Fryderyk z Puttendorfu

Fryderyk z Puttendorfu
ilustracja
Data urodzeniaok. 1117
Data śmierci31 stycznia 1179
Wyznaniekatolicyzm
Kościółrzymskokatolicki
Nominacja biskupia1168
Sakra biskupiabrak danych

Fryderyk z Puttendorfu, Bedřich z Puttendorfu (ur. ok. 1117, zm. 31 stycznia 1179) – niemiecki duchowny katolicki, biskup praski od 1168.

Życiorys

Fryderyk urodził się ok. 1117. Był synem palatyna putelendorfskiego Fryderyka IV von Gosecka. Został przeznaczony przez ojca jako młodszy syn do stanu duchownego. W młodości wstąpił do zakonu norbertanów w Magdeburgu, skąd został przeniesiony do klasztoru w Strahovie[1].

Po nagłej śmierci biskupa Gotharda został wybrany przez kapitułę w 1168 na nowego ordynariusza praskiego. Stało się tak dzięki wsparciu królowej Judyty. Nie jest wiadome kiedy i gdzie uzyskał święcenia biskupie[2].

Na okres jego rządów przypadły burzliwe wydarzenia polityczne w Czechach. W 1172 abdykował Władysław II na rzecz swojego syna Fryderyka, który po roku został zmuszony również do abdykacji, ponieważ nie uzyskał zgody cesarza Fryderyka Barbarossy. Jego następcą został Sobiesław II, który nie uzyskał tytułu królewskiego[3].

Będąc zwolennikiem Władysława II i jego syna nie cieszył się przychylnością u nowego władcy czeskiego, a ich wzajemne relacje dalekie były od poprawnych do tego stopnia, że papież Aleksander III ekskomunikował księcia w 1177. Biskup nie cieszył się również sympatią wśród Czechów, z powodu braku znajomości języka czeskiego. Zmarł w 1179[4].

Przypisy

  1. A. Frind, Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve'sche Universitäts-Buchhandlung, Prag 1873, s. 41.
  2. A. Frind, Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve'sche Universitäts-Buchhandlung, op. cit, s. 42.
  3. Słownik władców Europy średniowiecznej, pod red. J. Dobosza i M. Serwańskiego, Poznań 1998, s. 398.
  4. A. Frind, Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve'sche Universitäts-Buchhandlung, op. cit., s. 43.

Bibliografia

  • Frind A., Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve'sche Universitäts-Buchhandlung, Prag 1873, s. 41-43.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Template-Metropolitan Archbishop.svg
(c) I, SajoR, CC BY-SA 2.5
Generic template for coat of arms of a metropolitan archbishop.
Wappen Bistum Prag.png
Autor: David Liuzzo, Licencja: Attribution
Wappen des vormaligen Bistums Prag, das später zum Erzbistum erhoben wurde.