Herb obwodu saratowskiego

Herb obwodu saratowskiego.

Herb obwodu saratowskiego (ros: Герб Саратовской области) – jest oficjalnym symbolem rosyjskiego obwodu saratowskiego, przyjętym w obecnej formie 23 maja 2001 roku przez obwodową dumę.

Opis i symbolika

Francuska tarcza herbowa o błękitnej barwie, w nią wpisane trzy srebrne ryby zwrócone głowami ku jej środkowi. Dwie odchodzą z dwóch górnych rogów tarczy, a trzecia z jej środkowego dołu. Wszystkie trzy zwrócone pyskami do siebie. Grzbiet dolnej ryby ukierunkowany jest w lewą stronę heraldyczną (prawą z punktu widzenia obserwatora). Nad tarczą otwarta korona herbowa o pięciu rogach w barwie złotej.

Herb obwodu saratowskiego jest w zasadzie kopią herbu miasta Saratów[1]. Przedstawia trzy jesiotry, które żyją w przepływającej przez, zarówno przez cały obwód jak i jego stolicę, rzekę Wołgę. Od wieków mieszkańcy regionu utrzymywali się z rybołówstwa, stąd wpisane w herb ryby odgrywają ważną rolę, nie tylko w gospodarce, ale także w kulturze[1]. Błękit tarczy jest kolejnym nawiązaniem do Wołgi oraz innych rzek regionu i ma oddawać ich piękno[2], a ryby tworzą razem pochodząca z greckiego alfabetu literę ipsylon[3]. Ryby są także nawiązaniem do symboliki wczesnochrześcijańskiej[4]. Korona herbowa ma podwójną symbolikę. Po pierwsze jest to także odniesienie do prawosławnego dziedzictwa regionu i dlatego jej "zęby" przypominać mają wieże prawosławnej cerkwi[5]. Korona ta ma także oddawać obronną przeszłość miasta, gdyż założone w 1590 r. za panowania cara Fiodora I i leżące tuż na granicy Carstwa Rosyjskiego pełniło funkcję fortecy granicznej[5].

Historia

Herb w zbliżonej formie używany był w czasach Imperium Rosyjskiego przez saratowską gubernię, najprawdopodobniej już od czasów Piotra I Wielkiego[1]. W późniejszym okresie jego tarcza zwieńczona była Wielką Koroną Imperialną Rosji, a całość otaczał wieniec ze złotych liści dębu okalany wstęgą orderu św. Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania[6]. W formie tej przetrwał do bolszewickiego przewrotu w 1917 r., gdy został zastąpiony przez symbolikę sowiecką. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i transformacji w Federacji Rosyjskiej postanowiony ustanowić herb dla obwodu saratowskiego. Stało się to 5 września 1996 r. decyzją obwodowej dumy. Nowy herb powstał na bazie dawnego herbu gubernialnego, z drobnymi różnicami. Przede wszystkim usunięto dawną koronę cesarską i zastąpiono ją wiązką liści dębu ze wstęgą Orderu św. Andrzeja[7]. Istniały także drobne różnice w przedstawieniu jesiotrów oraz wieńca dębu i wstęgi orderowej[7]. Ten projekt herbu został zakwestionowany przez ekspertów jako niespełniający założeń heraldycznych[1][7].

Obecny kształt odpowiadający tradycji rosyjskiej heraldyki został nadany 23 maja 2001 roku przez obwodową dumę[3]. Pomyślnie przeszedł on weryfikację i otrzymał numer 850 w Państwowym heraldycznym rejestrze Federacji Rosyjskiej[5]. Herb posiada także drugą wersję, możliwą do użytku. W tym wariancie tarcza herbowa jest otoczona wieńcem liści dębowych i laurowych, a ma to symbolizować siłę i odwagę mieszkańców regionu, a także zwycięstwa odnoszone przez nich nad wrogami Rosji[5]. Według obwodowego prawa herb musi być zawsze umieszczany na fasadach budynków należących do obwodowej władzy ustawodawczej i wykonawczej[8]. Powinien on także być obecny w salach posiedzeń administracji obwodowej, a także na dokumentach przez nią wytwarzanych[8].

Historyczne herby regionu

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Statesymbol.ru: Саратовская область. Саратов (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  2. Saratovskayaobl.ru: Герб Саратовской области (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  3. a b Geraldika.ru: Герб города Саратов (1997 г.) (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  4. Saratov.bz: Герб Саратова (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  5. a b c d Geraldika.ru: Герб Саратовской области (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  6. Geraldika.ru: Герб Саратовской губернии Российской империи (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  7. a b c Geraldika.ru: Герб Саратовской области (1996 г.) (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  8. a b Geraldika.ru: Закон Саратовской области о гербе и флаге Саратовской области (ros.). [dostęp 2012-07-07].

Media użyte na tej stronie