II koncert fortepianowy (Rachmaninow)

Koncert fortepianowy nr 2 c-moll, op. 18koncert na fortepian i orkiestrę skomponowany przez Siergieja Rachmaninowa pomiędzy jesienią 1900 a kwietniem 1901 r. Druga i trzecia część były po raz pierwszy wykonane przez samego kompozytora jako solistę 2 grudnia 1900 r. Dzieło w całości miało premierę, znowu z Rachmaninowem jako solistą, 9 października 1901 r., z jego kuzynem Aleksandrem Silotim jako dyrygentem.

To dzieło jest jednym z najchętniej wykonywanych dzieł kompozytora i zapisało go jako sławnego twórcę koncertu jako gatunku.

Tło

Rachmaninow ok. 1900 r.

Podczas swojej premiery w 1897, I Symfonia Rachmaninowa, chociaż teraz uważana za jego znaczące osiągnięcie, była potępiona przez ówczesnych krytyków. W połączeniu z problemami osobistymi spowodowało to, że Rachmaninow popadł w kilkuletnią depresję. Jego II Koncert fortepianowy przypieczętował jego wyjście z choroby. Zadedykował go Nikolaiowi Dahlowi, terapeucie, który pomógł odbudować pewność siebie kompozytora.

Kompozycja

Dzieło jest zinstrumentowane na 2 flety, 2 oboje, 2 klarnety w B (I cz.) i w A (II & III cz.), 2 fagoty, 4 rogi w F, 2 trąbki w B, 3 puzony (2 tenorowe, 1 basowy), tubę, kotły, bęben wielki, talerze, fortepian solo i smyczki. Został napisany w formie 3-częściowego koncertu solowego.

Pierwsze 8 taktów koncertu
Temat główny jest grany najpierw przez skrzypce, altówki i pierwszy klarnet

Cz. I Moderato: c-moll

Pierwsza część rozpoczyna się serią przypominających bicie dzwonów akordów fortepianu budujących napięcie, w końcu kulminujące się we wprowadzeniu głównego tematu. Orkiestra prowadzi melodię Rosyjską w charakterze podczas gdy fortepian akompaniuje szybkimi, figuracyjnymi arpeggiami. Po zaprezentowaniu tego długiego tematu, następuje krótka progresja do lirycznego drugiego tematu w Es-dur.

Burzliwe i motoryczne przetworzenie korzysta z motywów obu tematów zmieniając bardzo często tonację i przenosząc melodię do różnych instrumentów. Powoli tworzy się nowy pomysł. Muzyka narasta w masywnej kulminacji jakby pierwsze takty miały być powtórzone, ale w repryzie temat jest prezentowany jako bogatszy i potężniejszy niż w ekspozycji.

Gdy orkiestra ponownie pokazuje melodie pierwszego tematu, fortepian, który wcześniej akompaniował, gra marszowy temat przewijający się ukradkiem w przetworzeniu, tworząc zauważalne odwrócenie się ról; temat główny, grany przez orkiestrę stał się akompaniamentem. Potem następuje fragment solo fortepianu prowadzący do opadającego chromatycznego pasażu kończącego się solo rogu. Odtąd, ostatnie minuty I części są spokojne, aż do nagłej, burzliwej cody. Część kończy się w c-moll fortissimo.

Cz. II Adagio sostenuto – Più animato – Tempo I: c-moll → E-dur

Druga część rozpoczyna się następstwem wolnych akordów w smyczkach modulujących z c-moll do E-dur. Fortepian wchodzi z prostym, arpeggiowanym motywem. Temat główny jest prezentowany przez flet, zanim zostanie rozwinięty w wirtuozowskim solo klarnetu. Fortepian i inni soliści wymieniają się motywem, aż muzyka koncentruje się w małej kulminacji na fortepianie. Główny temat jest powtórzony i muzyka zamiera pozostawiając tylko solistę kończącego w E-dur.

Cz. III Allegro scherzando: E-dur → c-moll → C-dur

Ostatnią część rozpoczyna krótki wstęp orkiestrowy modulujący z E-dur do c-moll, zanim fortepian solo wprowadza temat główny. Po dramatycznej i szybkiej ekspozycji, liryczny temat jest prezentowany przez obój i altówki. Ten drugi temat zawiera motywy drugiego tematu pierwszej części. Po długim przetworzeniu napięcie jest zbudowane bardzo mocno. Pod koniec kompozytor proponuje znów drugi temat w bardzo głośnej instrumentacji. Następuje szybka i wirtuozowska coda zakreślająca zakończenie w C-dur.

Bibliografia

  • Przewodnik koncertowy (Teresa Chylińska i in., wyd. PWM, Kraków 1991, str. 760-762).

Media użyte na tej stronie

First measure of Piano Concerto No. 2 (Rachmaninoff).jpg
Part of the score of the Piano concerto No. 2 of Sergei Rachmaninoff. Music free from copyright as copyright is expired. Created in Sibelius by myself so as to prevent any difficulties arising from copyrights made by individual publishers.
Rachmaninov concerto piano 2 theme 1mvt.png

Thème du premier mouvement du concerto pour piano n° 2 de Serguei Rachmaninov (aux cordes)

Principal theme of the first movement of Rachmaninov's piano concerto No. 2 (strings)
Rachmaninoff 1900.jpg
Sergei Rachmaninoff at the piano, early 1900s, about 27 years old.