Henryk Michalak

Henryk Michalak
Data i miejsce urodzenia

19 stycznia 1947
Karsznice

Data i miejsce śmierci

14 maja 1994
Łódź

Poseł na Sejm kontraktowy
Okres

od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991

Przynależność polityczna

Unia Demokratyczna

Odznaczenia
Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Henryk Stanisław Michalak (ur. 19 stycznia 1947 w Karsznicach zm. 14 maja 1994 w Łodzi) – polski historyk, nauczyciel akademicki, polityk, przedsiębiorca, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys

Urodził się w rodzinie kolejarza w Karsznicach. W 1966 ukończył Technikum Mechaniczne w Zduńskiej Woli. Następne 2 lata spędził w wojsku, odbywając zasadniczą służbę wojskową. Kolejne trzy lata (1968–1970) przepracował w Zakładach Przemysłu Bawełnianego w Zduńskiej Woli.

W 1975 ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Łódzkim. Pracę magisterską dotyczącą krakowskiej szkoły historycznej i Józefa Szujskiego pisał pod kierunkiem profesor Krystyny Śreniowskiej. Również pod jej kierunkiem obronił pracę doktorską, której zmieniona wersja ukazała się drukiem (Józef Szujski 1835-1882. Światopogląd i działanie, Łódź 1987).

Działalność naukowa

Po skończeniu studiów został zatrudniony na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie pracował przez 18 lat. Od 1975 był asystentem w Zakładzie Nauk Pomocniczych Historii, po prawie 15 latach przeszedł do Katedry Historii Historiografii.

W pracy naukowej zajmował się historią historiografii, a w szczególności studiami nad osobą Józefa Szujskiego i krakowskiej szkoły historycznej. W ramach serii Klasycy Historiografii wydał opatrzone obszernym wstępem dzieło Józefa Szujskiego pt. O fałszywej historii jako mistrzyni fałszywej polityki. Prowadził także badania dotyczące dziejów polskiej myśli politycznej. W ramach specjalistycznego wydawnictwa (Dzieje polskiej myśli politycznej w czasach nowożytnych i najnowszych Cz. I, Łódź 1984) opublikował syntetyczną pracę dotyczącą polskiej myśli politycznej wśród pozytywistów, konserwatystów po powstaniu styczniowym, działaczy Hotelu Lambert i w ramach emigracyjnych obozów politycznych. Był również współautorem związanej z Łodzią publikacji z dziejów gospodarki, zatytułowanej Łódzkie Zakłady Graficzne 1912–1987 (Łódź 1987). Przygotował też do druku Pamiętnik Juliusza Walewskiego oraz opracował naukowo pracę Vladimira Dedijera Sarajewo 1914, wydaną w 1984 przez Wydawnictwo Łódzkie. Napisał i opracował łącznie ponad 50 publikacji i artykułów, w tym liczne zamieszczane na łamach „Nowych Książek” recenzje i omówienia.

Od połowy lat 80. przygotowywał pracę habilitacyjną pod tytułem Związki historiograficzne polsko-czeskie 1795–1914. Pełnił też obowiązki sekretarza naukowego Interdyscyplinarnego Zespołu Naukowego „3 Maja w tradycji i kulturze polskiej” (którego dziełem była publikacja poświęcona Konstytucji 3 maja z 1991) oraz Interdyscyplinarnego Zespołu Naukowo-Badawczego Metodologii Historii i Historii Historiografii. Po 1989 zawiesił zajęcia dydaktyczne, w lutym 1993 zrezygnował z pracy na uczelni.

Działalność społeczna i polityczna

Przez kilka lat pełnił obowiązki zastępcy sekretarza i sekretarza zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, był członkiem Okręgowego Komitetu Olimpiady Historycznej, współpracował z Łódzkim Towarzystwem Naukowym i Wydawnictwem Łódzkim.

W latach 1968–1971 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1980 wstąpił do „Solidarności”, zajmował się kolportażem prasy podziemnej. Sprawował mandat posła na Sejm X kadencji z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, później należał do Unii Demokratycznej. Pracował w kilku komisjach sejmowych. Po zakończeniu pracy w parlamencie zajął się działalnością gospodarczą.

W 1970 otrzymał Brązowy Medal Za zasługi dla obronności kraju.

Zmarł na skutek pobicia, wobec niewykrycia sprawców postępowanie w tej sprawie zostało umorzone[1].

Wybrane publikacje

  • Józef Szujski 1835–1883. Światopogląd i działanie, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie 1987.
  • Łódzkie Zakłady Graficzne 1912–1987: przeszłość i teraźniejszość (współautorzy: Kazimierz Badziak, Marek Szukalak), Łódź: Wydawnictwo Łódzkie 1987.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju BAR.svg
Baretka: Brązowy Medal "za Zasługi dla Obronności Kraju".