1. Aktualne na: 23 maja 2019.
Dorobek medalowy
Mistrzostwa Europy U-21
złotoSzwecja 2009

Gonzalo Castro Randón (ur. 11 czerwca 1987 w Wuppertalu) – niemiecki piłkarz pochodzenia hiszpańskiego występujący na pozycji obrońcy lub pomocnika w niemieckim klubie VfB Stuttgart. Złoty medalista Mistrzostw Europy U-21 2009.

Kariera klubowa

Castro urodził się w Wuppertalu w rodzinie hiszpańskich emigrantów. Piłkarską karierę zaczynał w klubie Post SV Wuppertal, a następnie był zawodnikiem Viktorii Rott oraz Bayeru Wuppertal. W 1999 roku trafił do młodzieżowego zespołu Bayeru 04 Leverkusen, a w 2004 roku awansował do pierwszej drużyny, a w Bundeslidze zadebiutował w rundzie wiosennej, a konkretnie 23 stycznia 2005 w wygranym 3:0 wyjazdowym meczu z Hannover 96 (w 79. minucie zmienił Andrija Woronina). W całej rundzie Castro zagrał w 13 meczach (w tym 10 od pierwszych minut) oraz 1 w Lidze Mistrzów (1:3 z Liverpoolem). Z Bayerem zajął 6. miejsce w lidze. W sezonie 2005/2006 Gonzalo wystąpił w 21 meczach i w 5. drużynie ligi spisywał się udanie, będąc chwalonym przez dziennikarzy i uznanym za jedną z nadziei na przyszłość niemieckiej piłki. W sezonie 2006/2007 Castro jest podstawowym zawodnikiem klubu z Leverkusen i między innymi zdobył swoją pierwszą bramkę w 1. lidze – w 1. kolejce wygranego 3:0 meczu z Alemannią Akwizgran. Z Bayerem występuje też w Pucharze UEFA i dotarł z nim do ćwierćfinału. W listopadzie 2008 roku zainteresowanie nim wyraził Tottenham Hotspur oraz Valencia CF[1]. 24 maja 2015 roku podpisał czteroletni kontrakt z Borussią Dortmund.

Castro ma podwójne obywatelstwo – niemieckie i hiszpańskie. Kilka lat temu przyjeżdżał na konsultacje juniorskiej reprezentacji Hiszpanii, jednak ostatecznie nie zagrał w niej ani jednego meczu. Zdecydował wówczas, że będzie grał dla reprezentacji Niemiec i niedługo potem trafił do młodzieżowej kadry U-21, z którą wystąpił na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy U-21 w Portugalii, na których z Niemcami odpadł po fazie grupowej. Łącznie w kadrze U-21 wystąpił 7 razy.

W 2007 roku Castro został powołany przez Joachima Löwa do pierwszej reprezentacji Niemiec na mecz eliminacji Euro 2008 z reprezentacją Czech. W reprezentacji zadebiutował jednak kilka dni później, 28 marca w przegranym 0:1 meczu z Danią, gdy w 71. minucie zmienił Simona Rolfesa.