Fryderyki 2003
Dziesiąta uroczystość wręczenia statuetek „Fryderyk” odbyła się 9 marca 2004 roku w Traffic Club w Warszawie. Nagrody przyznawane były za wydawnictwa wydane w 2003 roku[1].
Złoty Fryderyk za całokształt twórczości
Kategorie
Laureaci nagród są pogrubieni.
Muzyka rozrywkowa
Piosenka Roku
Raz, Dwa, Trzy – Trudno nie wierzyć w nic
- Blue Café – You May Be in Love
- Reni Jusis – Kiedyś cię znajdę
- Kayah – Testosteron
- Marcin Rozynek – Siłacz
- Reni Jusis – Kiedyś cię znajdę
Wokalistka Roku
Wokalista Roku
Grupa Roku
Nowa Twarz Fonografii
- 15 minut projekt
- Ewelina Flinta
- Makowiecki Band
- Tosteer
- Ewelina Flinta
Produkcja Muzyczna Roku
Marcin Pospieszalski / Rafał Paczkowski (Trudno nie wierzyć w nic Raz, Dwa, Trzy)
- Leszek Biolik / Marcin Gajko / Leszek Kamiński (Księga urodzaju – Marcin Rozynek)
- Reni Jusis / Michał Przytuła (Kiedyś cię znajdę – Reni Jusis)
- Paweł Krawczyk / Leszek Kamiński (Music music – Hey)
- Krzysztof Pszona / Kayah / Leszek Kamiński (Stereo Typ – Kayah)
- Reni Jusis / Michał Przytuła (Kiedyś cię znajdę – Reni Jusis)
Kompozytor Roku
Autor Roku
Album Roku – pop
Anita Lipnicka & John Porter – Nieprzyzwoite piosenki
- Jan Borysewicz & Paweł Kukiz – Borysewicz & Kukiz
- Anna Maria Jopek – Farat
- Kayah – Stereotyp
- Marcin Rozynek – Księga urodzaju
- Anna Maria Jopek – Farat
Album Roku – rock
- Armia – Pocałunek mongolskiego księcia
- Hey – Hey koncertowy
- T.Love – T.Live
- Tosteer – Tosterone
- Hey – Hey koncertowy
Album Roku – hip-hop
Album Roku – muzyka klubowa
Reni Jusis – Trans misja
Album Roku – Etno/Folk
Dziubek – Total blaga
- Brathanki – Galoop
- Swoją Drogą – Art.pl
- Tołhaje – A w niedziela rano
- Zespół pieśni i tańca Śląsk – Albośmy to jacy tacy
- Swoją Drogą – Art.pl
Album Roku – piosenka poetycka
Stanisław Soyka – Tryptyk Rzymski
- Wojciech Młynarski – Zamknięty rozdział
- Jan Kanty Pawluśkiewicz – Con sensus
- Kuba Sienkiewicz – Powrót brata
- Tadeusz Woźniak – Ballady polskie
- Jan Kanty Pawluśkiewicz – Con sensus
Album Roku – heavy metal
Frontside – I odpuść nam nasze winy
- Contra – Zmienne nastroje rytmów nowoczesnych
- Wrinkled Fred – Crack y rocc
Album Roku – muzyka alternatywna
Raz, Dwa, Trzy – Trudno nie wierzyć w nic
- Cool Kids of Death – 2
- Pogodno – Tequila
- Pudelsi – Wolność słowa
- Voo Voo – Voo Voo z kobietami
- Pogodno – Tequila
Album Roku – reedycje/nagrania archiwalne
Czesław Niemen – Niemen od początku
- De press – Block to block
- Lady Pank – Antologia
- Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski – Piosenki jeszcze Starszych Panów
- Republika – Komplet
- Lady Pank – Antologia
Najlepszy Album Zagraniczny
- Blur – Think Tank
- Outkast – Speakerboxxx/The Love Below
- Radiohead – Hail to the Thief
- The White Stripes – Elephant
- Outkast – Speakerboxxx/The Love Below
Muzyka jazzowa
Jazzowy muzyk roku
Jazzowy album roku
Piotr Wojtasik – Hope
- 0-58 – Tryby
- Wojciech Majewski Quintet – Zamyślenie
- Włodzimierz Nahorny – Nahorny - Karłowicz
- Zbigniew Namysłowski Quintet – Standards
- Wojciech Majewski Quintet – Zamyślenie
Muzyka poważna
Album Roku Muzyka Dawna
By lutnia mówić umiała (DUX)
- Kompozytor: Franciszek Maffon, Jakub Reys Polak, Diomedes Cato, Wojciech Długoraj, Walentin Bakfark, Mikołaj z Krakowa
- Soliści: Marcin Zalewski, Michał Gondko – lutnia
Musica Rediviva
- Kompozytor: Thomas Stoltzer, Gregor Lange, Bartholomeus Rothmann, Samuel Besler i inni
- Orkiestra/Zespół: Ars Cantus
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Tomasz Dobrzański
- Orkiestra/Zespół: Ars Cantus
Julian Gembalski – organy fromborskie (DUX)
- Kompozytor: Piotr Drusiński, Dietrich Buxtehude, Daniel M. Gronau, Johann N. Hanff, Johann S. Bach, Julian Gembalski
- Soliści: Julian Gembalski – organy
Album Roku Muzyka Kameralna
Mozart, Brahms – Clarinet Quintets (DUX)
- Kompozytor: Wolfgang Amadeusz Mozart, Johannes Brahms
- Soliści: Wojtek Mrozek – klarnet
- Orkiestra/Zespół Camerata Quartet: Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce, Piotr Reichert – altówka, Roman Hoffmann – wiolonczela
- Soliści: Wojtek Mrozek – klarnet
Astor Piazzolla – Tango (Sony Music Polska/Sony Classical)
- Kompozytor: Astor Piazzolla
- Soliści: Klaudiusz Baran – akordeon, Michał Nagy – gitara, Tomasz Strahl – wiolonczela
- Orkiestra/Zespół Royal String Quartet
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Klaudiusz Baran
- Soliści: Klaudiusz Baran – akordeon, Michał Nagy – gitara, Tomasz Strahl – wiolonczela
Siesta (DUX)
- Kompozytor: Eric Satie, Antonio Jobim, Sergiusz Rachmaninow, Kurt Weill, Claude Debussy, Antonin Dvorak, Maurice Ravel, Ennio Morricone, Astor Piazolla
- Soliści: Alina Mleczko – saksofon, Paweł Pańta – kontrabas
- Orkiestra/Zespół: Kwartet Prima Vista: Krzysztof Bzówka – I skrzypce, Józef Kolinek – II skrzypce, Dariusz Kisieliński – altówka, Jerzy Muranty – wiolonczela
- Soliści: Alina Mleczko – saksofon, Paweł Pańta – kontrabas
Tańce… i po tańcach (Radio Katowice S.A.)
- Kompozytor: Joseph Haydn, Aleksandr Głazunow, Anatolij Ladow, Anton Webern, Ludwig van Beethoven, Hugo Wolf, Dymitr Szostakowicz, John Cage, Igor Strawiński, Astor Piazolla, Giacomo Puccini, Krzysztof Penderecki, Nikołaj Rimski-Korsakow, Franz Schubert
- Orkiestra/Zespół: Kwartet Śląski: Szymon Krzeszowiec – skrzypce, Arkadiusz Kubica – skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela
Tria fortepianowe (CD Accord)
- Kompozytor: Felix Mendelssohn, Dymitr Szostakowicz
- Orkiestra/Zespół: Kaja Danczowska – skrzypce, Dorota Imiełowska – wiolonczela, Mariola Cieniawa – fortepian
Album Roku Muzyka Solowa
Andrzej Chorosiński – organy fromborskie (DUX)
- Kompozytor: Mikołaj z Krakowa, Jan Sebastian Bach, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Camille Saint-Saëns,
Mieczysław Surzyński
- Soliści: Andrzej Chorosiński – organy
Kuba Jakowicz – recital skrzypcowy (Polskie Radio, Warszawa)
- Kompozytor: Witold Lutosławski, Grażyna Bacewicz, Henryk Wieniawski, Camille Saint-Saëns, Pablo Sarasate
- Soliści: Kuba Jakowicz – skrzypce, Bartosz Bednarczyk – fortepian
Preludia C. Debussy’ego (2 CD) (BeArTon)
- Kompozytor: Claude Debussy
- Soliści: Wojciech Świtała – fortepian
Witold Małcużyński Plays Bach-Busoni, Brahms, Franck (P.P. Polskie Nagrania)
- Kompozytor: Johann Sebastian Bach, Ferruccio Busoni, Johannes Brahms, César Franck
- Soliści: Witold Małcużyński – fortepian
Sergey Rachmaninov – Piano Works (DUX)
- Kompozytor: Siergiej Rachmaninow
- Soliści: Beata Bilińska – fortepian
Album Roku Muzyka Wokalna
Anatomia kobyły (Travers)
- Kompozytor: Muzyka ludowa w opr. Jacka Urbaniaka i Krzysztofa Owczynika
- Soliści: Apolonia Nowak, Paweł Majewski – śpiew
- Orkiestra/Zespół: Ars Nova
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jacek Urbaniak
- Soliści: Apolonia Nowak, Paweł Majewski – śpiew
Paweł Łukaszewski – Kolędy (DUX)
- Kompozytor: Paweł Łukaszewski (kompozycje i opracowania)
- Orkiestra/Zespół: Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jan Łukaszewski
- Orkiestra/Zespół: Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”
Msze – Jan Maklakiewicz (CD Accord)
- Kompozytor: Jan Maklakiewicz
- Soliści: Iwona Hossa- sopran
- Orkiestra/ZespółChór Filharmonii Narodowej
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Henryk Wojnarowski
- Soliści: Iwona Hossa- sopran
Ewa Podleś, Garrick Ohlsson – Live (DUX)
- Kompozytor: Fryderyk Chopin, Modest Musorgski, Aleksander Skriabin, Siergiej Rachmaninov
- Soliści: Ewa Podleś – kontralt, Garrick Ohlsson – fortepian
Stabat Mater, Litania, Demeter (DUX)
- Kompozytor: Karol Szymanowski
- Soliści: Jadwiga Gadulanka – sopran, Jadwiga Rappe – alt, Andrzej Hiolski – baryton
- Orkiestra/Zespół: Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Chór Polskiego Radia w Krakowie
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit
- Soliści: Jadwiga Gadulanka – sopran, Jadwiga Rappe – alt, Andrzej Hiolski – baryton
Album Roku Muzyka Orkiestrowa
Grzegorz Fitelberg (seria DYRYGENCI POLSCY) – nagrania historyczne 1948-1953 (Polskie Radio SA)
- Kompozytor: Stanisław Moniuszko, Zygmunt Noskowski, Grzegorz Fitelberg, Mieczysław Karłowicz, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski
- Soliści: Eugenia Umińska – skrzypce (I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego)
- Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
- Soliści: Eugenia Umińska – skrzypce (I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego)
Karłowicz, Kilar – Serenada, Siwa Mgła, Orawa (Sony Music Polska)
- Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Wojciech Kilar
- Soliści: Andrzej Bachleda-Curuś – tenor
- Orkiestra/Zespół: Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Wojciech Michniewski
- Soliści: Andrzej Bachleda-Curuś – tenor
Karłowicz, Weiner, Bacewicz, Orbán (DUX)
- Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Leó Weiner, Grażyna Bacewicz, György Orbán
- Orkiestra/Zespół: Erdödy Chamber Orchestra
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Łukasz Borowicz, Zsolt Szefcsik
- Orkiestra/Zespół: Erdödy Chamber Orchestra
Mahler – Symphony nr 1, Sibelius – Valse Triste (CD Accord)
- Kompozytor: Gustav Mahler, Jean Sibelius
- Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Gabriel Chmura
- Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Stanisław Skrowaczewski (seria DYRYGENCI POLSCY) (Polskie Radio SA)
- Kompozytor: Johannes Brahms: IV Symfonia; Stanisław Skrowaczewski: Koncert na orkiestrę
- Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Stanisław Skrowaczewski
- Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Album Roku Muzyka Współczesna
Chyrzyński, Górecki, Knapik, Lasoń, Szabelski (PWM / DUX)
- Kompozytor: Marcel Chyrzyński, Henryk Mikołaj Górecki, Eugeniusz Knapik, Bolesław Szabelski, Aleksander Lasoń
- Orkiestra/Zespół: Orkiestra Muzyki Nowej
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Aleksander Lasoń, Szymon Bywalec
- Orkiestra/Zespół: Orkiestra Muzyki Nowej
Wojciech Kilar – Missa pro pace (DUX)
- Kompozytor: Wojciech Kilar
- Soliści: Zofia Kilanowicz – sopran, Jadwiga Rappe – alt, Charles Daniels – tenor, Piotr Nowacki – bas
- Orkiestra/Zespół: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej , Chór Opery Dolnośląskiej
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Pijarowski; przygotowanie chóru – Alan Urbanek
- Soliści: Zofia Kilanowicz – sopran, Jadwiga Rappe – alt, Charles Daniels – tenor, Piotr Nowacki – bas
Lutosławski – Double Concerto, Dance Preludes, Chain I (Naxos)
- Kompozytor: Witold Lutosławski
- Soliści: Zbigniew Kaleta – klarnet, Arkadiusz Krupa – obój, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Urszula Kryger – sopran
- Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit
- Soliści: Zbigniew Kaleta – klarnet, Arkadiusz Krupa – obój, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Urszula Kryger – sopran
Marek Moś, Orkiestra „Aukso” – Współcześnie (Box Music)
- Kompozytor: Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar, Ignacy Jan Paderewski
- Soliści: Andrzej Bauer, Janusz Olejniczak
- Orkiestra/Zespół: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy „Aukso”
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Marek Moś
- Soliści: Andrzej Bauer, Janusz Olejniczak
Utwory Henryka Mikołaja Góreckiego (2 CD) (BeArTon)
- Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
- Soliści: Adam Kruszewski – baryton, Janusz Olejniczak – fortepian
- Orkiestra/Zespół: Chór Polskiego Radia, Polski Chór Kameralny: Schola Cantorum Gedanensis, Orkiestra Sinfonia Varsovia
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Maksymiuk
- Soliści: Adam Kruszewski – baryton, Janusz Olejniczak – fortepian
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
Grzegorz Fitelberg (seria DYRYGENCI POLSCY) – nagrania historyczne 1948-1953 (Polskie Radio SA)
- Kompozytor: Stanisław Moniuszko, Zygmunt Noskowski, Grzegorz Fitelberg, Mieczysław Karłowicz, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski
- Soliści: Eugenia Umińska – skrzypce (I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego)
- Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
- Soliści: Eugenia Umińska – skrzypce (I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego)
Karłowicz, Kilar – Serenada, Siwa Mgła, Orawa (Sony Music Polska)
- Kompozytor: Mieczysław Karłowicz, Wojciech Kilar
- Soliści: Andrzej Bachleda-Curuś – tenor
- Orkiestra/Zespół: Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Wojciech Michniewski
- Soliści: Andrzej Bachleda-Curuś – tenor
Lipiński – Koncerty skrzypcowe nr 2, 3, 4 (CPO)
- Kompozytor: Karol Lipiński
- Soliści: Albrecht Breuninger – skrzypce
- Orkiestra/Zespół: Polska Orkiestra Radiowa
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Wojciech Rajski
- Soliści: Albrecht Breuninger – skrzypce
Penderecki – Koncerty skrzypcowe nr 1 i 2 (Naxos)
- Kompozytor: Krzysztof Penderecki
- Soliści: Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Chee-Yun – skrzypce
- Orkiestra/Zespół: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit
- Soliści: Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Chee-Yun – skrzypce
Penderecki – Pasja wg Świętego Łukasza (Naxos)
- Kompozytor: Krzysztof Penderecki
- Soliści: Izabella Kłosińska – sopran, Adam Kruszewski – baryton, Romuald Tesarowicz – bas, Krzysztof Kolberger – recytacja
- Orkiestra/Zespół: Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit
- Soliści: Izabella Kłosińska – sopran, Adam Kruszewski – baryton, Romuald Tesarowicz – bas, Krzysztof Kolberger – recytacja
Penderecki – Te Deum, Lacrimosa (DUX)
- Kompozytor: Krzysztof Penderecki
- Soliści: Jadwiga Gadulanka – sopran, Ewa Podleś – mezzosopran, Wiesław Ochman – tenor, Andrzej Hiolski – baryton
- Orkiestra/Zespół: Chór i Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Krakowie
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Krzysztof Pendedrecki
- Soliści: Jadwiga Gadulanka – sopran, Ewa Podleś – mezzosopran, Wiesław Ochman – tenor, Andrzej Hiolski – baryton
Szymanowski – Stabat Mater, Litania, Demeter (DUX)
- Kompozytor: Karol Szymanowski
- Soliści: Jadwiga Gadulanka – sopran, Jadwiga Rappe – alt, Andrzej Hiolski – baryton
- Orkiestra/Zespół: Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Chór Polskiego Radia w Krakowie
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Antoni Wit
- Soliści: Jadwiga Gadulanka – sopran, Jadwiga Rappe – alt, Andrzej Hiolski – baryton
Utwory Henryka Mikołaja Góreckiego (2 CD) (BeArTon)
- Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
- Soliści: Adam Kruszewski – baryton, Janusz Olejniczak – fortepian
- Orkiestra/Zespół: Chór Polskiego Radia, Polski Chór Kameralny: Schola Cantorum Gedanensis, Orkiestra Sinfonia Varsovia
- Dyrygent/Kierownik Artystyczny: Jerzy Maksymiuk
- Soliści: Adam Kruszewski – baryton, Janusz Olejniczak – fortepian
Przypisy
- ↑ Fryderyki 2003 [dostęp 2004-03-09] .