Górka Narodowa

Panorama osiedla (część leżąca na zachód od ul. 29 Listopada)

Górka Narodowa – osiedle znajdujące się na obrzeżach miasta Krakowa, należące do Dzielnicy IV Prądnik Biały, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.

Położenie

Hotel „System”

Górka Narodowa położona jest na niewielkim wzniesieniu na północ od tzw. dużej obwodnicy kolejowej (linii kolejowej nr 95), po obu stronach al. 29 Listopada w kierunku Warszawy. Po jej zachodniej stronie znajdują się ulice Kuźnicy Kołłątajowskiej, Słomczyńskiego, Marczyńskiego, Banacha i Zauchy, a po wschodniej ulice Księdza Meiera oraz Arcybiskupa Felińskiego. 5 kilometrów na południe w linii prostej znajduje się Centrum Krakowa.

Historia

W II poł. XIX w. majątek ziemski Górka Narodowa należał do hrabiów Rostworowskich - tutaj urodził się m.in. Jan Rostworowski (1876-1963), jezuita i postulator procesu kanonizacyjnego św. Andrzeja Boboli. Po r. 1906 był własnością pochodzącej z Podola rodziny Buszczyńskich, w tym Konstantego (1856-1921), pierwszego konsula generalnego RP w Nowym Jorku, który z dużym sukcesem zajmował się tutaj hodowlą nasion buraka cukrowego[1]. Obecnie Górka Narodowa jest jednym z młodszych osiedli Krakowa, cieszącym się zainteresowaniem inwestorów, firm oraz spółdzielni mieszkaniowych. Budowali tutaj (lub budują nadal) Dom-Bud M. Szaflarski A. Chlebowski, Geo Grupa Deweloperska, Związkowa Spółdzielnia Mieszkaniowa, SM Wesoła, SM Galicja, SM Wichrowe Wzgórza, Budrem, Inwest-Dom Development sp. z o.o., ZBK KRAKÓW, a także Spółka Mieszkaniowa Salwator. Udziały w rozbudowie osiedla ma także Miechowianka oraz Proxima-Service.

Znajdujące się na obszarze Górki Narodowej osiedle Kuźnica Kołłątajowska zwyciężyło wraz z osiedlem Ruczaj w plebiscycie Archi-Szopa na najgorszą zabudowę Krakowa 2012 roku[2]. Jurorzy zwrócili uwagę na „niesamowitą plątaninę bezhołowia urbanistycznego” tych osiedli i na stracone szanse Krakowa na stworzenie spójnej tkanki miejskiej przy sprzyjającym ruchu inwestorskim i posiadanych funduszach.

Pod koniec drugiej dekady XXI wieku oraz na początku lat dwudziestych XXI wieku rozpoczęła się intensywna urbanizacja po zachodniej stronie Górki Narodowej. Związane jest to z trwającą budową linii tramwajowej oraz przebudową Alei 29 Listopada. Liczne budynki wielorodzinne powstają wzdłuż ulicy Banacha, tereny te stały się atrakcyjne dla wielu deweloperów. Intensywna zabudowa ma także miejsce na ulicy Słomczyńskiego oraz Kuźnicy Kołłątajowskiej.

Zabudowania

Zabudowa szeregowa

Na terenie osiedla znajdują się liczne domy wielorodzinne (bloki, bliźniaki i puchatki), jak również zabudowa szeregowa. Przy ulicy Banacha po zachodniej stronie Górki Narodowej mamy liczną zabudowę wielorodzinną.

Komunikacja publiczna

Na Górkę Narodową można dojechać licznymi liniami autobusowymi, w tym nocnymi[3]. Trwa także budowa linii tramwajowej łączącej osiedle z centrum miasta. Planowane zakończenie inwestycji miało nastąpić wraz z końcem 2022 roku,[4] jednak w wyniku opóźnienia zakonczenie prac nastąpi pod koniec 2023 roku.[5]

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Górka Narodowa.jpg
Autor: Pawel Swiegoda (Paberu), Licencja: CC BY-SA 2.5
widok na osiedle Górka Narodowa
Krakow-Gorka Narodowa domy.jpg
(c) Borys ek at pl.wikipedia, CC BY-SA 2.5
Krakow - Górka Narodowa - zabudowania szeregowe.