Gang Olsena na torach

Gang Olsena na torach
Olsen-banden på sporet
Ilustracja
Kostiumy członków gangu Olsena, od lewej: Kjeld, Benny i Egon
Gatunek

komedia kryminalna

Rok produkcji

1975

Data premiery

26 września 1975
1977[1] (Polska)

Kraj produkcji

Dania

Język

duński

Czas trwania

105 min

Reżyseria

Erik Balling

Scenariusz

Erik Balling, Henning Bahs

Muzyka

Bent Fabricius-Bjerre

Zdjęcia

Claus Loof

Dystrybucja

Nordisk Film

Poprzednik

Ostatni skok gangu Olsena (1974)

Kontynuacja

Gang Olsena wpada w szał (1976)

Gang Olsena na torach (dun. Olsen-banden på sporet) – duński barwny film komediowy z 1975 roku, należący do popularnej serii filmowej Gang Olsena (siódmy film), będący bezpośrednią kontynuacją filmu Ostatni skok gangu Olsena z 1974 roku.

Film emitowano w Polsce również pod alternatywnymi tytułami: Gang Olsena zmienia kierunek oraz Gang Olsena na szlaku.

Fabuła

Osiłek Bøffen, inscenizacja
Szlafroki noszone przez członków gangu Olsena w posiadłości na Majorce
Lokomotywka DSB 57 używana w filmie przez gang, obecnie eksponat Jernbanemuseum
Detektyw Jensen w swoim biurze, inscenizacja

Po udanym „skoku” z poprzedniego filmu, elegancki przestępca i miłośnik cygar Egon Olsen oraz pozostali członkowie jego trzyosobowego kopenhaskiego gangu, tj. kierowca Benny Frandsen i Kjeld Jensen wraz ze swoją gadatliwą żoną Yvonne oraz ich długowłosym synem Børge, osiedlają się w luksusowej posiadłości na Majorce. Egon cały czas pilnuje czerwonej walizki ze zrabowanymi pieniędzmi, którą przykuwa kajdankami. Jednak ich tropem przylatuje do Hiszpanii osiłek Bøffen, który chce odebrać gangowi pieniądze, działając na rzecz poprzednich nieuczciwych właścicieli. Podczas popołudniowej sjesty pływający w basenie na materacu Egon zostaje uwięziony przez Bøffena na dnie głębokiego basenu, poprzez spuszczenie z niego wody. Następnie Bøffen przecina kajdanki stojącej przy basenie walizki i uchodzi z nią. Egon uważa, że Bøffen zawiózł walizkę do biura w niewykończonym wieżowcu, by zamknąć ją w sejfie Franz Jäger, w otwieraniu którego Egon jest mistrzem. Przy próbie odzyskania walizki, po nielegalnym otwarciu sejf okazuje się on pusty, a stojący przy nim Egon zostaje złapany na „gorącym uczynku” przez wezwanych przez Bøffena hiszpańskich policjantów. Benny i Kjeld na dźwięk syreny policyjnego radiowozu jak zwykle rzucają się do ucieczki, jak zwykle pozostawiając Egona, który znów trafia do „swojego” starego więzienia w Danii.

Do Kopenhagi, z powodu braku środków do życia, powracają również Benny i Jensenowie. Tam żona Kjelda, Yvonne składa w komendzie policji kolejne zawiadomienia o skradzionych im kradzionych pieniądzach w wysokości 90 milionów koron. Tymczasem Egon za dobre sprawowanie opuszcza zakład karny dwa miesiące przed terminem, dlatego tym razem nikt nie czeka na niego przed więzieniem. W czasie pobytu w „kryminale” Egon dowiedział się, że ich pieniądze - by zapobiec utracie wartości w wyniku inflacji - zamieniono na sztaby złota, które mają opuścić Danię w opancerzonym wagonie kolejowym Franz Jäger. Egon chce z pozostałymi członkami gangu przeprowadzić „skok” na złoto, ale ze zdumieniem dowiaduje się, że Benny i Kjeld pracują. Benny sprzedaje z nielegalnego ulicznego stoiska „śmiech w puszce” z aerozolem (machinę śmiechu), natomiast Kjeld udając inwalidę gra na katarynce; obaj bez sukcesów finansowych. Egon odwiedza obu w ich „miejscach pracy” i łatwo namawia do ponownej współpracy.

Ponieważ do wykonania kradzieży potrzebnych jest parę rzeczy, w tym m.in. ciężarówka, gang musi zrabować pieniądze na zakup tych przedmiotów. Wyrafinowanym sposobem okradają w biurowcu z torby z gotówką uzbrojonego gangstera (z użyciem dwóch wybuchających baloników, odwracających jego uwagę), nadzorującego w kopenhaskich barach automaty do gry i wybierającego z nich monety. Głównym elementem nowego planu Egona jest uprowadzenie lokomotywki spalinowej Duńskich Kolei Państwowych, za pomocą której gang wyprowadza wagon Franz Jäger ze złotem - przygotowany do wywiezienia z kraju, a następnie przemierza z nim tory i bocznice, unikając spotkań z innymi pociągami. Po dotarciu na upatrzone miejsce Benny i Kjeld przeładowują skrzynki ze złotą zawartością na skrzynię ładunkową zakupionej furgonetki. Niestety, dodatkowego ciężaru w postaci otyłego Kjelda ciężarówka nie wytrzymuje i przełamuje się wpół. Zauważony przez przejeżdżający w godzinnych odstępach patrol policjantów gang porzuca cenny ładunek i ratuje się ucieczką do mieszkania Jensenów - miejsca spotkań i narad gangu.

Detektyw Jensen z policji zajęty jest z kolei tylko organizowaniem dorocznego pikniku dla policjantów, mającego zaskarbić mu przychylność komendanta, i nie ma czasu na zajmowanie się ukradzionymi Egonowi milionami. Młody i pełen zapału policjant Holm przejmuje tę sprawę i postanawia ją rozwiązać.

Tymczasem odzyskany przez policję ładunek kolejarze kierują ponownie do opuszczenia Danii. Osiłek Bøffen otrzymuje zadanie wyjaśnienia zaginięcia złota. Na bocznicy kolejowej ogłusza Egona i pakuje do skrzyni, a skrzynię nadaje ze spedycji towarowej do Australii, po czym ląduje ona w magazynie do wysyłki. Benny i Kjeld nie opuszczają jednak Egona, przychodzą mu z pomocą i uwalniają go. Uwolniony Olsen ma już drobiazgowo opracowany plan odbicia ładunku. Istotną rolę w powodzeniu nowego planu odgrywa syn Kjelda, Børge, który zatrudnia się w nastawni kolejowej jako praktykant, skąd zatrzymuje skład, do którego jest dołączony wagon ze złotem. Właśnie kończy się zima i wchodzi w życie letni rozkład jazdy, co wprowadza zamieszanie (i niemal doprowadza do katastrofy kolejowej), a o czym nie wie czekający, zdezorientowany gang Egona. Egon zamierza lokomotywką odłączyć od pociągu wagon Franz Jäger, który ma być ostatnim w składzie. Po przyjeździe pociągu okazuje się, że opancerzony wagon jest przedostatni, w związku z czym gang uprowadza dwa ostatnie wagony. Drugi uprowadzony wagon jest osobowy, w dodatku okazuje się wypełniony rozśpiewanymi policjantami jadącymi na doroczny piknik. Ostatecznie odłączony wagon z policjantami zostaje skierowany do browaru Carlsberg. Egon celowo wywołuje zwarcie elektryczne w systemie sterowania ruchem pociągów, w wyniku którego zatrzymują się wszystkie pociągi. Gang poruszający się lokomotywką o napędzie spalinowym wyprowadza wagon. Jadący gang zauważa jadący furgonetką osiłek Bøffen, którego gonią policjanci. Na ten widok gang ucieka pieszo, a przejmującego wagon osiłka zatrzymuje policja.

Na zakończenie policja zwraca wagon gangowi, który odzyskuje swoje złoto i zamienia je na akcje spółki wydobywczej, której Benny i Kjeld zostają wiceprezesami zarządu. Niestety, Egon - prezes zarządu - wkrótce trafia za kratki z powodu niezapłaconego podatku i kary od niezgłoszonej do opodatkowania sumy, w łącznej wysokości 270 milionów koron.

Obsada

Przypisy

  1. Ernest Kubica: 1977. Box Office’owy Zawrót Głowy, 23 lutego 2019. [dostęp 2021-03-07]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Olsen Banden.jpg
Autor: AOP, Licencja: CC BY-SA 4.0
From Mallorca, location used for the movie "Olsen Bandens Sidste Bedrifter". Actors are Morten Grunwald, Ove Sprogøe and Poul Bundgaard. 1974.
Olsen-banden - Badekåber.jpg
Autor: Leif Jørgensen, Licencja: CC BY-SA 4.0
Bathrobes used by Kjeld Jensen played by Poul Bundgaard, Egon Olsen played på Ove Sprogøe and Benny Frandsen played by Morten Grunwald in the Danish 1975 movie „Olsen-banden på sporet” („The Olsen Gang on the Track”) in a special Olsen-banden exhibition at Nordisk Film in Copenhagen.
DSB Traktor 57.JPG
Autor: Leif Jørgensen, Licencja: CC BY-SA 4.0
Danish diesel locomotive DSB Traktor 57 at Danmarks Jernbanemuseum in Odense.
Olsen-banden vender hjem 06.jpg
Autor: Leif Jørgensen, Licencja: CC BY-SA 4.0
The exhibition Olsen-banden vender hjem at Nordisk Film in Copenhagen with reconstructions of film sets used in the Olsen-banden films.
The police officer Jensen in his office.
Olsen-banden vender hjem 12.jpg
Autor: Leif Jørgensen, Licencja: CC BY-SA 4.0
The exhibition Olsen-banden vender hjem at Nordisk Film in Copenhagen with props used in the Olsen-banden films.
Costumes of the characters Kjeld, Benny and Egon.
Olsen-banden - Bøffen.jpg
Autor: Leif Jørgensen, Licencja: CC BY-SA 4.0
Costume of the henchman Bøffen from the Danish Olsen-banden film series in a special exhibition at Nordisk Film in Copenhagen. He was played by Ove Verner Hansen in nine of the Danish movies as well as five of the Norwegian remakes.