George Orwell

George Orwell
Ilustracja
George Orwell przed mikrofonem BBC
Imię i nazwisko

Eric Arthur Blair

Data i miejsce urodzenia

25 czerwca 1903
Motihari, Indie Brytyjskie

Data i miejsce śmierci

21 stycznia 1950
Londyn

Narodowość

angielska

Język

angielski

Alma Mater

Eton College

Dziedzina sztuki

antyutopia, satyra

Ważne dzieła
podpis

George Orwell, właściwie Eric Arthur Blair (ur. 25 czerwca 1903, zm. 21 stycznia 1950) – brytyjski pisarz i publicysta, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907. Jego dzieła odzwierciedlają inteligencję, dowcip i wrażliwość na nierówności społeczne[1] autora. Zagorzały krytyk systemów totalitarnych, zwolennik socjalizmu demokratycznego[2]. Często uznawany za najlepszego kronikarza angielskiej kultury XX wieku[3], Orwell pisał powieści i felietony; zajmował się także krytyką literacką. Za jego najbardziej znane dzieła uznawane są: futurystyczna, antyutopijna powieść Rok 1984 i satyryczna opowieść będąca alegorią systemu totalitarnego Folwark zwierzęcy. Obie te książki sprawiły, że Orwell należy do grona najbardziej popularnych pisarzy XX wieku[4].

Wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik „orwellowski”[5] określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak „Wielki Brat patrzy”, czy „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” oraz takie pojęcia, jak „nowomowa” („new-speak”), „policja myśli” („thought police”), „dwójmyślenie” („doublethink”) i „myślozbrodnia” („thoughtcrime”) są używane w potocznym języku. Powieść Rok 1984 była także inspiracją dla stworzenia popularnego reality-show Big Brother, emitowanego w kilkunastu krajach[6][7].

Życiorys

Jego rodzina pochodziła z klasy średniej. Był synem Richarda Walmesley Blaira, urzędnika administracji brytyjskiej i Idy Mabel Blair (z d. Limouzin). Miał dwie siostry. Od 1911 uczęszczał do St. Cyprian’s, prywatnej szkoły z internatem w Eastbourne. Stypendium (przyznane w 1917) zapewniło mu miejsce w ekskluzywnej Eton College (którą opuścił w 1921). W listopadzie 1922 wstąpił do Królewskiej Policji Imperialnej w Birmie. 1 stycznia 1928 porzucił służbę i nie powrócił z urlopu w Anglii. W latach 1928–1929 przebywał w Paryżu, gdzie opublikował swoje pierwsze artykuły.

W styczniu 1933 opublikował pierwszą książkę pod pseudonimem literackim George Orwell, była to powieść Na dnie w Paryżu i w Londynie[8]. Przybrał pseudonim, ponieważ chciał oszczędzić rodzinie problemów z powodu ujawnienia w książce prywatnych szczegółów ze swojego życia[8]. Powodem takiej decyzji był także fakt, że uważał swoją książkę za niewiele wartą. Poza tym nie lubił swojego prawdziwego nazwiska[8].

Będę używał nazwiska George Orwell, to takie dobre i takie prawdziwe angielskie nazwisko[9].

W czerwcu 1936 ożenił się z Irlandką Eileen O’Shaughnessy.

Brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1937, gdzie walczył na froncie po stronie republikańskiej w milicji robotniczej antystalinowskiej Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego (POUM), a następnie w przybyłych z Anglii oddziałach ochotników wystawionych przez brytyjską Independent Labour Party. Był w walkach na froncie aragońskim. Po zdelegalizowaniu POUM oraz wybuchu w maju 1937 „wojny domowej w ramach wojny domowej” między anarchistami a stalinowcami, ukrywał się z żoną przed represjami. Był ścigany przez Gwardię Cywilną podczas nakazanej przez Moskwę (i kierowanej przez rezydenta NKWD Aleksandra Orłowa akcji likwidacji POUM (w czerwcu 1937) i mordowania jej członków, łącznie z żołnierzami walczącymi na froncie. 20 maja 1937 został postrzelony przez snajpera w gardło[10]. 20 czerwca przekroczył granicę francuską i wrócił do Anglii. Swoje wspomnienia z tego okresu zawarł w autobiograficznej książce W hołdzie Katalonii, wydanej w Anglii jeszcze w czasie trwania hiszpańskiej wojny domowej (1938), która demaskowała zbrodniczą rolę radzieckich służb specjalnych NKWD i GRU w Hiszpanii i faktyczne działania stalinowców zwalczających rewolucję[11].

Doświadczenia tego okresu i wynikające stąd refleksje były również źródłem dwóch jego dzieł, dzięki którym jest najszerzej znany. Są to powieści: Folwark zwierzęcy, czyli bajka polityczna (w tradycji Ezopa) – opisująca w formie przypowieści mechanizm przewrotu społecznego i jego konsekwencje, a także Rok 1984 (uznawana za jedną z pierwszych powieści fantastycznonaukowych prezentujących alternatywną przyszłość, wizję państwa totalitarnego sprawującego totalną kontrolę nad ludźmi, przeszłością i językiem, prowadzącego wojnę z innymi państwami totalitarnymi, określanej jako antyutopia)[9].

Wiódł życie włóczęgi, był: pomywaczem, nauczycielem, zbieraczem chmielu, żebrakiem, milicjantem, policjantem, hodowcą drobiu i uprawiał warzywa, współpracował z wieloma czasopismami, pracował w BBC i był korespondentem wojennym we Francji w 1945. W 1944 razem z żoną adoptował urodzonego 14 maja Richarda Horatio, a po jej śmierci 29 marca 1945 wrócił do Anglii[9].

W czasie powstania warszawskiego ostro krytykował na łamach prasy postawę brytyjskiej lewicowej inteligencji wobec Polski, jej sytuacji międzynarodowej i uległość wobec Stalina[12], krytycznie odnosił się także do komentarzy lewicy na temat „procesu szesnastu”[13].

W PRL utwory Orwella były objęte zakazem publikacji (w pozostałych krajach komunistycznych samo nazwisko Orwell było tabu). Do upadku komunizmu powieść Rok 1984 była obecna w przekładzie polskim jedynie na emigracji (ukazała się bezpośrednio po wydaniu angielskim), w latach osiemdziesiątych XX wieku w wydawnictwach niezależnych (poza cenzurą) i w 1988 w obiegu oficjalnym (PIW)[14].

George Orwell zmarł w Londynie w wieku czterdziestu siedmiu lat na gruźlicę (zachorował na nią w 1938) na kilka dni przed zamierzoną podróżą do sanatorium w Szwajcarii. Czas ostatnich trzech lat życia dzielił między łóżkiem szpitalnym, tworzeniem Roku 1984, wreszcie wyprawami ukochanym motocyklem Royal Enfield 350. 13 października 1949 w szpitalu ożenił się z Sonią Mary Brownell[9].

Równo w 70 lat po spisaniu przez pisarza pamiętników Komitet Nagrody Orwellowskiej utworzył blog[15], na którym można śledzić przebieg życia pisarza[16].

Działalność społeczna i polityczna

  • 1938 w czerwcu zapisuje się do Independent Labour Party
  • 1939 pod koniec roku występuje z Independent Labour Party
  • 1945 w sierpniu zostaje wiceprzewodniczącym The Freedom Defence Committee (rozwiązanej w 1949) – organizacji badającej przypadki naruszania swobód demokratycznych i praw obywatelskich

Poglądy

Poglądy polityczne

Bliski socjalistycznej lewicy (swoje poglądy określał mianem „demokratycznego socjalizmu”[2]), a w czasie wojny hiszpańskiej anarchizmowi; krytyk i demaskator mechanizmów zniewolenia człowieka w totalitarnych systemach komunistycznym i narodowosocjalistycznym, a także w kapitalizmie i systemie politycznym panującym w Wielkiej Brytanii. W eseju The Lion and the Unicorn: Socialism and the English Genius[17] (1940) twierdził, że klasowy system w Wielkiej Brytanii jest przeszkodą w walce z III Rzeszą i jedynym rozwiązaniem tego problemu jest rewolucja socjalistyczna. W późniejszym okresie (po II wojnie światowej) Eric Arthur Blair był pesymistycznie nastawiony wobec wszystkich systemów politycznych, które jego zdaniem systematycznie zmierzały do narzucenia „powszechnego niewolnictwa”[18], jak i rewolucji, które według niego nie były już w stanie odwrócić tego trendu.

W 1944 w czasie powstania warszawskiego wystąpił w obronie Polaków i skrytykował zachowawcze nastawienie angielskiej inteligencji wobec polityki Józefa Stalina. Zarzucił jej tchórzostwo i obłudę oraz cichą aprobatę sowieckiej polityki wobec Polski.

Chciałem zaprotestować przeciwko tchórzliwemu nastawieniu do powstania w Warszawie brytyjskiej prasy[...]. Generalnie zostało stworzone wrażenie, że Polacy zasługują na klęskę, nawet jeżeli robią dokładnie to, do czego nawołują ich alianckie rozgłośnie w ostatnich latach [...]. To jest moje przesłanie skierowane do lewicowych dziennikarzy i generalnie do całej inteligencji. Pamiętajcie, że każdy z was zapłaci za swoją nieszczerość i tchórzostwo. Nawet nie myślcie, że przez lata będziecie służalczo lizać buty sowieckiego reżimu, albo jakiegokolwiek w ogóle, i nagle znowu powrócicie do duchowej przyzwoitości. Raz się skurwisz – kurwą zostaniesz.

George Orwell, Powstanie warszawskie i jego krytycy[19]

Poglądy religijne

Orwell był ateistą. Pomimo tego, regularnie uczestniczył w życiu społecznym i obywatelskim Kościoła, w tym uczestniczył w Komunii Świętej Kościoła Anglii. Uznając tę ​​sprzeczność, powiedział kiedyś: „Wydaje się raczej podłe iść do Komunii Świętej, gdy się nie wierzy, ale udaję pobożnego i nie pozostaje nic innego, jak nadążać za oszustwem”[20].

Twórczość

Dzieła Orwella na język polski tłumaczyli: Teresa Jeleńska, Juliusz Mieroszewski, Anna Husarska, Anna Przestrzelska, Roman Zimand (Orwell i o nim[14]), Anna Małecka (zbiór esejów Historię piszą zwycięzcy[21]), Tomasz Mirkowicz, Barłomiej Zborski[22] (przed 1989 pod pseudonimem H. Lewis Allways[23][24]). Ze względu na przejście twórczości Orwella do domeny publicznej w 2021, pojawiły się nowe tłumaczenia jego tekstów, m.in. Tomasza Bieronia, Grzegorza Strzebońskiego, Roberta Sudóła, Małgorzaty Kaczorowskiej, Marcina Barskiego czy Jana Dzierzgowskiego.

Na polskim rynku istnieje również jedno wydanie jego sztuki teatralnej Król Karol II. Napisał ją dla swoich uczniów podczas pracy w "The Hawthorns" w 1932, a praca nad przygotowaniem przedstawienia trwała większą część semestru[25].

Powieści

Rok wydania polskiego przekładuTytuł polskiWydawca polskiRok wydaniaTytuł oryginalnyWydawca oryginału
1992Na dnie w Paryżu i w LondynieGraf1933Down and out in Paris and LondonVictor Gollancz Ltd
1997Birmańskie dniWydawnictwo Rachocki1934Burmese Days: A NovelHarper & Brothers
1992Córka proboszczaPolska Oficyna Wydawnicza "BGW"1935A Clergyman’s DaughterVictor Gollancz Ltd
1985Wiwat AspidistraWydawnictwo Literackie1936Keep the Aspidistra FlyingVictor Gollancz Ltd
2005Droga na molo w WiganBellona1937The Road to Wigan PierVictor Gollancz Ltd
1985W hołdzie KataloniiOficyna Literacka1938Homage to CataloniaSecker & Warburg
1997Brak tchuRachocki i S-ka1939Coming Up for AirVictor Gollancz Ltd
1947Folwark zwierzęcy[26]Wydawnictwo Światowego Związku Polaków z Zagranicy "Światpol"1945Animal Farm: A Fairy Story[2]Secker & Warburg
1953Rok 1984Instytut Literacki1949Nineteen Eighty-FourSecker & Warburg

Felietony i eseje

W języku polskim wydano zbiory: Eseje (1981), I ślepy by dostrzegł (1981), Historię piszą zwycięzcy (1991), Anglicy i inne eseje (2002, 2013), Jak mi się podoba (2009), Kilka myśli o ropusze zwyczajnej (2011), Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek (2013), Gandhi w brzuchu wieloryba (2014), Czy naprawdę schamieliśmy? (2021) oraz Dzienniki wojenne (2006) zawierające m.in. fragmenty dziennika z czasów wojny, teksty audycji BBC, które Orwell przygotowywał jako pracownik Ministerstwa Propagandy, instrukcje dla dowodzonego przezeń oddziału Home Guard oraz korespondencje wojenne z wyzwolonej Europy. Hołd dla Katalonii i inne teksty z hiszpańskiej wojny domowej (2006) zawierają również osobno opublikowaną relację W hołdzie Katalonii (1985 w Polsce) oraz wszelkie inne teksty dotyczące tego konfliktu, m.in. relacje w prywatnych listach, recenzje dzieł na temat tej wojny, fragmenty przeglądu wiadomości dla BBC.[27]

Tytuł polski[14]Tytuł oryginalny[28]Rok wydania[28]Miejsce publikacji[28]Rok wydania w Polsce

(lub w drugim obiegu)[23]

Miejsce polskiej publikacji[29]
Jeden dzień z życia włóczęgiLa Journée d'un Tramp1929„Le Progrès civique"2011Kilka myśli o ropusze zwyczajnej
Schronisko dla włóczęgówThe Spike1931„The Adelphi"1990I ślepy by dostrzegł
WieszanieA Hanging1931„The Adelphi"1985Eseje
Zabójcy słoniaShooting an Elephant1936„New Writing"1985Eseje
Wspomnienia księgarskieBookshop Memories1936„Fortnightly Review"1985Eseje
Przecieki z HiszpaniiSpilling the Spanish Beans1937„New English Weekly"2006Hołd dla Katalonii i inne teksty

o hiszpańskiej wojnie domowej

Karol DickensCharles Dickens1939Inside the Whale and Other Essays2002Anglicy i inne eseje
Cesarskie cięcie w HiszpaniiCaesarean Section in Spain1939„The Highway"2006Hołd dla Katalonii i inne teksty

o hiszpańskiej wojnie domowej

Tygodniki dla chłopcówBoys’ Weeklies1940„Horizon"2002Anglicy i inne eseje
W brzuchu wielorybaInside the Whale1940Inside the Whale and Other Essays2014Gandhi w brzuchu wieloryba
Recenzja Mein Kampf Adolfa Hitlera (w pełnym tłumaczeniu)Review of Mein Kampf by Adolf Hitler1940„New English Weekly"1990I ślepy by dostrzegł
Notatki w drodzeNotes on the Way1940„Time and Tide"1990I ślepy by dostrzegł
Drogi doktorze Goebbels - pańscy brytyjscy przyjaciele jadają wyśmienicie!Dear Doktor Goebbels – Your British Friends Are Feeding Fine!1941„Daily Express"2014Gandhi w brzuchu wieloryba
Lew i nosorożec: Anglia, twoja AngliaThe Lion and the Unicorn: Socialism and the English Genius1941Searchlight Books No 11948fragmenty opublikowane w „Kultura" nr 4
Wells, Hitler i państwo światoweWells, Hitler and the World State1941„Horizon"2002Anglicy i inne eseje
Sztuka Donalda McGillaThe Art of Donald McGill1941„Horizon"2002Anglicy i inne eseje
Dzień robotnika drogowegoA Roadman's Day1941"„Picture Post"2011Kilka myśli o ropusze zwyczajnej
Pieniądze i armatyMoney and Guns1942„Through Eastern Eyes”2014Gandhi w brzuchu wieloryba
Rudyard KiplingRudyard Kipling1942„Horizon"2021Czy naprawdę schamieliśmy?
Wspominając wojnę w HiszpaniiLooking Back on the Spanish War1943„New Road"1985Eseje
Trzylecie Home Guard, wyjątkowego przykładu stabilnościThree Years of Home Guard1943„The Observer"2021Czy naprawdę schamieliśmy?
Przywilej kleru, kilka uwag o Salwadorze DalimBenefit of Clergy: Some notes on Salvador Dali1944wycofany z druku

Saturday Books[30]

1990I ślepy by dostrzegł
Arthur KoestlerArthur Koestler1944„Tribune"1985Orwell i o nim
Raffles i panna BlandishRaffles and Miss Blandish1944„Horizon"1948„Kultura" nr 4
Osiem lat wojny: wspomnienia z HiszpaniiThe Eight Years of War: Spanish Memories1944„The Observer"2006Hołd dla Katalonii i inne teksty

o hiszpańskiej wojnie domowej

Uwagi o nacjonalizmieNotes on Nationalism1945„Polemic"1974„Aneks" nr 6[31]
Ty i bomba atomowaYou and the Atom Bomb1945„Tribune"1974„Aneks" nr 6[31]
Antysemityzm w Wielkiej BrytaniiAntisemitism in Britain1945„Contemporary Jewish Record"2002Anglicy i inne eseje
Gorzki smak zemstyRevenge Is Sour1945„Tribune"2013Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek
Precz z garniturami!Banish This Uniform1945„Evening Standard"2013Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek
Chude święta dla dzieciBare Christmas for the Children1945„Evening Standard"2013Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek
Popierajmy kominki!The Case for the Open Fire1945„Evening Standard"2013Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek
W obronie angielskiej kuchniIn Defence of English Cooking1945„Evening Standard"1990I ślepy by dostrzegł
Pod Zanurzonym KsiężycemThe Moon Under Water1946„Evening Standard"2011Kilka myśli o ropusze zwyczajnej
Podły" klimat to najlepszy klimat„Bad” Climates Are Best1946„Evening Standard"2011Kilka myśli o ropusze zwyczajnej
Jak umierają ubodzyHow the Poor Die1946„Now"1990I ślepy by dostrzegł
Polityka przeciw literaturze: analiza Podróży GulliveraPolitics vs. Literature: An Examination of Gulliver’s Travels1946„Polemic"2002Anglicy i inne eseje
Czy naprawdę schamieliśmy? A skądżeBut Are We Really Ruder? No1946„Evening Standard"2021Czy naprawdę schamieliśmy?
Refleksje nad Jamesem BunhamemSecond Thoughts on James Burnham1946„Polemic"2002Anglicy i inne eseje
Zwierzenia recenzenta książekConfessions of a Book Reviewer1946„Tribune"1990I ślepy by dostrzegł
Kilka myśli o ropusze zwyczajnejSome Thoughts on the Common Toad1946„Tribune"2011Kilka myśli o ropusze zwyczajnej
I ślepy by dostrzegłIn Front of Your Nose1946„Tribune"1990I ślepy by dostrzegł
W obronie P. G. Wodehouse’aIn Defence of P. G. Wodehouse1946„The Windmill"2014Gandhi w brzuchu wieloryba
Dlaczego piszęWhy I Write1946„Gangrel"1981„Puls" nr 11/12
Zabójcy słowaThe Prevention of Literature1946„Polemic"1974„Aneks" nr 6
Książki przeciw papierosomBooks vs cigarettes1946„Tribune"2021Czy naprawdę schamieliśmy?
Filiżanka dobrej herbatyA Nice Cup of Tea1946„Evening Standard"1990I ślepy by dostrzegł
To tylko starszyzna - lecz któż jej się oprze?Just Junk - but Who Could Resist It?1946„Evening Standard"2011Kilka myśli o ropusze zwyczajnej
Wyznania recenzenta książekConfessions od a Book Reviewer1946„Tribune"2013Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek
Wolność i szczęście - recenzja My Eugeniusza ZamiatinaFreedom and Happiness1946„Tribune"2013Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek
Lir, Tołstoj i błazenLear, Tolstoy and the Fool1947„Polemic"2002Anglicy i inne eseje
Refleksje o GandhimReflections on Gandhi1949„Partisan Review"1990I ślepy by dostrzegł
Takie, takie to były radościSuch, Such Were the Joys1952 (napisany

w 1946 r.)

„Partisan Review"2000„Przegląd Polityczny” nr 43[32]

Poezje

  • Untitled poem, 1914 (poezja publikowana w prasie lokalnej)
  • Kitchener, 1916
  • The Pagan, 1918
  • Our Hearts Are Married, But We Are Too Young, 1918
  • Ironic Poem about Prostitution
  • The Lesser Evil
  • Poem from Burma, ~1922
  • A Little Poem, 1936

Miejsca publikacji

  • "Monde"
  • "Tribune"
  • "Partisan Review"
  • "The Observer"
  • "Horizon"
  • "New Statesman and the Nation"
  • "Nation"
  • "Poetry London"
  • "New Road"
  • "Manchester Evening News"
  • "New Leader"
  • "Evening Standard"
  • "The Adelphi"
  • "New English Weekly"

Przypisy

  1. „Why I Write” in The Collected Essays, Journalism and Letters of George Orwell Volume 1 – An Age Like This 1945–1950 str. 23 (Penguin).
  2. a b W 1948, w eseju „Why I Write” – „Dlaczego piszę” – stwierdził: „Każda linijka poważnego tekstu, jaki napisałem od 1936 była bezpośrednio lub pośrednio krytyką totalitaryzmu i opowiedzeniem się za demokratycznym socjalizmem” za: Why I Write Orwell, George (1968) [1958. Bott, George. ed. Selected Writings. London: Heinemann. p. 103. ISBN 0-435-13675-5.]
  3. Pubs in Britain: Still the Moon Under Water, data dostępu: 2011-07-26.
  4. Rodden, John, ed (2007). The Cambridge companion to George Orwell. Cambridge University Press. p. 10. ISBN 0-521-67507-3.
  5. orwellowski – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2021-05-07] (pol.).
  6. A Guide to George Orwell. onlineschools.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-15)]., data dostępu: 2011-07-26.
  7. Orwellowski – słownik języka polskiego, data dostępu: 2011-07-26.
  8. a b c Quinn 2009 ↓, s. 11.
  9. a b c d David J. Taylor, Orwell. 1903-1950, Bartłomiej Zborski (tłum.), Warszawa: Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 2007, ISBN 978-83-7163-460-4.
  10. G. Orwell, I ślepy by dostrzegł, wybór esejów i felietonów, Kraków 1990, s. 7.
  11. George Orwell, W hołdzie Katalonii, tł. Marcin Barski, Kraków 2021
  12. Reviews of Orwell in Tribune – 16 Frank Kermode, New York Review of Books, 14 June 2007.
  13. George Orwell, I ślepy by dostrzegł, Bartłomiej Zborski (tłum.), Kraków: KAW, 1990, ISBN 83-03-03075-2, OCLC 69557249.
  14. a b c Krzysztof Bronowski-Muzeum Wolnego Słowa, BIBUŁA - wydawnictwa niezależne 1976 - 1989 Polska, m-ws.pl, 3 czerwca 2020 [dostęp 2022-01-16] (pol.).
  15. Blog „Orwell Diaries” (ang.).
  16. Za artykułem w National Public Radio online – www.npr.org.
  17. W Polsce zostały opublikowane fragmenty tego eseju w Lew i nosorożec (tłum. Teresa Jeleńska).
  18. Esej w „Tribune”: „You and the Atomic Bomb” (1945). tmh.floonet.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-06)]..
  19. George Orwell: Orwell in Tribune: ‘As I Please’ and Other Writings 1943–7. 1 września 1944.
  20. „List do Eleanor Jaques, 19 października 1932” w The Collected Essays, Journalism, and Letters of George Orwell: An Age Like This , wyd. Sonia Orwell i Ian Angus. Harcourt, Brace & World Inc. Nowy Jork, 1968. s. 102
  21. Katalog Biblioteki Narodowej
  22. Rozmowa o George'u Orwellu z Barłomiejem Zborskim, 24 czerwca 2020 [dostęp 2022-01-16].
  23. a b Krzysztof Bronowski-Muzeum Wolnego Słowa, BIBUŁA - wydawnictwa niezależne 1976 - 1989 Polska, m-ws.pl, 3 czerwca 2020 [dostęp 2022-01-16] (pol.).
  24. Był to jeden z czterech pseudonimów branych pod uwagę przez Blaire'a, zanim zdecydował się na "George Orwell" (por. Orwell 1903-1950, David J. Taylor, Warszawa 2007)
  25. George Orwell, Król Karol II, Bartłomiej Zborski (tłum.), 2000, ISBN 83-11-09020-3.
  26. W pierwszym polskim przekładzie (tłum. Teresa Jeleńska, 1947) tytuł ten miał postać Zwierzęcy folwark, a w najnowszym (tłum. Szymon Żuchowski, 2021) uwzględniono oryginalny podtytuł: Folwark zwierzęcy: powiastka (ang. Animal Farm: a Fairy Story).
  27. George Orwell, Hołd dla Katalonii i inne teksty o hiszpańskiej wojnie domowej, tł. Leszek Kuzaj, Wojciech Madej i in., Warszawa 2006, Fundacja Aletheia,
  28. a b c Essays and other works | The Orwell Foundation, www.orwellfoundation.com, 14 października 2010 [dostęp 2022-02-05] (ang.).
  29. Katalog Biblioteki Narodowej, katalogi.bn.org.pl [dostęp 2022-02-05] (ang.).
  30. "Szkic ten został pierwotnie umieszczony w Saturday Books na rok 1944. Książka była już w druku, gdy wydawca postanowił, że ma on zostać z niej usunięty za rzekomą obsceniczność - wycięto go więc z każdego egzemplarza, jednak nie można było wyrzucić tytułu ze spisu treści, w którym też pozostał." George Orwell, I ślepy by dostrzegł, 1990, Kraków, Krajowa Agencja Wydawnicza
  31. a b https://aneks.kulturaliberalna.pl/archiwum-numery/6-1974/
  32. http://przegladpolityczny.pl/produkt/pp-432000/

Bibliografia

  • Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberg Print, W-wa 1999, t. 39/17. ISBN 83-87697-00-1 ISBN 83-87697-66-4.
  • George Orwell: I ślepy by dostrzegł – wybór esejów i felietonów. Kraków: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1990. ISBN 83-03-03075-2.
  • Encyklopedia popularna PWN. [T.] 7, Ork – Psy. Warszawa: Świat Książki, 1998. ISBN 83-7129-542-1.
  • George Orwell W hołdzie Katalonii Gdynia 1990.
  • Edward Quinn: Critical companion to George Orwell: a literary reference to his life and work. New York: 2009. ISBN 978-1-4381-0873-5.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Orwell-Signature.svg
George Orwell's signature.
George-orwell-BBC.jpg
George Orwell in BBC 1940