Hakim Bey

Hakim Bey
Peter Lamborn Wilson
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1945
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

22 maja 2022
Saugerties

Zawód, zajęcie

historyk, filozof, tłumacz

Narodowość

amerykańska

podpis

Hakim Bey, właśc. Peter Lamborn Wilson (ur. 1945 w Nowym Jorku, zm. 22 maja 2022 w Saugerties[1]) – amerykański pisarz, historyk kultury, krytyk społeczny, tłumacz i poeta o poglądach anarchistycznych. Twórca teorii Tymczasowej Strefy Autonomicznej. Niekiedy zaliczany do reprezentantów nurtu postanarchizmu[2].

Życie i idee

Uznawany za neo-sytuacjonistę. Często nawiązuje w swoich pismach do tego ruchu, rewidując jednak jego założenia. Zsyntetyzował założenia ruchu z ideami, które legły u podstaw utopii pirackich takich jak Port Royal czy Tortuga.

Inspiracji szukał również w świecie islamu. Sporą część swojego życia Wilson spędził w krajach Bliskiego Wschodu, a także Afganistanie, Pakistanie, Indiach i Nepalu. Zgłębiał tam m.in. ezoteryczne tradycje tantry i sufizmu. Jego przydomek jest swego rodzaju prowokacją, podobnie jak znaczna część jego poglądów na temat świata islamu i jego roli na Zachodzie.

Bey jest członkiem Mauretańskiego Kościoła Ortodoksyjnego, synkretycznej grupy religijnej ze Stanów Zjednoczonych, będącej odłamem Mauretańskiej Świątyni Nauki.

Oprócz tego, Hakim Bey ma za sobą udział w projektach muzycznych Billa Laswella („T.A.Z.”, „Hashisheen”), Jest też wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda.

Tymczasowa Strefa Autonomiczna

W swoim najgłośniejszym tekście Bey przeciwstawia rewolucję - insurekcji (powstaniu). Celem rewolucji jest trwała, nieodwracalna zmiana, i jako taka, zdaniem Beya, ponosiła ona zawsze porażkę. Aby tej porażki uniknąć, należy przestać myśleć o rewolucji jako narzędziu osiągnięcia trwałego sukcesu; należy zastąpić ją insurekcją, której istotą jest pogodzenie się z własną tymczasowością, nieuchronnością nieodległej porażki. Insurekcja ma służyć do wywalczania tu i teraz określonych stref wolności (Tymczasowych Stref Autonomicznych), bez myślenia o zachowywaniu ich na stałe, ale które nawet po swojej porażce pozostawiać będą po sobie pewne trwałe ślady. Wśród historycznych prototypów TSA Bey wymieniał tzw. „pirackie utopie” i Republikę Fiume pod rządami Gabriele D’Annunzio.

Książki w języku polskim

  • Hakim Bey: Poetycki terroryzm. Stowarzyszenie Tripanacja, 2003.
  • Hakim Bey: Millenium. Inny Świat, 2005.
  • Hakim Bey: Obelisk i inne eseje. Stowarzyszenie Viral & Miligram, 2009, s. 178.
  • Hakim Bey: Tymczasowa Strefa Autonomiczna. Krakow: korporacja ha!art, 2009, s. 160. ISBN 978-83-61407-42-3.

Przypisy

  1. Peter Lamborn Wilson (1945-2022) | anarchistnews.org. anarchistnews.org. [dostęp 2022-05-24].
  2. Hakim Bey, Post-Anarchism Anarchy, The Anarchist Library, 1987 [dostęp 2020-12-17] [zarchiwizowane z adresu 2020-12-17] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Peter Lamborn Wilson signature.svg
The signature of American anarchist author and poet Peter Lamborn Wilson, cropped from this image:
Pirate Utopias, autographed.jpg
Pirate Utopias, autographed.jpg
Autor: Jay Dobkin, Licencja: CC BY-SA 4.0

Pirate Utopias by Peter Lamborn Wilson (alias Hakim Bey), signed for Jay Dobkin; there is also this image with a closer view of the name:

Peter Lamborn Wilson signature.jpg