Gastryna

Gastrynahormon produkowany przez komórki G zlokalizowane w części odźwiernikowej żołądka oraz w początkowej części dwunastnicy. Gastryna nie jest jednolitym hormonem, składa się z mieszanki różnych związków. Do głównych działań fizjologicznych zalicza się wydzielanie kwasu solnego oraz wpływ na prawidłowy stan błony śluzowej żołądka.

Historia odkrycia

W 1905 roku John Edkins przeprowadził doświadczenie, z którego wynikało, że wyciąg z części odźwiernikowej żołądka pobudza wydzielanie żołądkowe. Hipotetyczny hormon nazwał gastryną. Wcześniej, przed odkryciem sekretyny w 1902 roku uważano, że za regulację wydzielania (żołądkowego oraz trzustkowego) odpowiadają wyłącznie odruchy nerwowe. Ponieważ uzyskany wyciąg nie zawierał tylko jednej substancji kwestionowano istnienie tego hormonu[a]. Dopiero w 1964 roku Gregory i Trace uzyskali czystą gastrynę, ustalili jej skład chemiczny oraz dokonali syntezy.

Struktura

W zasadzie gastryna nie jest jednolitym związkiem ale jest to mieszanina peptydów (gastryna jest produkowana jako preprohormon). Z całej gamy peptydów (preprogastryna, progastryna, gastryna-34, gastryna-17, gastryna-14) najbardziej aktywny jest związek zawierający 14 aminokwasów. Nomenklatura nazewnictwa jest następująca – liczba oznacza liczbę aminokwasów w hormonie, natomiast symbol (I) – zestryfikowana kwasem siarkowym w pozycji 6 (Tyr) od C-końca lub (II) – brak estryfikacji[2].

Miejsce produkcji

Hormon ten jest produkowany przez komórki G zlokalizowane w śluzówce części odźwiernikowej żołądka oraz w początkowej części dwunastnicy. Stężenie hormonu w proksymalnej części dwunastnicy jest dwukrotnie mniejsze niż w dystalnej części żołądka, jednakże ze względu na stosunek wielkości (2:1), ilość hormonu w obu narządach jest porównywalna. Gastryna jest także produkowana przez komórki zlokalizowane poza przewodem pokarmowym, np. w mózgu.

Działanie fizjologiczne gastryny

Główną funkcją gastryny jest stymulacja komórek okładzinowych żołądka do wydzielania kwasu solnego, (pobudza wydzielanie soku żołądkowego) oddziałując na receptory cholecystokininowe B. Wzmaga perystaltykę przewodu pokarmowego, kurczy dolny zwieracz przełyku (sygnalizuje, że żołądek jest pełny i nie może przyjąć więcej pokarmu) i wzmaga wydzielanie trzustkowe. Wywiera wpływ troficzny na śluzówkę żołądka, zapewniając jej prawidłowy stan. Wzmaga przepływ krwi przez trzewia.

Wydzielanie

Kontrola wydzielania kwasu solnego przez komórki okładzinowe. Gastryna wydzielana przez komórki G

Gastryna jest uwalniana głównie w fazie żołądkowej wydzielania soku żołądkowego z powodu:

  • rozciągnięcia mechanoreceptorów przez masę pokarmową w części odźwiernikowej żołądka,
  • obecności produktów trawienia białek w żołądku (polipeptydy i niektóre aminokwasy),
  • obecności jonów Ca2+ (z tym, że pobudzają równocześnie bezpośrednio komórki okładzinowe)
  • stymulacji nerwów błędnych, gdzie neurotransmiterem jest GRP (acetycholina działa pośrednio na komórki D)

Wydzielanie gastryny jest hamowane przez:

Zobacz też

Uwagi

  1. Wątpliwości zwiększyły się po odkryciu przez Popielskiego w 1920 roku pobudzającego działania histaminy. Doświadczeń Komarova z 1938 roku polegających na uzyskaniu czystego ekstraktu nie wszystkim udało się powtórzyć[1].

Przypisy

  1. Konturek 1985 ↓, s. 168.
  2. Stanisław Konturek: Fizjologia człowieka. s. 514.
  3. Jan Gawęcki: Regulacja procesów trawiennych. W: Jan Gawęcki, Lech Hryniewiecki: Żywienie człowieka. T. 1: Podstawy nauki o żywieniu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 82. ISBN 83-01-13947-1.

Bibliografia

  • Stanisław Konturek: Fizjologia układu trawiennego. Fizjologiczne podstawy gastroenterologii. Warszawa: PZWL, 1985, s. 168–204. ISBN 83-200-0897-2.
  • Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i Klinicznej. Władysław Z. Traczyk, Andrzej Trzebski (red.). Warszawa: PZWL, 1985, s. 757–760. ISBN 83-200-3020-X.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Control-of-stomach-acid-sec.png
Autor: see #File history English Wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Diagram summarising control of stomach acid secretion. There is an blank version of this (ie. no text) ready for other languages here. If you want the Photoshop .pdf file directly just let me know on my talk page (It's quite large so wouldn't want to host on wikipedia).