Godło Francji

Nieoficjalne herb i godło
Republiki Francuskiej
Ilustracja
Nieoficjalny herb stosowany od 1905 przez III, IV i V Republikę
Warianty
Ilustracja
Herb Wielki stosowany od 1953 przez IV i V Republiki
Ilustracja
Nieoficjalne godło stosowane od 1912 przez III, IV i V Republikę
Informacje
Wprowadzono

1905 (nieoficjalny herb)
29 lipca 1912 (nieoficjalne godło)

Dewiza

Liberté, Egalité, Fraternité
(Wolność, Równość, Braterstwo)

Rewolucja francuska odrzuciła heraldykę monarchii zastępując ją nową symboliką. Od 4 września 1870 emblemat Francji nie jest podmiotem żadnego tekstu prawnego a Konstytucja V Republiki wymienia tylko dewizę, hymn i flagę narodową, stąd we Francji ustanowiono jedynie szereg symboli państwowych, używanych w zależności od okoliczności[1].

Symbole Francji

Rózgi liktorskie

Rózgi liktorskie są związane w pęk z wetkniętym w środek toporem – symbol etruski przejęty przez Rzymian, oznaczający władzę urzędową i karną. Po raz pierwszy użyto ich w herbie w 1792. Obecnie stosuje się dwa warianty rózg w formie nieoficjalnych herbu i godła:

  • nieoficjalny herb stosowany od 1905 stanowią związane w pęk z wetkniętym w środek toporem rózgi liktorskie oraz dwie gałęzie dębu i lauru (wszystko koloru złotego). Symbole te są przepasane złotą wstęgą z dewizą Repubbliki: Liberté, Egalité, Fraternité (Wolność, Równość, Braterstwo), całość jest umieszczona na błękitnym tle. Wielka odmiana herbu otoczona jest łańcuchem Wielkiego Mistrza Orderu Narodowego Legii Honorowej. W 1953 dokonano jej modyfikacji wraz ze zmianą wyglądu łańcuchu, od tego samego roku znak ten reprezentuje oficjalnie Francję na forum Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku[2].
  • nieoficjalnym godłem od 1912 są związane w pęk z wetkniętym w środek toporem rózgi liktorskie, na których umieszczono Tarczę Amazonek ze skrótem RF (République Française). Na końcach tarczy widnieją (według różnych interpretacji) głowa lwa i koguta lub lwa i orła. W tle znajdują się gałęzie dębu i lauru. Symbol ten jest wykorzystywany głównie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (widnieje min. na paszportach i placówkach dyplomatycznych). Jest także logiem Prezydenta Republiki[3][4].

Marianne

Alegoria Republiki wywodząca się z rewolucyjnej alegorii Wolności, przedstawiana na niebiesko-biało-czerwonym tle, z czapką wolności na głowie. Symbol używany jako logo na dokumentach ministerialnych i administracyjnych. Logo oficjalnie wprowadzone do użycia w 1999 przez ówczesnego premiera Lionela Jospina. Znak ten jest nową graficzną wersją Marianny – symbolu wolności z czasów rewolucji francuskiej.

W stylizacji używanej na pieczęciach jest to siedząca kobieta, trzymająca w prawej ręce rózgi liktorskie, lewą wspierająca belkę steru, na którym znajduje się rysunek koguta galijskiego. Obok steru – liście dębu (symbol mądrości) i urna z inicjałami SU (Suffrage Universel – j. franc. powszechne prawo wyborcze). U stóp Wolności symbole sztuk pięknych i rolnictwa.

Francuskie imię Marianne było używane w połowie XIX w. jako kryptonim francuskiego stowarzyszenia republikańskiego. Później zaczęli używać go monarchiści jako pogardliwego określenia Republiki. Dopiero w XX w. upowszechniło się jako uosobienie ideałów republikańskiej Francji.

Profil Marianne widnieje na awersach wielu francuskich odznaczeń m.in. Legii Honorowej, Orderze Narodowym Zasługi, Medalu Wojskowym i Krzyżu Wojennym. Wizerunek Wolności znajdował się na monetach franka (waluta Francji od 1795 do 2002), obecnie widnieje na trzech francuskich monetach euro.

Od lat 70. XX wieku do oficjalnego wizerunku Marianny pozują sławne kobiety, będące w danym okresie francuskim symbolem urody. Były to kolejno: Brigitte Bardot (1970), Mireille Mathieu (1978), Catherine Deneuve (1985), Inès de La Fressange (1989), Laetitia Casta (2000), Évelyne Thomas (2003)[5].

Semeuse

Podobnie jak Marianne jest Alegorią Republiki, kobietą z czapką wolności na głowie, która o wschodzie słońca wysiewa nasiona. Stworzył ją w 1887 Oscar Roty, postać Semeuse pojawia się na znaczkach i jednej z francuskich monet euro (wcześniej na frankach francuskich). Do jej wizerunku w 1896 pozowała Rosalina Pesce (wcześniej nazywana Charlotte Ragot)[6][7].

Kogut galijski

Nieoficjalny symbol Galii i celtyckich Galów, przejęty później przez utożsamiających się z galo-rzymską kulturą germańskich Franków, za spadkobierców których uważają się dzisiejsi Francuzi.

Symbol ten powstał najprawdopodobniej w okresie rzymskim na bazie gry słów j. łacińskiego, gdzie wyraz gallus oznacza zarówno koguta, jak i Celta (Gala).

Czapka wolności

Ściśle przylegające nakrycie głowy w kształcie stożka, z opadającym do przodu szpicem noszone przez Sankiulotów w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej (znalazła się także w herbie I Republiki).

Jest jednym z atrybutów Marianne i Semeuse - kobiecych personifikacji Republiki Francuskiej, w czasie II wojny światowej używana jako symbol (obok krzyża lotaryńskiego, czerwonej gwiazdy oraz sierpa i młota) przez Wolnych Strzelców i Partyzantów (FTP).

Krzyż lotaryński

1 lipca 1940 wadm. Émile Muselier złożył gen. bryg. Charles'a de Gaulle'a wniosek o uznanie krzyża lotaryńskiego emblematem Komitetu Wolnej Francji. Muselier pochodził z Lotaryngii, która razem z Alzacją został anektowana 25 lipca przez Rzeszę, krzyż lotaryński widniał też w odznace 507 Pułku Czołgów, którym przed wojną dowodził de Gaulle. Krzyż o barwie czerwonej pojawił się na fladze narodowej a także na banderze Wolnej Francji. Po powstaniu Francuskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (CFLN) pozostał on oficjalnym symbolem Francji Walczącej, po zjednoczeniu Sił Wolnych Francuzów (FFL) z Armią Afryki we Francuską Armię Wyzwolenia (nazwa Francuskich Sił Zbrojnych do 1945) używały go jednostki wywodzące się z FFL[8]. Do okupowanego kraju symbol dotarł już w 1940 dzięki audycjom BBC, z czasem coraz więcej organizacji Ruchu Oporu zaczęło go stosować włącznie z początkowo nieufnymi wobec Wolnej Francji (od 1943 Francja Walcząca) komunistami[9]. Krzyż lotaryński pojawiał się w dokumentach ruchów, na odezwach do ludności cywilnej oraz jako graffiti na murach. Po powstaniu Francuskich Sił Wewnętrznych (FFI) - jednolitej organizacji łączącą wszystkie ruchy oporu, oraz po wybuchu powstania narodowego krzyż lotaryński zgodnie z zaleceniami Rządu Tymczasowego był noszony na opaskach przez partyzantów.

Po zakończeniu wojny krzyż lotaryński przestał być oficjalnym symbolem Francji, pojawiał się natomiast na większości pomników upamiętniających II wojnę światową. Do dziś używają go niektóre jednostki wojskowe i organizacje kombatanckie, znalazł się także na trzech odznaczeniach państwowych: Orderze Wyzwolenia, Medalu Francuskiego Oporu i Krzyżu Kombatanta-Ochotnika Ruchu Oporu[8]. W latach 1947-2002 używały go wszystkie prawicowe partie polityczne związane z ruchem gaullistowskim (obecnie stosują go niektóre stowarzyszenia gaullistów). Charles de Gaulle sprawując urząd Prezydenta Republiki Francuskiej jeździł samochodem ozdobionym flagą Francji z krzyżem lotaryńskim (identyczna jak ta stosowana w czasie wojny), nie wprowadził go jednak do oficjalnej flagi narodowej ani nie zastąpił nim któreś z nieoficjalnych godeł. W 2018 Emmanuel Macron dodał do oficjalnego loga Prezydenta RF (zmodyfikowane nieoficjalne godło Republiki) krzyż lotaryński[10].

Tarcza Tricolore

Tarcza w barwach narodowych Bleu, Blanc, Rouge razem z monogramem RF (République Française) pojawia się często na urzędach publicznych takich jak ratusze czy prefektury.

Kokarda Tricolore

Kokarda w barwach przyszłej flagi francuskiej po raz pierwszy została użyta przez rewolucjonistów w 1789. Po ich zwycięstwie była noszona na czapkach przez żołnierzy, milicjantów, urzędników oraz zwolenników nowego ładu. Rewolucjonistki chciały ustawowego przymusu by każda kobieta nosiła ten symbol[11].

Obecnie kokardę nosi się przy okazji różnych wydarzeń patriotycznych, barwy i kształt kokardy są także znakiem rozpoznawczym Armii Powietrznej.

Lilia francuska

Fleur-de-lis przyjęta została przez Filipa I za oficjalny symbol monarchii. Jego wnuk Ludwik VII Młody umieszczając lilie na błękitnej tarczy stworzył pierwszy herb Francji obowiązujący w różnych wariantach (najpoważniejszą zmianą było ograniczenie ich liczby przez Karola V Mądrego do trzech) do XVIII wieku. Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej dotychczasowy herb zniesiono a lilie były masowo usuwane z przestrzeni publicznej (na krótko powróciły do rangi symbolu państwa w czasie Restauracji).

Współcześnie lilie francuskie występują w herbach i na flagach wielu miejscowości, departamentów i regionów Francji.

Herby i godła historyczne

Republika Francuska

Cesarstwo Francuskie

Królestwo Francji

Państwo Francuskie

Przypisy

  1. Les symboles de la République française | Élysée, www.elysee.fr [dostęp 2019-07-01] (fr.).
  2. Hervé Pinoteau, Le chaos français et ses signes, Ed. PSR, 1998.
  3. Passeport diplomatique - ANTS, ants.gouv.fr [dostęp 2019-07-01] (fr.).
  4. W 2018 Prezydent Emmanuel Macron dodał do niego krzyż lotaryński.
  5. 04 Les Mariannes stars - Marianne Républicaine, marianne-republicaine.over-blog.com [dostęp 2019-07-01] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-30] (fr.).
  6. The Sower - La semeuse Centenary, sna-on.postalstamps.biz [dostęp 2019-07-01] (ang.).
  7. Louis Oscar Roty : un graveur dans la république, www.oscar-roty.fr [dostęp 2019-07-01].
  8. a b Bruno Leroux, article « Croix de Lorraine », dans François Marcot (dir), Dictionnaire historique de la Résistance, Robert Laffont, 2006, p. 925-927.
  9. Musée de la résistance en ligne, museedelaresistanceenligne.org [dostęp 2019-07-01].
  10. Mais pourquoi diable Macron a-t-il modifié le symbole sous le pupitre présidentiel ?, www.nouvelobs.com [dostęp 2019-07-01] (fr.).
  11. Darline Gay Levy, Harriet Branson Applewhite and Mary Durham Johnson, eds. Women in Revolutionary Paris, 1789-1795 (1981) pp 143-49

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Roundel of France.svg
Roundel of the French Air Force.
Armoiries république française.svg
Autor: Bonjour vive la France Dessiné par Jérôme BLUM le 5 septembre 2007. Készítette: Jérôme BLUM 2007., Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
unofficial armorial bearings of the French republic, created from France coa.png. (The only official emblem of France is its tricolour flag).
EuropeContour.svg
Autor: Scroch, Licencja: CC BY-SA 4.0
Contours of Europe
Coat of Arms of the Bourbon Restoration (1815-30).svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of the Bourbon Restoration from 1815-1830.
Arms of the Kingdom of France & Navarre (Ancien).svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape., Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of France and Navarre
Emblem of France consulate.jpg
Consular agency plaque with emblem of French Republic
Coat of Arms of the July Monarchy (1830-31) (variant).svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of the Kingdom of the French, during the July Monarchy 1830-1831
ColombeyCroixLorraine.JPG
Autor: Juergen Kappenberg, Pirmasens, Niemcy, Licencja: CC BY-SA 2.5
Colombey-les-Deux-Églises - Monument. Marc Nebinger et Michel Mosser architectes, inauguré en 1972.
Coat of arms of the French Republic.svg
"Coat of arms of the French Fifth Republic", displayed with the 1953 grand collar of the Legion of Honour. Blazoning: D'azur, au faisceau de licteur contourné posé en pal, sur deux branches de chêne et d'olivier passées en sautoir, le tout d'or lié par un ruban du même, chargé de la devise : Liberté — Fraternité — Égalité en lettres de sable. This is a copyrighted work of Max Guéguen, heraldist: [1].
Coat of Arms Second French Empire (1852–1870)-2.svg
(c) Katepanomegas, CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of the Second French Empire, under Napoleon III (1852–1870)
  • The Arms depicts a shield with a golden eagle in front of a blue background. The shield is surrounded by Napoleon's Imperial mantle, filled with bees. The shield is topped by a golden eagle crown, surrounding the shield is the Legion d'honneur. Cross behind the shield are the Scepter of justice and mercy.
  • source : file:France_armoiries_(second_empire).jpg
France moderne.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Arms of the Kingdom of France (Moderne)
Eugène Delacroix - Le 28 Juillet. La Liberté guidant le peuple.jpg
Romantic history painting. Commemorates the French Revolution of 1830 (July Revolution) on 28 July 1830.
Coat of Arms of the July Monarchy (1831-48) (variant).svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape., Licencja: CC BY-SA 3.0
Royal coat of arms of the "Kingdom of the French", this is: the July Monarchy in France (1831-1848).
Le cartouche de l'État Français.svg
Autor: Mliu92, Licencja: CC BY-SA 4.0
Le cartouche de l'État Français
Arms of the Dukes of Orléans.svg
Autor: Éduarel, Licencja: CC BY-SA 3.0
Petites armes des ducs d’Orléans.
Arms of the French Republic.svg
The arms of the French Republic (non-official)
Dessin coq au naturel.svg
Autor: Bear17, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dessin coq au naturel
Coat of arms of the French First Republic.svg
Autor: Samhanin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of the French First Republic (1794).
La Francisque insigne du Maréchal de France, Chef de l'État Français.svg
Autor: Mliu92, Licencja: CC BY-SA 4.0
La Francisque insigne du Maréchal de France, Chef de l'État Français
Arms of the Kingdom of France (Moderne).svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape., Licencja: CC BY-SA 3.0
Arms of the Kingdom of France (Moderne)
French 10 francs polynesia 1975 (B).jpg
Autor: Philippe Giabbanelli, Licencja: CC BY-SA 3.0
French 10 francs polynesia 1975
5 French francs Semeuse nickel 1970 F341-2 obverse.jpg
Autor: Louis-Oscar Roty , Licencja: CC BY-SA 3.0
Obverse of the 5 French francs nickel coin, 1970 (F.341/2). Nickel, diameter 29 mm, 10 g.
Arms of France 1790-1792.svg
Autor: Mlkh1234, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of the French constitutional monarchy
Semeuse 2009 1.jpg
Autor: Maxouch27352914, Licencja: CC BY-SA 3.0
Revers de la semeuse 2009 200€
Drapeaux France.jpg
Autor: Dinkley = Jean-Marie DAVID, Licencja: CC BY-SA 3.0
Drapeau européen entouré de deux drapeaux de la France, porte-drapeaux écu français, place de la République, Rennes (France)
Croix de Lorraine.svg
Croix de Lorraine en SVG U+2628
Official seal of the third French Republic.png
Official seal of the third French Republic
Coat of arms of France 1515-1578.svg
Autor: Mlkh1234, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of France under the Valois-Angouleme dynasty.
Coat of arms of the French Third Republic (1898).svg
Emblem of the third French Republic, as shown in the Larousse Encyclopédie (1898 ed.).
Marianne - symbol of French Republic.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lamiot (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Buste ancien de Marianne (anonyme), une des multiples représentatione symboliques de la République française, exposé dans les couloirs du Sénat à Paris.
Emblem of the Provisional Government of the French Republic.svg
Autor: Samhanin, Licencja: CC0
Emblem of the Provisional Government of the French Republic (1944)
Bonnet Phrygien.png
Bonnet Phrygien arborant la cocarde tricolore, symbole de la première République française
Blason tricolore fr.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licencja: CC BY 3.0
Flag of the French republic on heraldic shield
Imperial Coat of Arms of France (1804-1815).svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Imperial Coat of Arms of the French First Empire (1804-1815), under Napoleon Bonaparte.
  • The Arms depicts a shield with a golden eagle in front of a blue background, within its talons clutching a thunderbolt. The shield is surrounded by Napoleon's red Imperial mantle, filled with golden bees. The shield is topped by a the Imperial crown, which sits atop a golden Imperial helmet. Surrounding the shield is the the chain and pendant of the Legion d'honneur. Crossed behind the shield are the Scepters of justice and mercy.
  • Charles Normand, Armes et sceau de l'Empire français, Paris, 1804
Arms of the Kingdom of France.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape., Licencja: CC BY-SA 3.0
Grand Royal Coat of Arms of the Kingdom of France
Semeuse autographe O.Roty.JPG
Autor: Roi.dagobert, Licencja: CC BY-SA 3.0
Carte postale illustrée de la Semeuse avec signature de Oscar Roty
Informal emblem of the French State (1940–1944).svg
Autor: Tom Lemmens
Previous version by Oren neu dag., Licencja: CC0
Personal emblem of Philippe Pétain and informal emblem of the French State (i.e. the Vichy Regime).
Médaille militaire.jpeg
Médaille militaire
Coat of arms of the Kingdom of France & Navarre (Ancien).svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of France and Navarre
Blason RF.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Semeuse croix-rouge neuf.jpg
Timbre français type Semeuse camée, avec surtaxe au bénéfice de la Croix-Rouge. Premier timbre à surtaxe de France
Coat of arms of France 1790-92.svg
Autor: Mlkh1234, Licencja: CC BY-SA 4.0
coat of arms of the French constitutionnal monarchy
Arms of of the July Monarchy (1831-48).svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Arms of the Kingdom of the French, during the July Monarchy 1831-1848
Great Seal of France.svg
Autor: Jacques-Jean Barre, traced by User:Simtropolitan, Licencja: CC BY 3.0
Great seal of Republic of France.
Arms of France (UN variant).svg
Autor: Ssolbergj, Licencja: CC BY-SA 3.0
The coat of arms of France
Arms of the French Empire3.svg
Autor: Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku:, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blason des Bonaparte (Empire)
Middle coat of arms of the French Republic (1905–1953).svg
Coat of arms of the French Third Republic, displayed with the 1881 grand collar of the Legion of Honour. Blazoning: D'azur, au faisceau de licteur contourné posé en pal, sur deux branches de chêne et d'olivier passées en sautoir, le tout d'or lié par un ruban du même, chargé de la devise : Liberté — Fraternité — Égalité en lettres de sable
Coat of Arms of France & Navarre.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of France and Navarre
Royal Coat of Arms of France.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Grand Royal Coat of Arms of the Kingdom of France