Góra Połom

Góra Połom
Ilustracja
Góra Połom (2018)
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Położenie

Wojcieszów

Pasmo

Sudety
Góry Kaczawskie
Grzbiet Południowy

Wysokość

667 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Połom”
Ziemia50°56′22″N 15°54′37″E/50,939444 15,910278

Góra Połom (niem. Kitzelberg, 667 m n.p.m.) – szczyt w Wojcieszowie w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w Górach Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich.

Charakterystyka

Łupek kwarcowo-serycytowy z góry Połom ze zbiorów Muzeum Złota w Złotoryi

Leży na lewym brzegu Kaczawy, nad Wojcieszowem Górnym, na zakończeniu krótkiego grzbiety bocznego, odchodzącego od Barańca w Południowym Grzbiecie ku północnemu wschodowi.

Cały masyw zbudowany jest z wapieni krystalicznych (marmurów) z wkładkami fyllitów, łupków węglanowych, łupków serycytowo-chlorytowych, łupków węglanowo-kwarcowo-serycytowych, zieleńców i łupków zieleńcowych, które występują też wokoło. Są to skały metamorficzne pochodzące z górnego kambru i należące do metamorfiku kaczawskiego. Te starsze skały metamorficzne pocięte są żyłami młodszych porfirów (ryolitów).

W wapieniach rozwinęły się na dużą skalę zjawiska krasoweleje krasowe, jaskinie, często z bogatą szatą naciekową: stalaktytami, stalagmitami, stalagnatami, draperiami, perłami jaskiniowymi i innymi. Są one od wielu lat systematycznie niszczone przez rozrastające się kamieniołomy.

Na wapiennym podłożu wykształciły się gleby brunatne i rędziny[1].

Wapienie te są eksploatowane od kilkuset lat, co doprowadziło do znacznych przekształceń całego masywu. Jego charakterystyczna, „nadgryziona” sylwetka widoczna jest z wielu miejsc w Górach Kaczawskich, Pogórzu Kaczawskim, Rudawach Janowickich i Karkonoszach.

Na obszarze góry Połom zaobserwowano 552 gatunki roślin naczyniowych (ok. 23% flory krajowej i ok. 30% flory Sudetów) należących do 289 rodzajów i 68 rodzin, w tym 37 gatunków prawnie chronionych. Wśród rzadkich roślin występuje tu 15 gatunków storczykowatych, a także zagrożony wyginięciem w Sudetach jastrzębiec blady Hieracium schmidtii[1].

Na terenie Góry Połom przez długi czas istniał rezerwat przyrody, który został prawie zniszczony przez eksploatację wapieni. Podobny los spotkał inne atrakcje tego regionu, liczne jaskinie, odwiedzane przez speleologów, które są systematycznie niszczone.

Czynne kamieniołomy otaczają wierzchołek z dwóch stron.

Przypisy

  1. a b Paweł Kwiatkowski: Flora naczyniowa Masywu Połomu (Góry Kaczawskie), Przyroda Sudetów Zachodnich, t. 5, Jelenia Góra 2002, s. 35-50, ISSN 1508-6135.

Bibliografia

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 6 Góry Kaczawskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 2000, ISBN 83-85773-27-4.
  • Góry i Pogórze Kaczawskie. Skala 1:40.000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2004. wyd. II. ISBN 83-88049-02-X.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Sudety mapa.png
Mapa Sudetów
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Polom hill.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
Góra Połom w pobliżu Wojcieszowa.