Fryderyka Hanowerska

Fryderyka Hanowerska
księżniczka hanowerska, królowa Grecji
Ilustracja
podpis
Królowa Grecji
Okres

od 1947
do 1964

Jako żona

Paweł I Grecki

Poprzedniczka

Elżbieta Hohenzollern-Sigmaringen

Następczyni

Anna Maria Grecka

Dane biograficzne
Dynastia

hanowerska

Data i miejsce urodzenia

18 kwietnia 1917
Blankenburg (Harz)

Data i miejsce śmierci

6 lutego 1981
Madryt

Ojciec

Ernest August III

Matka

Wiktoria Luiza Pruska

Mąż

Paweł I Grecki

Dzieci

Zofia Glücksburg
Konstantyn II Glücksburg
Irena Glücksburg

Fryderyka Luiza Thyra Wiktoria Małgorzata Zofia Olga Cecylia Izabela Krystyna (ur. 18 kwietnia 1917 w Blankenburg (Harz), zm. 6 lutego 1981 w Madrycie) – księżniczka hanowerska, królowa Grecji.

Jej rodzicami byli tytularny król Hanoweru, Ernest August III (praprawnuk Jerzego III, Króla Wielkiej Brytanii i Hanoweru) i księżniczka pruska, Wiktoria Luiza. Dziadkiem Fryderyki był cesarz niemiecki i król Prus - Wilhelm II Hohenzollern.

Księżna Grecji

28 września 1937 oficjalnie zaręczyła się z przyszłym królem Grecji - księciem Pawłem. Ich ślub odbył się 9 stycznia 1938, w Atenach. Z tego związku przyszło na świat troje dzieci:

  1. księżniczka Zofia (ur. 2 listopada 1938), królowa hiszpańska, żona Jana Karola I Burbona,
  2. książę Konstantyn (ur. 2 czerwca 1940), król Grecji,
  3. księżniczka Irena (ur. 11 maja 1942).

II wojna światowa

Grób królowej Fryderyki i jej męża Pawła

Po pokonaniu Grecji przez wojska niemieckie, włoskie i bułgarskie, w 1940 roku, rodzina przeniosła się do Londynu, gdzie w roku 1942 przyszła na świat najmłodsza córka. Po wojnie, powrócili do Grecji. Po śmierci Jerzego II, oboje zostali koronowani.

Paweł umarł w 1964 roku na raka żołądka, Fryderyka zmarła na zawał serca. Jej ciało przewieziono do Grecji w parę dni po śmierci, niemniej władze nie wyraziły zgody na uroczystości w stołecznym kościele katedralnym, wskazując na duże prawdopodobieństwo zakłócenia uroczystości przez nieprzychylnych monarchii demonstrantów. Toteż całość ceremonii odbyła się w prywatnej nekropolii królewskiej, w dobrach Tatoi[1].

W pogrzebie wzięli udział królowie i książęta czołowych europejskich dworów oraz kilka tysięcy osób, wśród nich 200 Ateńczyków, zaproszonych imiennie. Rząd reprezentował późniejszy demokratyczny Prezydent Republiki Grecji, Konstantinos Stefanopulos.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

GrabPaul Friederike.jpg
Gräber von König Paul und Königin Friederike von Griechenland
Frederika of Greece 1.jpg
Queen Frederika of Greece