycznego i gospodarczego Fryburga w średniowieczu stały się prawa miejskie, ustalone jeszcze przez Bertolda IV (najstarsza znana wersja pochodzi z 1249 r.). Określały one ramy prawne i urbanistyczne funkcjonowania miasta, nadając jego mieszkańcom liczne przywileje. Mieszczanie posiadali m.in. prawo wyboru baliwa (zwanego tu avoyer), proboszcza i poborców ceł. Dysponując swobodnie swymi majątkami mogli kupować ziemię, trudnić się handlem i rzemiosłem. W 1309 r. mieszkańcy odzyskali od panującego patronat nad kościołem parafialnym pw. św. Mikołaja, co było ważnym krokiem w kierunku samodzielności miasta. Po wojnach burgundzkich Fryburg stał się niezależnym miastem-państwem, a w 1478 – wolnym miastem cesarstwa.

Marginalne położenie Fryburga w państwie Habsburgów, ciągła rywalizacja między tymi ostatnimi a Sabaudią oraz sąsiedztwo Konfederacji Szwajcarskiej i ciągłe walki niepodległościowe na przyległych ziemiach sprzyjały formowaniu się i rozwojowi nowego miasta-państwa. Fryburg korzystał z dawnych aliansów, zawartych z sąsiednimi miastami: Avenches (w 1239 r.), Bernem (w 1243 r.) i Morat (w 1245 r.). Jednocześnie miasto rozwijało się terytorialnie, rozciągając swą dominację polityczną nad okolicznymi ziemiami. Do najstarszych posiadłości, nazywanych później „starymi ziemiami” (fr. Anciennes Terres, niem. Alte Landschaft; 24 parafie, podległe bezpośrednio władzom miejskim) dochodziły nowe tereny. W 1481 r. Fryburg, po nabyciu rozległych terenów od Pays de Vaud, zdecydował się przystąpić do Konfederacji Szwajcarskiej. Był pierwszym kantonem dwujęzycznym w Konfederacji, chociaż jego władze wybrały język niemiecki jako urzędowy. Od 1435 r. Fryburg bił własne monety (od 1509 r. – również złote).

Ważnym zdarzeniem w historii miasta był wybuch reformacji w I połowie XVI w., która nie odniosła tu jednak spodziewanego sukcesu. Pomimo tego, że i tu idee reformatorskie i humanistyczne miały pewien oddźwięk, ogromna większość ludności pozostała przy dawnej konfesji. W 1582 r. powstało tu słynne kolegium św. Michała (Collège Saint-Michel; Kollegium St. Michael), założone przy poparciu miasta przez jezuitów i kierowane przez Piotra Kanizjusza. Głęboka restauracja katolicyzmu, zainicjowana przez Kanizjusza, potwierdziła atrakcyjność tego wyznania. W 1613 r. przeniesiono z Lozanny do Fryburga siedzibę biskupstwa Lozanny, Genewy i Fryburga. Do kilku domów zakonnych, funkcjonujących w mieście nad Sarine już od średniowiecza, w XVII w. dołączały następne. Obok La Maigrauge – klasztoru cystersów, wybudowanego w XIII w. w zakolu Sarine, powstały tu klasztory franciszkanów, kapucynów (1608) i kapucynek (Montorge w zakolu Sarine; 1621), urszulanek (1634) i wizytek (1635). Wszystko to uczyniło z Fryburga stolicę szwajcarskiego katolicyzmu. Objawem trwałej i znaczącej roli szkolnictwa kościelnego w mieście było założenie znacznie później, bo w 1889 r. państwowego uniwersytetu o charakterze katolickim, który szybko stał się znaczącym ośrodkiem nauki i kultury (od 1941 r. w nowej siedzibie). Przez 27 lat profesorem tegoż uniwersytetu, a w latach 19641966 rektorem był Józef Maria Bocheński OP.

Transport

Przez teren miasta przebiegają drogi główne nr 12, nr 157, nr 178, nr 180, nr 181, nr 182 i nr 183.

W latach 1897–1965 w mieście działała sieć tramwajowa.

Od 1899 r. w mieście funkcjonuje kolej linowo-terenowa, łącząca Dolne Miasto (fr. Basse-Ville) ze Śródmieściem (fr. Centre-Ville). Ten funikular jest ewenementem w skali europejskiej, ponieważ do obciążania przeciwwag stosowane są ścieki miejskie.

Demografia

We Fryburgu mieszka 38 039 osób[1]. W 2020 roku 36,8% populacji gminy stanowiły osoby urodzone poza Szwajcarią[1].

Zabytki

We Fryburgu znajduje się bardzo dobrze zachowane średniowieczne Stare Miasto, otoczone pozostałościami dawnych murów obronnych. W mieście szereg cennych przykładów architektury mieszkalnej i sakralnej, m.in. gotycka katedra św. Mikołaja (Cathédrale Saint-Nicolas; Kathedrale St. Nikolaus) zbudowana w latach 12831490, znana z witraży Józefa Mehoffera.

Sport

8 września 2017 roku we Fryburgu rozpoczęły się 61 zawody balonów wolnych z cyklu Pucharu Gordona Bennetta.

Współpraca

Miejscowości partnerskie:

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. a b c Bundesamt für Statistik, Ständige Wohnbevölkerung nach Staatsangehörigkeitskategorie, Geschlecht und Gemeinde, definitive Jahresergebnisse, 2020 - 2020 | Tabelle, Bundesamt für Statistik, 1 września 2021 [dostęp 2022-05-16] (niem.).

Media użyte na tej stronie

Cathedrale vitraux mehoffer apotres entier.jpg
Cathédrale St-Nicolas de Fribourg (Suisse).
Cathedral Fribourg vitrail Nicolas Flue 01.jpg

Witraż, wykonany przez Jósefa Mehoffera w czasie I wojny światowej, przedstawia na wszystkich czterech szybach scenę patriotyczną: Tłum konfederatów w późnośredniowiecznych strojach stoi wokół "Ołtarza Ojczyzny", kolumny przypominającej figuralne fontanny na Starym Mieście. Na przypominającym ambonę występie kolumny stoją alegoryczne postacie Libertas i Patria. Na pierwszym planie mężczyźni podnoszą ręce w geście przysięgi wierności. W środkowej części umieszczono dwie sceny z życia świętego, oddzielone kolumną. Po lewej stronie brat Klaus modli się w kręgu swojej rodziny, a po prawej stronie przedstawiony jest jako modlący się pustelnik. Nad głowami Libertas i Patria, alfa i omega pojawiają się promiennie białe. Powyższą scenę zamyka błękitne jak północ niebo, a nad nim fryz z dziesięcioma herbami miast konfederackich i dewizą św. Brata Klausa: LA PAIX ET TOUJOURS EN DIEU PARCE QUE DIEU EST LA PAIX.

Św. Brat Klaus pełnił rolę mediatora w sporach. W 1481 r. został również wezwany do mediacji w sporach wewnętrznych. W czasie I wojny światowej cieszył się jeszcze większym szacunkiem. Fryburg i Solothurn, które właśnie świętemu zawdzięczają swoje przyjęcie do Konfederacji, oddały mu szczególny hołd, podobnie jak to uczyniły wieki wcześniej ze źródłem Samarytanina.
Fribourg cathedrale.jpg
Autor: Inisheer, Licencja: CC BY 2.5
Cathédrale de Fribourg vue depuis la basse ville.
Cathedral Fribourg vitrail Dreikönig 01.jpg

W tym witrażu Józef Mehoffer przedstawia Adorację Magów pod sklepieniem gwiaździstego nieba. Trzej królowie padają na kolana przed Matką Bożą i Dzieciątkiem Jezus. Nad nimi świeci Gwiazda Betlejemska, a anioł z szeroko rozpostartymi skrzydłami trzyma sztandar. Na nim widnieje napis: "Gloria in excelsis Deo". Poniżej głównej sceny Herod patrzy na Śmierć, która gryzie go w ramię. Na podłodze leżą noworodki zabite w betlejemskim dzieciobójstwie. Po prawej stronie siedzi szatan w towarzystwie węża.

Charakterystyczne dla tego obrazu są elementy sztuki ludowej. Jest bogata w kontrasty stylistyczne i formalne. Przypomina to ludowe szopki i tradycyjne przedstawienia bożonarodzeniowe, jakie miały miejsce w Polsce. Styl secesyjny widoczny jest w niektórych detalach dekoracji, jak np. kwiaty tworzące fryz nad Herodem i Szatanem. Wyraża się to również w pastelowych odcieniach, podczas gdy mocne kolory są bardziej zgodne z kulturą popularną. Przedstawienie Heroda jest bardzo oryginalne, gdyż ten zły król i towarzysząca mu śmierć pojawiają się tu jako goście szatana, by tak rzec.
Cathedrale vitraux mehoffer victoire entier.jpg
Autor: Dies on Commons, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cathédrale St-Nicolas de Fribourg (Suisse). Józef Mehoffer : Vitrail de Notre-Dame-de-la-Victoire.
Cathedrale vitraux mehoffer martyrs entier.jpg
Autor: Dies on Commons, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cathédrale St-Nicolas de Fribourg (Suisse). Józef Mehoffer : Vitrail des martyrs.
Cathedral Fribourg vitrail Georg Michael Anna Maria 01.jpg

Czterej święci stoją pod ozdobnymi arkadami. Nad ich głowami pojawiają się zastępy niebieskie. W tarczach głowy orły kierują swój wzrok ku oślepiającemu światłu słońca - symbol pobożnej duszy oglądającej blask wiecznego Boga. Święty Jerzy i święty Michał stoją ponad personifikacjami zła, które pokonali. Poniżej św. Jerzego, przed wołającą o pomoc księżniczką z podniesionymi rękami w fantastycznym nakryciu głowy, widać smoka, drapieżnika kąsającego zaciekle lancę. Archanioł, przedstawiony jako muskularny młodzieniec o blond włosach, triumfuje z wyciągniętymi rękami nad Lucyferem, który upada, a jego włócznia zostaje złamana na trzy części. Obok niego czarny ogar piekielny szczerzy zęby z oczami pełnymi haẞu. Anna i Maria Magdalena są ubrane jak dystyngowane damy. Za matką Maryi stoją Matka Boża i Chrystus, a pod nią bije fontanna, wielowymiarowy symbol maryjny. Pod grzesznicą Marią Magdaleną, okrytą długim czarnym welonem, wąż prześlizguje się po kwitnącym na czerwono krzewie róży, symbolizującym gorliwość i dobroć. Obie te cechy charakteryzują Magdalenę.

Stylistycznie w tym ołowianym oknie dominuje dyskretny styl secesyjny. Można ją znaleźć na przykład w wijących się liniach, które obrysowują smoka z włócznią, a także w dekoracjach. Świat roślin jest bardzo wystylizowany. Kolory mają znaczenie symboliczne. Jaskrawa czerwień ubrania Michaela podkreśla jego dynamizm i triumfalną postawę. Natomiast odcienie szarości, czerni i fioletu oznaczają smutek i wyrzeczenie Anny i Marii Magdaleny.
Wappen Freiburg matt.svg
Coat of arms of the canton of Freiburg (Switzerland)
Cathedral Fribourg vitrail Eucharistie 01.jpg

Dwa okna z ołowianymi szybami tworzą po jednej połowie przedstawionej sceny. Adoracja Sakramentu Ołtarza umieszczona jest po lewej stronie obrazu. Młoda kobieta stoi u stóp ołtarza jako symbol wiary. Ma na sobie długą białą suknię. Odcienie koloru tej sukni są kontynuacją kadzidła, które unosi się z naczyń rozkołysanych przez aniołów w prawej połowie obrazu. Na ołtarzu stoi monstrancja otoczona wieńcem z obłoków. W prawej połowie obrazu ukrzyżowany Chrystus pochyla się przed postacią eklezji, aby ofiarować jej swoją krew, którą ona zbiera do kielicha. W lewej połowie obrazu znajduje się baran, który został złożony przez Abrahama w ofierze zamiast Izaaka. Zapowiada ona śmierć Chrystusa. Na długim fryzie biegnącym za aniołami napis upamiętniający fundatora - Bractwo Sakramentów.

Interesujące jest to, jak przedstawiony jest gospodarz. Mehoffer używa niebarwionej, przezroczystej szyby. Wraz z hostią w monstrancji promienistej reprezentuje materializację ciała Chrystusa poprzez transsubstancjację podczas Eucharystii. Przezroczystość szyby sprawia, że tajemnica sakramentu ołtarza, tzw. transsubstancjacji, nie może być przedstawiona.
Karte Gemeinde Fribourg.png
Autor: Tschubby, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Municipality Fribourg
Cathedrale vitraux mehoffer eveques entier.jpg
Autor: Dies on Commons, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cathédrale St-Nicolas de Fribourg (Suisse). Józef Mehoffer : Vitrail des évêques et des diacres.