Heinrich Wolfgang Ludwig Dohrn

Heinrich Wolfgang Ludwig Dohrn

Heinrich Wolfgang Ludwig Dohrn (ur. 1838 w Brunszwiku, zm. 1 października 1913 we Florencji)[a]niemiecki zoolog, entomolog, przedsiębiorca, polityk, miłośnik i mecenas sztuki związany ze Szczecinem, decyzją rady miejskiej z 2 grudnia 1912 roku – honorowy obywatel Szczecina.

Życiorys

Był starszym synem Carla Augusta Dohrna, bratem Antona Dohrna.

Studiował w Szczecinie. Studia ukończył w roku 1858. Był uznanym entomologiem, od 1887 do 1913 roku – prezesem Stettiner Entomologische Verein (stowarzyszenia założonego przez ojca). Od ojca przejął bogatą kolekcję przyrodniczą, którą uzupełniał w czasie podróży do Zatoki Gwinejskiej i na Sumatrę. Kontynuował też wydawanie założonego przez Carla Dohrna rocznika entomologicznego „Stettiner Entomologishe Zeitung”.

Dzięki staraniom Heinricha Dohrna w Szczecinie powstało Pommersches Museum (współcześnie Muzeum Narodowe w Szczecinie). Dzięki założonej przez niego fundacji miłośników sztuki zgromadzono w muzeum liczne eksponaty sztuki antycznej, a zwłaszcza kolekcję grecką. W jej skład wchodziło ok. 100 kopii posągów i rzeźb portretowych, wykonanych przez najlepszych specjalistów. W centrum kolekcji znalazła się kopia Doryforosa Polikleta (jedyny monumentalny odlew pełny)[1]. Spośród kopii dzieł renesansowych wyróżniano kopię posągu Bartolomeo Colleoniego z Wenecji.

Heinrich Dohrn był właścicielem plantacji tytoniu na Sumatrze. Założył w Szczecinie Stowarzyszenie Popierania Handlu Zamorskiego.

Uwagi

  1. W cytowanej „Encyklopedii Szczecina” podano mylnie, że urodził się i zmarł w Szczecinie.

Przypisy

  1. Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów (pol.). W: Strona internetowa Muzeum Narodowego w Szczecinie > Wystawy > Ekspozycje stałe [on-line]. www.muzeum.szczecin.pl. [dostęp 2014-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-02)].

Bibliografia

  • Encyklopedia Szczecina, Tom I, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2000, s. 193 ​ISBN 83-7241-089-5​.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Dohrn.PNG
Heinrich Wolfgang Ludwig Dohrn