Henryk Cieszkowski (pisarz)

Henryk Cieszkowski
Data i miejsce urodzenia

29 czerwca 1808
Bortnów na Wołyniu

Data i miejsce śmierci

1 stycznia 1873
Warszawa

Henryk Cieszkowski herbu Dołęga (ur. 29 czerwca 1808 w Bortnowie na Wołyniu, zm. 1 stycznia 1873 w Warszawie) – pisarz epoki romantyzmu.

Życiorys

Grób Henryka Cieszkowskiego na cmentarzu Powązkowskim

Pochodził ze starej szlachty, osiadłej m.in. na Wołyniu i w Poznańskiem, był synem Kajetana, właściciela majątku rodzinnego w Bortnowie, i Marianny z Rastawieckich. Pierwsze nauki pobierał w Liceum Krzemienieckim, potem rodzice wysłali go do Liceum Warszawskiego, gdzie już uczęszczał jego kuzyn Edward Rastawiecki. W Liceum Cieszkowski stworzył wraz z Dominikiem Magnuszewskim, Stefanem Garczyńskim i paroma innymi kolegami kółko literackie, do którego spoza kręgów uczelni należeli także Antoni Malczewski i Stefan Witwicki.

Po ukończeniu Liceum Cieszkowski praktykował w Hrubieszowie w urzędzie powiatowym, po czym powrócił do rodzinnego Bortnowa. W Warszawie zjawił się dokładnie w dniu wybuchu powstania listopadowego, 29 listopada 1830, i natychmiast przyłączył się do niego jako szeregowiec gwardii narodowej. Podczas szturmu Paskiewicza na Warszawę 8 września 1831 służył w artylerii. Po klęsce powstania udał się na Wołyń, gdzie przez następne 18 lat gospodarował rodzinnym majątkiem. Do Warszawy powrócił w roku 1849 i pozostał tam do śmierci, poświęcając się wyłącznie produkcji literackiej i umieszczając liczne wiersze i nowele w różnych czasopismach. Rodziny nie założył.

Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 18-5-21)[1].

Niektórzy przypisują mu tytuł hrabiowski, co nie jest poprawne, bowiem było tylko dwóch hrabiów Cieszkowskich (tytuł nadany przez papieża Piusa IX w 1850, potwierdzony w Prusach w roku 1854), ostatnim był August, senator II RP, syn sławnego Augusta Cieszkowskiego, któremu tytuł został nadany.

Dzieła

  • Wianek cierniowy, (zbiór wierszy), 1852
  • Świat i dusza (powieść), 1852
  • Postępowi, (powieść), 1854
  • Studia historyczne nad rewolucją francuską, (1 - 3, tłumaczenie francuskiej publikacji Feliksa Czackiego), 1862
  • Notatki z mojego życia, (wspomnienia), Poznań 1873

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: HENRYK CIESZKOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2017-10-02].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Henryk Cieszkowski - grób.jpg
Autor: Krzem Anonim, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Henryka Cieszkowskiego na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 18, rząd 5, grób 21)