Izydora z Egiptu

Święta
Izydora z Egiptu
Isidora (Isidore)
Ilustracja
Święta Izydora na ikonie z XV wieku
Data urodzenia

ok. 300

Data śmierci

ok. 365

Czczona przez

Kościół katolicki
Kościół prawosławny

Wspomnienie

1 maja
10 maja

Izydora z Egiptu, znana też jako Izydora z Tabenny (zm. ok. 365) – wczesnochrześcijańska zakonnica, żyjąca w IV wieku naszej ery. Święta czczona przez Kościół katolicki i prawosławny. Uważana za jedną z pierwszych Bożych Szaleńców, a jej postawa stałą sie wzorem dla późniejszych ojców i matek pustyni[1].

Biografia

Większość informacji o jej życiu czerpiemy z dzieła Opowiadania dla Lausosa autorstwa Palladiusza z Galacji. Wiadomo, że Izadora wstąpiła do klasztoru Tabenna w Egipcie (wówczas część Cesarstwa bizantyjskiego). Nie wiadomo dokładnie w którym roku i w jakim była wtedy wieku.

W klasztorze pracowała w kuchni i wykonywała najbrudniejsze i najcięższe prace. Nigdy nie jadała z innymi siostrami i niewiele mówiła. Swoją głowę zakrywała zwykłą szmatką, a zamiast gotowanego jedzenia piła brudną wodę do mycia garnków i naczyń. Siostry uznały ją za obłąkaną, albo opętaną. Źle ją traktowały i odnosiły się do niej z pogardą. Ona sama nigdy nie wpadała w złość, ani nie narzekała na siostry. Za wszystko dziękowała Bogu.

Pewnego dnia pustelnik imieniem Pitirim, doznał objawienia. Ukazał mu się w nim anioł i rozkazał: „Idź do klasztoru Tabenna. Zobaczysz tam siostrę noszącą szmatę na głowie. Służy im wszystkim z miłością i znosi ich pogardę bez narzekania. Jej serce i jej myśli zawsze spoczywają w Bogu. Ty natomiast siedzisz w samotności, ale twoje myśli krążą po całym świecie”[2].

Pustelnik zgodnie z poleceniem anioła udał się do wskazanego klasztoru i poinformował siostry o swojej wizji. Spotkał tam też Izydorę, która poprosiła go o błogosławieństwo. Wtedy Pitirim odrzekł jej: „Najpierw pobłogosław mnie, czcigodna Matko!” Wywołało to zdumienie sióstr, które uważały Izadorę za obłąkaną. Pustelni wyjaśnił: „Przed Bogiem Izydora jest wyższa od nas wszystkich![2]

Od tego momentu siostry zaczęły pokutować, przyznając się do złego traktowania Izydory i poprosiły ją o przebaczenie.

Święta jednak, zmartwiona swoją nieoczekiwaną sławą i hołdami, potajemnie opuściła klasztor. Jej ostateczny los pozostał nieznany. Przyjmuje się, że zmarła około 365 roku.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Image of St Isidora of Tabenna.jpg
Image of the Blessed St Isidora of Tabenna