ZSRR

III miejsce III miejsce

Władimir Cybrow
 ZSRR

Indywidualne Mistrzostwa Świata na lodzie 1969 – cykl zawodów motocyklowych na lodzie, mający na celu wyłonienie medalistów indywidualnych mistrzostw świata w sezonie 1969. Tytuł wywalczył Gabdrachman Kadyrow ze Związku Radzieckiego.

Historia i zasady

Jednodniowy finał rozegrany w zachodnioniemieckim Inzell[1] poprzedziły dwa trzyrundowe półfinały rozgrywane w Szwecji i Związku Radzieckim. Z każdego półfinału mogło awansować maksymalnie dwóch reprezentantów jednego państwa.

Półfinał szwedzki (21 - 25 lutego)

Rundy półfinałowe rozegrane zostały w Sztokholmie, Nässjö i Örebro. Wszystkie zwyciężył Gabdrachman Kadyrow z maksymalną liczbą 45 punktów, kolejne miejsca zajęli jego rodacy Władimir Cybrow i Władimir Smirnow.

Półfinał radziecki

Dwie rundy rozegrane zostały w Ufie, jedna w Moskwie. Najlepszym w klasyfikacji półfinału był Boris Samorodow z 42 punktami, o jeden punkt wyprzedając Jurija Łombockiego, a o dwa Aleksandra Kuczerenkę.

Finał (9 marca)

Tytuł mistrzowski obronił Gabdrachman Kadyrow, który zdobył 14 punktów. Jedynie w 20. biegu uległ on Władimirowi Cybrowowi, dla którego było to czwarte biegowe zwycięstwo. Bieg 20. mógł decydować o tytule mistrzowskim gdyby nie upadek Cybrowa w biegu 10., w którym rywalizował z Jurijem Łombockim. Cztery zwycięstwa i zgromadzone 12 punktów wystarczyło Cybrowowi do zajęcia trzeciego miejsca, które zajął po biegu dodatkowym z Antonínem Švábem[2].

Uczestnicy

Obsada mistrzostw została ustalona na podstawie eliminacji półfinałów rozegranych w Szwecji i Związku Radzieckim. Z każdego półfinału awansowało po 7 zawodników, przy czym nie więcej niż dwóch z każdego kraju. Z dzikimi kartami wystartowało dwóch zawodników gospodarzy - Josef Aigner i Peter Knott. Z przyczyn politycznych w finale nie wzięli udziału zakwalifikowani zawodnicy z Niemieckiej Republiki Demokratycznej[3]. Zastąpili ich zawodnicy szwedzcy, którzy zajęli dalsze miejsca w półfinałach. W zawodach brała też udział czteroosobowa rezerwa toru.