Iwo Odrowąż

Iwo Odrowąż
Ilustracja
Herb duchownego
Data urodzenia

ok. 1160

Data i miejsce śmierci

21 lipca 1229
Modena

Miejsce pochówku

Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie

Biskup krakowski
Okres sprawowania

1218-1229

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

1218

Sakra biskupia

brak danych

Iwo Odrowąż herbu Odrowąż (ur. około 1160, zm. 21 lipca 1229 w Modenie) – kanclerz Leszka Białego (1206-1218) i biskup krakowski (od 1218). Wybrany przez kapitułę otrzymał zatwierdzenie papieskie 29 września 1218.

Życiorys

Pochodził z rodziny Odrowążów, która majątek miała na terenach dzisiejszego powiatu koneckiego. Najprawdopodobniej urodził się w Końskich, a czasy wczesnego dzieciństwa spędził w Odrowążu (gm. Stąporków). Był synem Saula Odrowąża z Końskich[1].

W młodości przebywał w Paryżu oraz we Włoszech gdzie pobierał nauki. Znaczny wpływ wywarło na niego paryskie środowisko naukowe, zwłaszcza dom kanoników regularnych św. Wiktora. Przebywając za granicą, poznał się z późniejszymi papieżamiː Honoriuszem III oraz Innocentym III. Po śmierci Henryka Kietlicza, Iwo zgłosił swoją kandydaturę na stanowisko arcybiskupa gnieźnieńskiego i uzyskał bullą z 4 listopada 1219 prowizję papieską wraz ze zwolnieniem od obowiązków biskupa krakowskiego. Zmuszony był jednak zrezygnować ze swojej kandydatury i powrócić do Krakowa[2].

W latach 1220-1224, jako biskup krakowski, wybudował we wsi Końskie kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, ustanawiając w Końskich parafię. Następnie w 1229 ufundował kościół w Daleszycach.

W 1223 roku, m.in. dzięki jego staraniom, przybył do Polski z Bolonii zakon dominikanów, z pierwszym polskim zakonnikiem Jackiem Odrowążem, który w 1594 roku został uznany świętym. W 1220 sprowadził zakon duchaków na Prądnik i powierzył im opiekę nad szpitalem. Prawdopodobny fundator kościoła w Wysocicach w początkach XIII wieku. W 1222 w Kacicach koło Słomnik założył klasztor cystersów, których następnie przeniósł do Mogiły. Rozwinął akcję osadniczą w krakowskich dobrach biskupich. Czynił nadania dla klasztorów cysterskich w Sulejowie i Wąchocku oraz klasztorów norbertańskich w Hebdowie i Imbramowicach. Imbramowice były rodową fundacją Odrowążów, gdzie siostra biskupa była ksienią. Ufundował też dwa kościoły krakowskie: pw. św. Ducha i pw. św. Krzyża. Był posiadaczem najstarszej znanej polskiej prywatnej biblioteki (32 kupowane za granicą kodeksy), którą w testamencie przekazał katedrze wawelskiej.

W roku 1226 doszło do gwałtownego sporu między Iwonem a Wawrzyńcem o pierwszeństwo, zakończonego demonstracyjnym opuszczeniem synodu przez biskupa kra­kowskiego[2].

Wziął udział w wiecu książąt i biskupów w Gąsawie w listopadzie 1227 roku[3]. Uczestniczył w wiecu Władysława III Laskonogiego z biskupami i możnymi w Cieni w 1228 roku, na którym książę wydał przywilej[3].

Najprawdopodobniej w kwietniu 1219 roku, udał się do Włoch. Spotkał się tam z Grzegorzem IX, z którym udało mu się wyjednać bulle protekcyjne dla trzech małopolskich klasztorówː w Tyńcu, w Sulejowie i w Dłubni. Papież mia­nował go również rozjemcą w sporze o granice między biskupstwem wrocławskim i ołomunieckim. Nie udało mu się wrócić jednak do kraju, zmarł w Modenie 12 lipca 1229.[2]

Zwłoki biskupa zostały sprowadzone przez przeora dominikanów Wincentego z Kielczy i pochowane w kościele dominikańskim św. Trójcy w Krakowie. Aż do początku XIX wieku bp Iwo Odrowąż był czczony jako błogosławiony. Kult żywy był szczególnie w krakowskim klasztorze dominikanów.

Bibliografia

  • Kościół SS. Norbertanek w Imbramowicach pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Wydane przez SS. Norbertanki, Imbramowice, 1998[4].

Przypisy

  1. J. Wiśniewski: Dekanat konecki, Radom 1912
  2. a b c Julia Tazbirowa, Rola polityczna Iwona Odrowąża, „Przegląd Historyczny 57/2”, str. 199-212, 1966.
  3. a b Franciszek Piekosiński, Uwagi nad ustawodawstwem wiślicko-piotrkowskiem Króla Kazimierza Wielkiego, w: Rozpraw Wydziału Filozoficzno-Historycznego Akademii Umiejętności w Krakowie, t. XXVIII, Kraków 1891, s. 44 [252].
  4. rok i miejsce wydania za [1]

Media użyte na tej stronie

POL COA Odrowąż.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape przez KamilkaŚ based on: ., Licencja: CC BY-SA 3.0
Herb Odrowąż
AGAD Iwo nadaje klasztorowi cystersów w Sulejowie włość Dóbrcz 1.jpg
Iwo, kanclerz polski, nadaje klasztorowi cystersów w Sulejowie włość Dóbrcz.

Język: łac.

Opis zewnętrzny: oryg., 1 k. pergaminowa, 20,6 x 12 + 1,4 cm; 2 paski i 2 sznury po pieczęciach
Bishop Iwo Odrowąż devotes foundation stone of the church in iwonicz in 1226.PNG
Bishop Iwo Odrowąż devotes foundation stone of the church in iwonicz in 1226
Iwo Odrowąż.PNG
Iwo Odrowąż seal
Iwo Odrowąż na polichromii w Mogile.jpg
Autor: Jacek555 (Jacek Plewa), Licencja: CC BY 3.0
Polichromia w kościele św.Bartłomieja w Krakowie - Portret Iwo Odrowąża
Church of Holy Trinity, Iwo Odrowąż (Polish bishop) tomb, 12 Stolarska street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół Świętej Trójcy, grób Iwona Odrowąża, ul. Stolarska 12, Stare Miasto,Kraków