Góry Bukowe

Góry Bukowe
Ilustracja
Megaregion

Region Karpacki

Prowincja

Karpaty Zachodnie

Podprowincja

Wewnętrzne Karpaty Zachodnie

Makroregion

Średniogórze Północnowęgierskie

Mezoregion

Góry Bukowe

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Węgry
Heves
Borsod-Abaúj-Zemplén

Położenie na mapie Węgier
Lillafüred w Górach Bukowych

Góry Bukowe (517.2; węg. Bükk hegység) – grupa górska w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich, zaliczana w skład Średniogórza Północnowęgierskiego. Położone w całości na Węgrzech, zajmują obszar o długości ok. 60 km i szerokości do 50 km. Góry Bukowe leżą między górami Mátra, pogórzem Aggtelek, górami Cserehát i Górami Zemplińskimi, pomiędzy miastami Eger i Miszkolc. W XVIII w. intensywnie eksploatowane przemysłowo. Od 1976 ich środkowa część jest parkiem narodowym (Park Narodowy Gór Bukowych). Obecnie są popularnym rejonem ruchu turystycznego, a w zimie – nawet narciarstwa. Udostępnia je m.in. funkcjonująca od grudnia 1921 r. kolej wąskotorowa na trasie Miszkolc – FáskertPapírgyárLillafüredGaradna długości 18 km. Inne kolejki wąskotorowe w Górach Bukowych: kolejka w Felsőtárkány o dł. 5 km i kolejka w Szilvásvárad także 5 km, która jest najpopularniejszą kolejką na Węgrzech.

Budowa geologiczna

Budowa gór jest zróżnicowana. Niższe partie przedgórza zbudowane są głównie z andezytów, piaskowców i ryolitów, centralna część masywu z wapieni. Najstarsze skały pochodzą z karbonu i permu. Szczyty wyższych partii o kształcie kopuł, miejscami dosyć urwiste. Najwyższy szczyt to Istállós-kő (958 m), ale obok Bálvány (956 m) i Tar-kő (949 m) jeszcze 20 szczytów wznosi się na wysokość powyżej 900 m n.p.m. Najbardziej interesująca część gór to wielki wapienny płaskowyż Bükk-fennsík, opadający na wszystkie strony stromymi zboczami i ścianami skalnymi. Podzielony on jest doliną potoku Garadna na dwie części: Mały i Duży Płaskowyż. Występują tam liczne zjawiska krasowe, w tym leje krasowe. Wnikająca w nie woda odprowadzana jest do skomplikowanego i gęstego systemu wód podziemnych, tworzącego sieć jaskiń, a następnie wypływa u podnóży gór w źródłach, z których zaopatruje się w wodę pół miliona żyjących w pobliżu ludzi.

Flora i fauna

Masyw porastają lasy bukowe (w wyższych partiach) oraz dąbrowy (zwłaszcza od strony południowej). Flora tych gór charakteryzuje się występowaniem wielu gatunków storczykowatych. W najniższych położeniach lasy zostały zastąpione przez uprawy, głównie przez sady owocowe.

Fauna Gór Bukowych należy do najbogatszych na Węgrzech. Z dużych ssaków występują tu jeleń, sarna, dzik, a na skalnych urwiskach introdukowane muflony. Z większych drapieżników spotkamy tu borsuki, lisy i bardzo rzadkie już rysie. Żyje tu również wiele gatunków ptaków; z dużych drapieżników wymienić należy orła przedniego, jastrzębia gołębiarza, raroga i puchacza.

Jaskinie

Obecnie znane są 853 jaskinie o łącznej długości korytarzy przekraczającej 35 km. Wśród nich znajduje się najgłębsza z węgierskich jaskiń – głęboka na 250 metrów jaskinia István-lápa. 45 jaskiń jest chronionych z powodu specyficznego mikroklimatu oraz towarzyszącej mu fauny. Wiele spośród tych jaskiń można odwiedzić bez specjalnych kwalifikacji, np. Anna-barlang (Jaskinia Anny), István-barlang (Jaskinia Stefana), Szeleta-barlang, Kecske-lyuk, Istállós-kői-barlang. Słynne kąpielisko jaskiniowe Barlangfürdő w Miskolctapolcy jest zasilane przez wodę z gorących źródeł.

W kilku jaskiniach (Szeleta-barlang, Kecske-lyuk, Suba-lyuk, Istállós-kő) dokonano odkryć z czasów prehistorycznych. Wskazują one, że były one zamieszkiwane przez przodków człowieka już ok. 100-150 tysięcy lat temu. W jaskiniach tych odkryto liczne ślady pobytu człowieka pochodzące z epoki kamienia. Jedna z kultur neolitycznych, charakteryzująca się występowaniem dużych, bogato zdobionych naczyń glinianych, od miejsca odkrycia została nazwa kulturą bukowogórską.

Turystyka

W Górach Bukowych znajdują się oznakowane trasy turystyczne i trasy rowerowe.

Warto zwiedzić

  • Lillafüred – Pałac Palota i jezioro Hámori, jaskinie;
  • Dolina Szalajka z Muzeum Leśnym, niewielkim skansenem prezentującym gospodarkę leśną, zagrodami ze zwierzyną łowną i hodowlą pstrągów;
  • Bánkút – trasy narciarskie;
  • Wielka polana;
  • Jaskinia Szeleta;
  • Jaskinia Udvarkő;
  • Ómassa – stara huta, hodowla pstrągów;
  • Góra Bélkő;
  • Kościół i ruiny opactwa cystersów w Bélapátfalva;
  • Góra Tar o wysokości 949 m z widokiem na Nizinę Węgierską;
  • Jaskinia Kecske-lyuk;
  • Ruiny klasztoru w Szentlélek;
  • Ruiny zamku w Dédestapolcsány;
  • Wąwóz Sebes-víz;
  • Koleje wąskotorowe: Lillafüred, Szilvásvárad, Felsőtárkány.

Rozmieszczenie ludności

Wnętrze gór jest praktycznie niezamieszkane. Wsie rozłożyły się łańcuchem u ich podnóża lub w wylotach głęboko wciętych dolin. Ważniejsze okoliczne miejscowości to:

Bibliografia

  • Burchard Przemysław: Węgry, wyd. P.W. Wiedza Powszechna, Warszawa 1988, ISBN 83-214-0554-1.
  • Ćwikowski Cezary: Park Narodowy Bükki, w: „Parki Narodowe” nr 4/2000, s. 32–33 s. okładki.
  • Kryszczak Anna: Bükk. Tajemnice węgierskich Gór Bukowych, w: „Gazeta Górska” R. XXIII, nr 3 (91), lato 2015, s. 14–19, ISSN 1231-7101.
  • Tłumaczenie fragmentów artykułu węgierskiej Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Carpathians Western Inner 5172.svg
Mezoregion Góry Bukowe (517.2) w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich
Bükk Mountains in Inner Western Carpathians
HU mesoregion 6.5. Bükk-vidék.png
Location of geographical mesoregion of hu:Bükk-vidék (red) and macroregion of hu:Északi-középhegység (gray) within subdivisions of Hungary.
Lilla fromszeleta1.jpg
Autor: Rodrigo(Miskolc, 2006) from Wikimedia Commons, Licencja: CC BY 2.5
Valley of Lillafüred from Szeleta-tető, in Summertime, 2005. 08. 13