Hipoteza Riemanna

Odcinek podkastu Nauka XXI wieku
Wykres funkcji dzeta Riemanna dla x > 1
Wykres części rzeczywistej i urojonej funkcji dzeta Riemanna dla s = 0,5 + i * t

Hipoteza Riemanna – sformułowana w 1859 roku hipoteza[1], dotycząca badanej przez niemieckiego matematyka Bernharda Riemanna funkcji dzeta. Jest jednym z największych nierozwiązanych problemów w matematyce obok hipotezy Goldbacha. Mówi ona, że wszystkie tzw. nietrywialne zera (nierzeczywiste) tej funkcji mają część rzeczywistą równą ½[2]. Problem ten ma duże znaczenie dla całej matematyki – w szczególności dla teorii liczb, ale również dla statystyki oraz fizyki. Jest jednym z problemów milenijnych, ogłoszonych przez Instytut Matematyczny Claya w roku 2000[3]. Clay Mathematics Institute (CMI) ufundował nagrodę w wysokości miliona dolarów za dowód lub obalenie tej hipotezy. Hipoteza Riemanna jest ósmym problemem z listy problemów Hilberta.

Sformułowanie hipotezy

Dla liczb zespolonych s spełniających warunek Re s > 1 funkcja dzeta określona jest wzorem:

Funkcja ta daje się jednoznacznie przedłużyć analitycznie na całą płaszczyznę zespoloną, nie licząc punktu s = 1, gdzie funkcja przechodzi w rozbieżny szereg harmoniczny. Wtedy funkcja Dzeta Riemanna spełnia równanie funkcyjne:

gdzie reprezentuje funkcję gamma. Dzięki temu rozszerzeniu funkcja Dzeta ma tzw. trywialne miejsca zerowe dla s = -2, -4, -6, ..., wynikające z zerowania się funkcji sinus. Uwaga: dla s = 2, 4,... stosuje się pierwotną postać szeregu zbieżnego w tym przypadku do od lat znanych wartości (różnych od zera) pokazanych choćby przez Eulera. Hipoteza Riemanna mówi, że wszystkie pozostałe miejsca zerowe znajdują się na prostej Re s = ½, zwanej prostą krytyczną. G.H. Hardy oraz J.E. Littlewood udowodnili, że istnieje nieskończenie wiele miejsc zerowych funkcji dzeta na prostej krytycznej. Zostało również udowodnione, że przynajmniej 40% miejsc zerowych leży na prostej krytycznej (Conrey, 1989).

Hipoteza Riemanna a teoria liczb

Prawdziwość hipotezy Riemanna pozwalałaby na wzmocnienie pewnych nierówności dotyczących liczb pierwszych oraz równości asymptotycznych. Okazuje się na przykład, że hipoteza Riemanna jest równoważna poniższej równości (π(n) to liczba liczb pierwszych w przedziale od 1 do n), będącej wzmocnieniem twierdzenia o liczbach pierwszych:

gdzie oznacza tzw. resztę z logarytmu całkowego, a do zapisu użyto tzw. dużego O.

Przypisy

  1. Bernhard Riemann: Über die Anzahl der Primzahlen unter einer gegebenen Größe. (19. Oktober 1859). In: Monatsberichte der Königlichen Preußischen Akademie der Wissenschaften zu Berlin. 1860, S. 671–680.
  2. Riemanna hipoteza, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-09-14].
  3. Millennium problems, na stronie claymath.org (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Riemann function-chart.png
Wykres części urojonej i rzeczywistej na prostej krytycznej
Hipoteza Riemanna.mp3
Autor: Borys Kozielski, Licencja: CC BY 4.0
Hipoteza Riemanna to tylko jedna z wielu nierozwiązanych zagadek matematycznych. Zawiłości tej i innych hipotez przybliża dr. Bartosz Naskręcki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Audycja nagrana dzięki współpracy z Biblioteką Uniwersytecką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblioteka_Uniwersytecka_w_Poznaniu

Dr Bartosz Naskręcki urodził się 11 maja 1986 roku. Jest absolwentem VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który ukończył z wyróżnieniem (medal Sapere Aude) w roku 2010 broniąc pracę magisterską pod tytułem "O pewnym równaniu diofantycznym" napisaną pod kierunkiem profesora Wojciecha Gajdy. W tym samym roku został wyróżniony w 54. edycji Konkursu PTM im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki. Będąc jeszcze studentem WMiI UAM otrzymał trzykrotnie stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium Fundacji Rodziny Kulczyków oraz był dwukrotnie nagrodzony na International Mathematics Competition (Blagoevgrad, Bułgaria, 2007, 2008). Nagrodę Główną PTM dla Młodych Matematyków za 2013 rok. Pracę doktorską pod tytułem "Rangi w rodzinach krzywych eliptycznych i formy modularne" napisaną pod kierunkiem prof. Wojciecha Gajdy obronił w 2014 roku. W latach 2014-2016 przebywał na stażu podoktorskim na Uniwersytecie w Bayreuth w Bawarii oraz w latach 2016-2017 na stażu podoktorskim na Uniwersytecie w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się w geometrii arytmetycznej i teorii liczb, łącząc metody teoretyczne z zaawansowanymi technikami numerycznymi.

Strona do subskrybowania: https://gopod.me/nauka

Audycja udostępniana jest na licencji CC-BY, w ramach nieodpłatnej działalności statutowej fundacji "Otwórz się". Każdy słuchacz może stać się mecenasem audycji deklarując comiesięczne wpłaty na stronie patronite.pl/boryskozielski. Zapraszam do kontaktu poprzez fanpage na facebook oraz e-mail boryskozielski@gmail.com. Żaden list nie pozostaje bez odpowiedzi.

Jeśli znasz kogoś kto interesuje się nauką tak jak Ty po prostu powiedz mu o tym podkaście i pokaż jak słuchać. Niech nas będzie więcej :)
Riemann zeta-function x greater 1.png
Hipoteza Riemanna - wykres funkcji dzeta Riemanna dla x > 1