Imrahil

Imrahil
Książę Dol Amrothu
Postać z mitologii Śródziemia
Wystąpienia

Władca Pierścieni (Powrót króla), Historia Śródziemia

Dane biograficzne
Pochodzenie

Dol Amroth

Przynależność

człowiek, Dúnadan

Data urodzenia

2955 TE

Data śmierci

34 CE

Rodzina

Adrahil (ojciec)
Elphir, Erchirion, Amrothos, Lothíriel (potomstwo)
Ivriniel, Finduilas (rodzeństwo)

Imrahil (ur. w 2955 roku TE, zm. w 34 roku CE) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Pojawia się w Powrocie króla, trzeciej części Władcy Pierścieni. Pewne informacje na jego temat znajdują się w Dodatkach do tegoż tomu oraz w tomie XII Historii Śródziemia.

Dúnadan, dwudziesty drugi książę Dol Amrothu. Był synem Adrahila. Miał dwie siostry: Ivriniel i Finduilas. Godność książęcą objął po śmierci ojca w 3010 roku. Piastował ją do końca swego życia, przez 45 lat. Podczas Wojny o Pierścień przyprowadził dla wsparcia Minas Tirith oddział konnych rycerzy i siedmiuset piechurów (w sumie 1200 żołnierzy[1]). W potyczce pod twierdzą uratował życie Faramirowi. Po załamaniu się namiestnika Denethora II wraz z Gandalfem kierował obroną miasta. W bitwie na polach Pelennoru dowodził wojskami Gondoru. Po samobójczej śmierci namiestnika Imrahil przejął władzę w Minas Tirith. Był jednym z dowódców Armii Zachodu w bitwie pod Czarną Bramą. Po zwycięstwie nad Sauronem brał udział w uroczystościach na Polach Cormallen i koronacji króla Elessara.

W Zjednoczonym Królestwie zajmował nadal wysoką pozycję – zasiadał w Wielkiej Radzie Gondoru i dowodził wojskami królestwa podczas wypraw wojennych.

Podczas Wojny o Pierścień zaprzyjaźnił się z Aragornem i Éomerem, który w 3021 roku Trzeciej Ery poślubił jego córkę, Lothíriel. Następcą Imrahila był najstarszy syn, Elphir. Książę miał jeszcze dwóch synów – Erchiriona i Amrothosa.

Imrahil był mężczyzną wysokiego wzrostu, miał siwe oczy i ciemne włosy. W jego żyłach płynęła krew elfów.

Imię Imrahil pochodzi z języka adûnaickiego.

Przypisy

  1. Taką hipotetyczna liczbę podaje Karen Wynn Fonstad w swoim Atlasie Śródziemia.

Linki zewnętrzne