Graniczna Placówka Kontrolna Głuchołazy

PPK Głuchołazy
GPK Głuchołazy
GPK SG w Głuchołazach
Placówka SG w Głuchołazach
Ilustracja
Budynek dawnej siedziby GPK w Głuchołazach (luty 2014)
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1945[a]

Rozformowanie

15 stycznia 2008

Tradycje
Rodowód

PPK Głuchołazy
GPK OP Głuchołazy
GPK WOP Głuchołazy

Kontynuacja

GPK SG w Głuchołazach
Placówka SG
w Głuchołazach
Placówka SG w Nysie
Placówka SG w Opolu

Dowódcy
Ostatni

mjr Jan Górniak

Organizacja
Dyslokacja

ul. Kolonia Jagiellońska 43
Głuchołazy;
Konradów

Formacja

Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna

Podległość

10 Oddział OP
10 Katowicki Oddział WOP
21 Brygada OP
4 Brygada WOP
4 Górnośląska Brygada WOP
Komenda Wojewódzka MO
Górnośląska Brygada WOP
Śląski Oddział SG

Odznaczenia
Odznaka „Zasłużony Opolszczyźnie"
Żołnierze WOP – Przejściowy Punkt Kontrolny nr 44 Wojsk Ochrony Pogranicza w Głuchołazach (1946)
Przewodnicząca koła ORW Franciszka Kamińska i kontroler sierż. Cezary Flak przygotowują słodycze dla dzieci kadry (1981)

Graniczna Placówka Kontrolna Głuchołazy – zlikwidowany pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza wykonujący kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Głuchołazach – zlikwidowana graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją/Republiką Czeską[b].

Kadra bg WOP Prudnik, GPK Głuchołazy i strażnicy WOP Jasienica Górna, na placu apelowym w Prudniku podczas uroczystej zbiórki z okazji Święta LWP (październik 1985)

Placówka Straży Granicznej w Głuchołazach – zlikwidowana graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej na granicy z Republiką Czeską.

Formowanie i zmiany organizacyjne

W październiku 1945 roku Naczelny Dowódca Wojska Polskiego nakazywał sformować na granicy państwowej 51 przejściowych punktów kontrolnych[1]. Graniczna Placówka Kontrolna Głuchołazy została utworzona jesienią 1945 roku jako Kolejowy Przejściowy Punkt Kontrolny Głuchołazy (PPK Głuchołazy) – III kategorii o etacie nr 8/12[2] na linii kolejowej Głuchołazy-Opawa[3]. Obsada PPK składała się z 10 żołnierzy i 1 pracownika cywilnego[4].

W 1946 roku przejściowy punkt kontrolny został przeformowany do kategorii B według etatu nr 7/11.

W 1947 roku przyjął nazwę Granicznej Placówki Kontrolnej WOP.

24 kwietnia 1948 roku nastąpiła kolejna reorganizacja Wojsk Ochrony Pogranicza. Oddziały WOP przeformowano w brygady ochrony pogranicza, a GPK WOP Głuchołazy przemianowano na Graniczną Placówkę Ochrony Pogranicza Głuchołazy kategorii B i przeformowano według etatu nr 7/52.

W 1950 roku GPK otrzymała etat nr 096/23. W 1950 roku Graniczną Placówkę Ochrony Pogranicza Pietrowice kategorii D przeformowano na etat nr 096/27 i w 1952 roku przeniesiono do Głuchołaz. Na jej bazie sformowano PK MRG w Pietrowicach[5].

W roku 1952 włączona w etat nr 352/2 4 Brygady WOP[3].

1 lipca 1965 roku WOP podporządkowano Ministerstwu Obrony Narodowej, Dowództwo WOP przeformowano na Szefostwo WOP z podległością Głównemu Inspektoratowi Obrony Terytorialnej. Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odeszła cała kontrola ruchu granicznego oraz ochrona GPK. Tym samym naruszono jednolity system ochrony granicy państwowej[6]. GPK Głuchołazy weszła w podporządkowanie Wydziału Kontroli Ruchu Granicznego Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej, kontrolę graniczną wykonywali funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej podlegli MSW[7].

1 października 1971 roku WOP został podporządkowany pod względem operacyjnym, a od 1 stycznia 1972 roku pod względem gospodarczym MSW. Do WOP powrócił cały pion kontroli ruchu granicznego wraz z przejściami. Przywrócono jednolity system ochrony granicy państwowej[8]. GPK Głuchołazy podlegała bezpośrednio pod sztab Górnośląskiej Brygady WOP w Gliwicach i tak funkcjonowała do 15 maja 1991 roku.

Straż Graniczna:
15 maja 1991 roku po rozwiązaniu Wojsk Ochrony Pogranicza, 16 maja 1991 roku Graniczna Placówka Kontrolna Głuchołazy weszła w podporządkowanie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu[9] i przyjęła nazwę Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Głuchołazach.

W 2000 roku rozpoczęła się reorganizacja struktur Straży Granicznej związana z przygotowaniem Polski do wstąpienia do Unii Europejskiej i przystąpieniem do Traktatu z Schengen. Podczas restrukturyzacji wprowadzono kompleksową ochronę granicy już na najniższym szczeblu organizacyjnym, tj. strażnica i graniczna placówka kontrolna. Wprowadzona całościowa ochrona granicy zniosła podział na graniczne jednostki organizacyjne ochraniające tylko tzw. „zieloną granicę” i prowadzące tylko kontrole ruchu granicznego. W wyniku tego, 2 stycznia 2003 roku GPK SG w Głuchołazach przejęła wraz z obsadą etatową pod ochronę odcinek, po rozformowanych strażnicach SG w Trzebinie, Konradowie i Gierałcicach[10].

Konradów, budynek w którym od 02.01.2003 miała siedzibę GPK SG/PSG w Głuchołazach (maj 2014)

Od 2 stycznia 2003 roku miejscem dyslokacji był obiekt po byłej strażnicy SG w Konradowie (w dotychczasowym obiekcie w Głuchołazach funkcjonował Zespół Ewidencji i Przetwarzania Danych – ZEiPD GPK SG w Głuchołazach). Po przeniesieniu ZEiPD GPK SG w Głuchołazach, w 2006 roku do Konradowa, obiekt został zaadaptowany na mieszkania prywatne).

Jako Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Głuchołazach funkcjonowała do 23 sierpnia 2005 roku i 24 sierpnia 2005 roku Ustawą z 22 kwietnia 2005 roku O zmianie ustawy o Straży Granicznej...[11] została przekształcona na Placówkę Straży Granicznej w Głuchołazach (PSG w Głuchołazach) z miejscem dyslokacji w Konradowie.

Jako Placówka SG w Głuchołazach z miejscem dyslokacji w Konradowie funkcjonowała do 15 stycznia 2008 roku, kiedy to została zlikwidowana[12]. Ochraniany przez placówkę odcinek granicy, przejęła Placówka Straży Granicznej w Nysie (z siedzibą tymczasową w Konradowie), gdzie funkcjonowała do 15 grudnia 2010 roku. Jednocześnie w strukturze opolskiej placówki SG rozpoczęła funkcjonowanie Grupa Zamiejscowa w Nysie z tymczasową siedzibą w Konradowie[13]. Po rozformowaniu grupy zamiejscowej PSG w Opolu (GZPSG w Opolu), obiekt został przekazany gminie i zaadaptowany na mieszkania.

Ochrona granicy

2 stycznia 2003 roku GPK SG w Głuchołazach przejęła pod ochronę odcinek granicy państwowej, po rozformowanych strażnicach SG w Trzebinie, Konradowie i Gierałcicach.

Terytorialny zasięg działania

Stan z 2 stycznia 2003

Obszar działania GPK SG w Głuchołazach obejmował:

  1. z strażnicą SG w Pomorzowicach: włącznie zn. gran. nr II/126, dalej granicą gmin: Prudnik, Lubrza, Biała, Strzeleczki, Krapkowice oraz Głogówek, Krapkowice i Walce.
  2. z strażnicą SG w Jasienicy Górnej: wyłącznie zn. gran. nr II/170, dalej granicą gmin: Głuchołazy, Nysa i Otmuchów.
  • Funkcjonariusze GPK SG w Głuchołazach pełniąc służbę graniczną przy granicy państwowej w rejonie linii rozgraniczenia:
  1. ze strażnicą SG w Pomorzowicach: prowadzili rozpoznanie wzdłuż drogi z Laskowic w kierunku zn. gran. nr II/126, na korzyść sąsiada od zn. gran. nr II/126 w kierunku Racławic Śląskich, zwracając uwagę na pola orne przyległe do granicy państwowej.
  2. ze strażnicą SG w Jasienicy Górnej, prowadzili rozpoznanie od miejscowości Sławniowice w kierunku zn. gran. nr II/170, na korzyść sąsiada od zn. gran. nr II/170 do miejscowości Jarnołtów, zwracając uwagę na pola orne przyległe do granicy państwowej.
  • W okresie zimowym pas śnieżny sprawdzany był:
  1. na korzyść strażnicy SG w Pomorzowicach do zn. gran. nr 125/17.
  2. na korzyść strażnicy SG w Jasienicy Górnej do zn. gran. nr 170/2.
  • Współdziałała w zabezpieczeniu granicy państwowej z:
    • Strażnice SG w: Pomorzowicach i Jasienicy Górnej
    • Dowódca plutonu odwodowego–specjalnego w Raciborzu
    • Referat Operacyjny Urzędu Celnego w Głuchołazach
    • Komenda Powiatowa Policji w Prudniku, Krapkowicach i Nysie
    • Komisariat Policji w Głuchołazach
    • Sekcja Przewozów Towarowych i Pasażerskich w Nysie
    • Placówka Straży Ochrony Kolei w Nysie
    • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku i Nysie[14]
    • Nadleśnictwo Prudnik
    • Starostwo powiatowe w Prudniku i Nysie
    • Urząd Miasta i Gminy w Głuchołazach i Nysie
    • Koło Łowieckie „Chrobry" w Głuchołazach
    • Placówki po stronie czeskiej cizinecké policie RCPP:
      • Osoblaha OOSH Osoblaha – wspólnie ochraniała odcinek granicy państwowej od zn. gran. nr II/126 do zn. gran. nr 132/16. Główny wysiłek w służbie granicy skupiała na kierunkach: Slezské Pavlovice–Dytmarów, Rylovka–Krzyżkowice .
      • Jindřichov – wspólnie ochraniała odcinek granicy państwowej od zn. gran. nr 132/16 do zn. gran. nr II/146 II/146. Główny wysiłek w służbie skupiała na kierunkach: Vysoká–Trzebina, Jindřichov–Pokrzywna, Jindřichov–Biskupia Kopa.
      • Zlaté Hory – wspólnie ochraniała odcinek granicy państwowej od zn. gran. nr II/146, do zn. gran. nr II/158. Główny wysiłek w służbie skupiała na kierunkach: Zlaté Hory–Jarnołtówek, OndřejovicePodlesie.
      • Mikulovice Dawna siedziba OOSH Mikulovice – wspólnie ochraniała odcinek granicy państwowej od zn. gran. nr II/158, do zn. gran nr 168/18. Główny wysiłek w służbie skupiała na kierunku Mikulovice–Głuchołazy, zn. gran. II/160160/10. Główny wysiłek w służbie skupiała na kierunku Mikulovice–Głuchołazy, zn. gran. nr II/160160/10.
      • Vidnava – wspólnie ochraniała odcinek granicy państwowej od zn. gran. nr 168/18 do zn. gran. nr II/170.

Podległe przejścia graniczne

Stan z 15 maja 1991
  • Głuchołazy–Mikulovice (kolejowe)
  • Głuchołazy–Mikulovice (drogowe).
Stan z 20 grudnia 2007
  • Trzebina-Bartultovice – 15.02.2002–21.12.2007
  • Jarnołtówek (Biskupia Kopa)-Zlaté Hory (Biskupská Kupa) – 02.07.1997–21.12.2007
  • Jarnołtówek-Zlaté Hory (Biskupská kupa, vrchol) – 20.08.2007–21.12.2007
  • Konradów-Zlaté Hory – 05.1995–21.12.2007
  • Podlesie-Ondřejovice – 20.08.2007–21.12.2007
  • Głuchołazy-Jindřichov ve Slezsku – 09.12.2006–21.12.2007
  • Głuchołazy-Mikulovice (kolejowe) – 1945–21.12.2007
  • Głuchołazy-Mikulovice (drogowe) – do 21.12.2007
  • Sławniowice-Velké Kunětice – 02.01.2003–21.12.2007.

Wydarzenia

  • 1970 – czerwiec, Szkoła Podstawowa nr 3 w Głuchołazach otrzymała imię Żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza. Patronami szkoły były: GPK Głuchołazy i strażnice WOP: Gierałcice, Konradów i [15].
  • 1977 – placówka zajęła I miejsce w kraju za organizowanie nieobozowej akcji letniej oraz otrzymała odznakę regionalną Zasłużonemu Opolszczyźnie[16].
  • 1978 – nadano placówce miano GPK służby socjalistycznej[16].
  • 1979 – 10 czerwca w 34. rocznicę powstania Wojsk Ochrony Pogranicza, Hufiec ZHP im. Górnośląskiej Brygady WOP otrzymał sztandar ufundowany przez Radę Przyjaciół Harcerstwa i żołnierzy WOP (m.in. instruktorami była kadra GPK. Wcześniej Uchwałą Miejsko-Gminnej Rady Narodowej w Głuchołazach, nadano Hufcowi imię Górnośląskiej Brygady WOP[17].
  • 1979 – nadano placówce tytuł pododdziału wzorowej kultury[16].
  • 1980 – chor. Janusz Peta, chor. Stanisław Pigiel i chor Jerzy Rudzki z GPK Głuchołazy zostali wyróżnieni przez Wojewódzką Radę Narodową w Opolu odznakami Zasłużonemu Opolszczyźnie[16].
  • 1980 – placówka zdobyła 2 tytuły: przodującego pododdziału i GPK służby socjalistycznej[16].
  • 1980 – st. sierż Marian Trembecki z GPK Głuchołazy został uznany za najlepszego wojskowego instruktora ZHP[16].
  • 13 grudnia 1981–22 lipca 1983 roku (stan wojenny w Polsce), normę służby granicznej dla żołnierzy podwyższono z 8 do 12 godzin na dobę. Ścisłą kontrolą objęto całą strefę nadgraniczną. W stan gotowości były postawione pododdziały odwodowe[18].
  • 1982 – 1 stycznia sierż. B. żołnierz zawodowy strażnicy WOP Gierałcice, będąc w stanie po spożyciu alkoholu wziął bez pozwolenia z prywatnej posesji samochód osobowy należący do chor. R., kontrolera GPK Głuchołazy i na jednej z ulic w Głuchołazach wpadł w poślizg powodując rozbicie samochodu. 2 stycznia 1982 roku dowódca GB WOP płk Bolesław Bonczar ukarał w/w degradacją do stopnia szeregowego i zwolnieniem dyscyplinarnym do rezerwy[19].

Sąsiednie graniczne jednostki organizacyjne

Dowódcy/komendanci granicznej placówki kontrolnej

D-ca GPK Głuchołazy mjr Stefan Matyński (1966–1983) z harcerzami drużyny HSG (1981)
  • ppor. Kazimierz Osiowy p.o. (był w 1953)
  • kpt./ppłk Stefan Matyński[20] (1966[21]–1983)[c]
  • kpt./mjr Jan Górniak[20] (19.03.1983[22]–01.04.1991[23][24])
Komendanci GPK SG:
  • mjr SG Jan Górniak (02.04.1991[25]–1992)[d]
  • kpt. dypl. SG/mjr dypl. SG Mirosław Brożko (1992–1998)[e]
  • por. SG/mjr SG Bogumiła Pancerz (01.08.1998[26]–01.01.2003)
  • mjr SG Antoni Ożóg (02.01.2003–04.2005)[f][27]
Komendanci placówki SG:
  • por. SG Mariusz Kowalski (01.04.2005–30.04.2006)
  • mjr SG/ppłk SG Andrzej Kamiński (01.05.2006–15.01.2008) – do rozformowania[28].

Uwagi

  1. Od 1991 roku graniczna placówka kontrolna Straży Granicznej, a od 2005 roku placówka Straży Granicznej.
  2. Od 1 stycznia 1993 roku z Republiką Czeską.
  3. ppłk Stefan Matyński odszedł na emeryturę.
  4. mjr SG Jan Górnak odszedł na emeryturę.
  5. mjr dypl. SG Mirosław Brożko odszedł do cywila.
  6. mjr SG Antoni Ożóg ubył do KG SG w Warszawie.

Przypisy

  1. Rozkaz nr 0304/Org. ND WP z dnia 28.10.1945 roku (Prochwicz 2011 ↓, s. 123).
  2. ASGran., sygn. 217/32 ↓.
  3. a b ASGran., sygn. 2825/1 ↓, s. 97.
  4. Dominiczak 1985 ↓, s. 47.
  5. Rozkaz Ministerstw Bezpieczeństwa Publicznego nr 037/0rg. z 18.12.1950 roku.
  6. Żurawlow 2014 ↓, s. 37-38.
  7. Gacek 2005 ↓, s. 13.
  8. Żurawlow 2014 ↓, s. 38.
  9. Zarządzenie nr 021 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 07.05.1991 roku, utworzono Śląski Oddział SG.
  10. Zarządzenie nr 058 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 13.12.2002 roku zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji wchodzących w skład Straży Granicznej komend, strażnic, granicznych placówek kontrolnych, dywizjonów, pododdziałów odwodowych oraz ośrodków szkolenia w ramach III etapu realizacji programu dostosowania Straży Granicznej do standardów Schengen, polegającą na włączeniu wytypowanych strażnic w struktury gpk. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji we wszystkich oddziałach SG 62 strażnice zostały włączone w struktury gpk.
  11. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej (Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757).
  12. Reorganizacja ŚlOSG 15.01.2008. sm.strazgraniczna.pl, 2008-01-16. (pol.).
  13. Zniesienie placówki Straży Granicznej w Nysie.
  14. W zakresie Umowy między Rzecząpospolitą Polską, Republiką Czeską o współpracy w sprawach granicznych sporządzonej w Pradze 25.05.1999 roku oraz Umowy między Republiką Czeską oraz Rzecząpospolitą Polską „O współpracy i pomocy wzajemnej przy katastrofach, klęskach żywiołowych i innych nadzwyczajnych wydarzeniach” sporządzona w Warszawie 08.06.2000 roku.
  15. Kudasiewicz 2004 ↓, s. 10.
  16. a b c d e f Marian Płowenc. Z życia Granicznej Placówki Kontrolnej w Głuchołazach – Nie dziwię im się. „GRANICA – Pismo Wojsk Ochrony Pogranicza”. Wydanie specjalne, s. 14–15, 1981. ISSN 0324-928X. 
  17. Kudasiewicz 2003b ↓, s. 10.
  18. Żurawlow 2014 ↓, s. 37.
  19. Kudasiewicz 2005b ↓, s. 12.
  20. a b Jarmoliński 2013 ↓, s. 170.
  21. Mirosław Kudasiewicz. Z historii GPK Głuchołazy. „Nasze Życie Głuchołaz”. Nr 3(129), s. 10, 2004-02-04. Prudnik: Spółka Wydawnicza ANEKS. ISSN 1507-319X. [dostęp 2020-03-09]. (pol.). 
  22. Jan Górniak. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [on-line]. katalog.bip.ipn.gov.pl, 2019. [dostęp 2019-12-27]. (pol.).
  23. Rozkaz Ministra Spraw Wewnętrznych nr 077 z dnia 17.04.1991 roku.
  24. Gacek 2005 ↓, s. 25.
  25. Rozkaz nr Pf-57 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 28.03.1991 roku.
  26. Mundur tańszy od garsonki. [w:] Nowa Trybuna Opolska [on-line]. nto.pl, 2002-02-10. [dostęp 2020-03-07]. (pol.).
  27. Angela: Nowy komendant sudeckich pograniczników. m.jelonka.com, 2011-10-01. [dostęp 2020-03-07]. (pol.).
  28. Czesi: Polacy przyjeżdżajcie. opole.wyborcza.pl, 2007-12-20. [dostęp 2020-03-07]. (pol.).

Bibliografia

  • Henryk Dominiczak, Zarys historii Wojsk Ochrony Pogranicza 1945–1985, Warszawa: Wojskowa Drukarnia w Łodzi, 1985.
  • Tadeusz Jarmoliński: Kontrola ruchu granicznego w Polsce w latach 1945–1990. Koszalin: Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, 2013. ISBN 978-83-909484-7-8.
  • Jerzy Prochwicz, Wojska Ochrony Pogranicza 1945–1965, Piotrków Trybunalski: Naukowe Wydawnictwo Piotrkowskie, 2011, ISBN 978-83-7726-027-2.
  • Stefan Gacek: Górnośląska Brygada WOP. Rys historyczny 1945–1991. Gliwice: Wydawnictwo Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego, 2005.
  • Sławomir Żurawlow, Garnizon Wojska Polskiego w Gliwicach Rys historyczny 1945–2014, Gliwice: Zakład Poligraficzny Waldemar Wiliński, 2014.
  • Mirosław Kudasiewicz. Wspomnienia Weterana WOP – Imieniem Wojsk Ochrony Pogranicza. „Tygodnik Prudnicki”. 11(694), s. 10, 2004-03-17. ISSN 1231-904X. 
  • Mirosław Kudasiewicz. Wspomnienia weterana WOP – Miłość nie zna granic. „Tygodnik Prudnicki”. 48(678), s. 10, 2003-11-26. ISSN 1231-904X. 
  • Mirosław Kudasiewicz. Wspomnienia Weterana WOP (73) Jak w batalionie WOP witano Nowy 1982 Rok. „Tygodnik Prudnicki”. 51/52(786/787), s. 12, 2005-12-21. ISSN 1231-904X. 
  • Archiwum Straży Granicznej, zespół DWOP, sygn.217/32, k. 56–60. Wykaz przejściowych punktów kontrolnych. Pismo z 9.11.1945 r.
  • Archiwum Straży Granicznej, Zespół DWOP, sygn. 2825/1. Rejestr główny jednostek Wojsk Ochrony Pogranicza.

Media użyte na tej stronie

Logo Straży Granicznej POL.svg
Autor: Olek Remesz (wiki-pl: Orem, commons: Orem), Licencja: CC BY-SA 2.5
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Border Protection Forces in Prudnik, 1985 (01).jpg
Kadra bg Prudnik, GPK Głuchołazy, Strażnicy WOP Pokrzywna i Strażnicy WOP Jasienica Górna, na placu apelowym podczas uroczystej zbiórki z okazji Święta Ludowego Wojska Polskiego – batalion graniczny WOP Prudnik.
Znak graniczny II-126(2).jpg
Autor: Wlodek k1, Licencja: CC BY-SA 4.0
Granica polsko-czeska. Stryk strażnic Straży Granicznej w Pomorzowicach i Trzebinie
Znak II-170(q).jpg
Autor: Wlodek k1, Licencja: CC BY-SA 4.0
Granica polsko-czeska. Styk strażnic Straży Granicznej w: Gierałcicach i Jasienicy Górnej
Logo-Śląski Oddział Straży Granicznej.JPG
Symbol Śląskiego Oddziału Straży Granicznej imienia Powstańców Śląskich
Załoga GPK Głuchołazy 1981 01.jpg
Przewodnicząca koła ORW Franciszka Kamińska i kontroler sierż. Cezary Flak przygotowują słodycze dla dzieci kadry – załoga granicznej placówki kontrolnej Głuchołazy.
Symbol Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.jpg
Symbol Śląskiego Oddziału Straży Granicznej imienia nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu
Gornoslaska brygada wop.svg
Autor: Magnum045, Licencja: CC BY-SA 4.0
Upper Silesian BG Brigade
OOSH Osoblaha.jpg
Autor: Wlodek k1, Licencja: CC BY-SA 4.0
Była placówka OOSH i RCPP Osoblaha
Border Protection Forces in Głuchołazy, 1946.jpg
Głuchołazy, żołnierze WOP – Przejściowy Punkt Kontrolny nr 44 Wojsk Ochrony Pogranicza w Głuchołazach.
Odznaka „Zasłużony Opolszczyźnie".jpg
Autor:

Kolekcja należy do muzeum: Muzeum użytkownika pieczarek

[na:] myvimu.com, Licencja: CC BY-SA 2.0
Odznaka
Załoga GPK Głuchołazy 1981 03.jpg
Dowódca GPK Głuchołazy mjr Stefan Matyński i plut. Tadeusz Biłobran (pierwszy z lewej) ze strażnicy WOP Gierałcice w towarzystwie miejscowych harcerzy z drużyny HSG – załoga granicznej placówki kontrolnej Głuchołazy.
488 Hlavní Street in Mikulovice, 2020.02.02 (02).jpg
Autor: Wlodek k1, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mikulovice (Republika Czeska), ulica Hlavní 488 – budynek mieszkalny. Dawniej placówka OOSH (Ochrana Statnich Hranic) CSRS Mikulovice/cizinecké policie RCPP Mikulovice.