Józef Janoszek

Józef Janoszek

Józef Janoszek (ur. 23 lutego 1930 w Żywcu) – polski działacz społeczny, oraz wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej.

Życie osobiste

Całe dzieciństwo (oraz późniejsze lata) spędził w Żywcu, tam też ukończył szkołę podstawową oraz Liceum ogólnokształcące im Mikołaja Kopernika. Następnie rozpoczął studia wyższe na Wydziale Handlu Zagranicznego w Gliwicach. W 1951 r, zmuszony został do przerwania nauki, gdyż wcielono go do wojska. Odwieziono go pod bronią do jednostki wojskowej w Częstochowie. Udało mu się jednak uniknąć większych problemów, ponieważ grał dobrze w siatkówkę, dzięki czemu reprezentował tamtą jednostkę, a następnie występował w kadrze Wojska Polskiego. Grał on też w siatkówkę poza wojskiem, około trzydziestu lat, najdłużej w klubie „Czarnych” w Żywcu.

Jego ojciec był kierownikiem administracji i marketingu sprzedaży w browarze Arcyksiążęcym w Żywcu od lat 30.

W wieku sześciu lat zmarła mu matka Maria.

W 1955 r. zawarł małżeństwo z pochodzącą z Krakowa Stanisławą Podgórską skierowaną na nakaz pracy do centrali telefonicznej w Żywcu. Z małżeństwa urodziła się dwójka dzieci – córka Anna w 1956 roku, oraz syn Ireneusz w 1969. Oboje ukończyli Uniwersytet Jagielloński na wydziale Prawa i wykonują zawody prawnicze. Jest dziadkiem pięciu wnuków (Adama, Grzegorza, Anny, Joanny, Wojciecha).

Kariera zawodowa

Pracę rozpoczął w wieku 13 lat, podczas wojny, w zakładzie ślusarskim „u Rybarskiego”.

W 1952 rozpoczął pracę w żywieckim MHD (Miejski Handel Detaliczny) jako pracownik administracyjny, następnie jako ekonomista transportu, a od 1955 r. do 1973 kierował Przedsiębiorstwem Transportu Handlu Wewnętrznego i po usamodzielnieniu firmy w 1974, aż do 1990 roku, czyli do czasu przejścia na emeryturę, pełnił funkcję dyrektora tego przedsiębiorstwa. To dzięki Niemu powstała nowoczesna baza transportowa w Zabłociu, której załoga miała w tamtych czasach trudne zadanie zaopatrzenia firm handlowych w Żywcu w towary spożywcze i przemysłowe. Prowadzone przez Niego PTHW prawie przez cały czas było jedną z najlepszych firm w tej branży.

Działalność społeczna

Już od obchodów 700-lecia Miasta Żywca (1968 r.) zaczął działalność społeczną.

Najważniejsze pełnione przez niego funkcje społeczne

Okres członkostwa Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej

Od ponad 40 lat jest członkiem TMZŻ, a od 1987 do 2007 pełnił funkcję prezesa. Dzięki swojej aktywnej działalności został dożywotnio mianowany Honorowym Prezesem Towarzystwa.

W ramach Towarzystwa był m.in. inicjatorem powstania Społecznego Komitetu Odbudowy Parku i Zamku oraz przewodniczył Społecznemu Komitetowi Odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego, którego idea po latach zmaterializowała się.

To w czasie jego „prezesury” dokonano modernizacji siedziby Towarzystwa, które dziś ma wspaniałe warunki do działania. Następnie zainicjował ponowienie kontaktów z rodziną Habsburgów. W wyniku korespondencji i spotkań z arcyksiężną Marią Krystyną Habsburg doprowadził do jej powrotu ze Szwajcarii na ojcowiznę. Z jego inicjatywy wyremontowano apartament w Nowym Zamku, gdzie zamieszkała Arcyksiężna.

Za swą działalność wielokrotnie uhonorowany wieloma odznakami i odznaczeniami, z których najbardziej ceni sobie medal „Za zasługi dla Miasta Żywca”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i „Wpis do Złotej Księgi Miasta Żywca”[1].

Przypisy

  1. Źródło: Rozmowy z osobą opisywaną w artykule, artykuły z „Nad Sołą i Koszarawą”.

Media użyte na tej stronie

Józef Janoszek.JPG
Autor: WetCouch, Licencja: CC BY-SA 4.0
Józef Janoszek, żywiecki działacz społeczny.