Języki germańskie

Języki germańskie
Obszar

Europa, Ameryka, Azja, Afryka Południowa, Oceania

Użytkownicy

Germanie

Liczba mówiących

kilkaset milionów

Klasyfikacja genetyczna

języki indoeuropejskie

  • języki germańskie
Prajęzyk

język pragermański

Podział

północnogerm.
zachodniogerm.
wschodniogerm.

Kody rodziny językowej
ISO 639-5gem
ISO 639-6grmc
Występowanie
Ilustracja
Obszar występowania:

     język większości ludności

     język urzędowy, ale posługuje się nim mniejszość społeczeństwa

     język używany w pewnych regionach lub kręgach społecznych

Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unicode.

Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.

W swojej wczesnej fazie rozwoju języki germańskie miały najprawdopodobniej kontakt z bliżej nieokreślonym substratem językowym (przypuszczalnie któregoś z języków azjanickich lub uralo-ałtajskich). (Zob. język pragermański).

Historia

Ekspansja plemion germańskich od 750 r. p.n.e. do 1 r. n.e.

      Osady przed 750 r. p.n.e.

      Nowe osady do 500 r. p.n.e.

      Nowe osady do 250 r. p.n.e.

      Nowe osady do 1 r. n.e.

Wszystkie języki grupy germańskiej są uważane za pochodzące od hipotetycznego języka pragermańskiego i poddane przesuwkom spółgłoskowym prawa Grimma i prawa Vernera. Nastąpiły one prawdopodobnie w trakcie epoki żelaza w Europie Północnej około 500 r. p.n.e. Pragermański w znanej dziś formie był używany po 500 r. p.n.e.[1]

W czasach, z których pochodzą najwcześniejsze świadectwa istnienia, języki germańskie były podzielone na trzy grupy: zachodnią, wschodnią i północną. Dokładna relacja pomiędzy nimi jest trudna do ustalenia z powodu zbyt rzadkich inskrypcji runicznych.

Grupa zachodnia sformowała się w późnej kulturze jastorfskiej, grupa wschodnia może być wywodzona z I wieku z Gotlandii, a grupę północną uznaje się za pochodzącą z południowej Szwecji. Okres Fuþarku starszego (od II do IV w.) poprzedza podział w regionalnych wariantach tekstu pisanego.

Najwcześniejszy znany spoisty tekst germański to pochodzące z IV w. tłumaczenie Nowego Testamentu na gocki. Wczesne języki grupy zachodniogermańskiej to starofrankijski, staro-wysoko-niemiecki i staroangielski. Języki północnogermańskie są poświadczone jedynie w drobnych fragmentach tekstów runicznych jako język pranordyjski, który około 800 r. wyewoluował w staronordyjski.

Języki wschodniogermańskie były marginalizowane od końca okresu migracji. Burgundowie, Goci i Wandalowie byli asymilowani lingwistycznie przez sąsiadów około VII w., jedynie krymsko-gocki przetrwał dłużej, do XVIII. w.

W trakcie wczesnego średniowiecza języki zachodniogermańskie zostały odseparowane z jednej strony przez rozwój środkowoangielskiego, a z drugiej przez wysokoniemiecką przesuwkę spółgłoskową, której rezultatem stał się podział na języki wysokoniemieckie i dolnosaksońskie oraz ich środkowoniemieckimi wariacjami. We wczesnej epoce nowożytnej różnice pogłębiły się, mając zakres od języka najwyższego alemańskiego na południu do północnodolnosaksońskiego na północy. Mimo że obydwa te ekstrema są uważane za dialekty jednego języka niemieckiego, są mało zrozumiałe dla obu stron. Najbardziej wysunięte na południe wariacje przeprowadziły do końca drugą przesuwkę głoskową, podczas gdy północne wariacje pozostały nienaruszone przez przesuwkę spółgłoskową.

Języki północnogermańskie pozostawały jednolite na długo po 1000 roku n.e.. Do tej pory kontynentalne języki skandynawskie są łatwe do zrozumienia pomiędzy użytkownikami różnych języków tej grupy. Większe różnice w tej grupie występują między językami kontynentalnymi a wyspiarskimi, przede wszystkim w przypadku języka islandzkiego, który utrzymał staronordyjską gramatykę praktycznie nienaruszoną, podczas gdy języki kontynentalne ulegały zmianom.

Charakterystyka

Języki germańskie mają cechy charakterystyczne odróżniające je od innych języków indoeuropejskich. Prawdopodobnie najlepiej znanymi są:

  1. Procesy fonetyczne takie, jak Prawo Grimma i Prawo Vernera, które przesunęły wartości wszystkich spółgłosek zwartych, na przykład oryginalne /t d dh/ stały się germańskimi /θ t d/ (Porównaj: łac. tres → ang. three, łac. duo → ang. two, sanskr. dha- → ang. do). Rozpoznanie tych różnic stało się podstawą w zrozumieniu regularnej natury procesów fonetycznych i podstawą metody porównawczej, która uformowała nowoczesną lingwistykę historyczną.
  2. Rozwój silnego akcentowania pierwszej sylaby w słowie, które doprowadziło do znacznej fonologicznej redukcji pozostałych sylab. Redukcja ta sprawiła, że większość podstawowych angielskich słów skróciła się do słów monosylabicznych, a także do powszechnego uważania nowoczesnego angielskiego i niemieckiego za języki silnie spółgłoskowe. Przykładami są pragermańskie strangiþō → ang. strength (siła), aimaitijō → ang. ant (mrówka), haubudan → ang. head (głowa), hauzijanan → ang. hear (słyszeć), harubistazniem. Herbst (jesień), hagatusjō → niem. Hexe (wiedźma)
  3. Proces znany jako przegłos niemiecki, który zmodyfikował brzmienie samogłosek, gdy segment wysoki przedni (/i/, /i:/ lub /j/) następował w kolejnej sylabie. Samogłoski tylne były wysuwane na przód, a samogłoski przednie podnoszone. W wielu językach zmodyfikowana w ten sposób samogłoska była zaznaczana umlautem (np. ä ö ü w niemieckim, wymawiane kolejno /ε ø y/). Te zmiany doprowadziły do rozpowszechnionych alternacji w spokrewnionych słowach, które wciąż występują często w nowoczesnym niemieckim, lecz w języku angielskim pozostały jedynie ich resztki (np. mouse/mice, goose/geese, broad/breadth, tell/told, old/elder, foul/filth, gold/gild).
  4. Wiele różnych samogłosek: W języku angielskim występuje w większości dialektów około 11-12 samogłosek (nie licząc dyftongów), standardowy szwedzki ma ich 17[2], standardowy niemiecki i niderlandzki mają ich po 14, a duński co najmniej 11[3]. Amstetteński dialekt języka bawarskiego odróżnia 13 różnych brzmień samych tylko samogłosek długich, co stanowi jedną z największych ilości samogłosek na świecie[4].
  5. Szyk V2 w zdaniu, rzadko spotykany poza językami germańskimi: dokładnie jedna fraza rzeczownikowa lub element przysłówkowy musi poprzedzać czasownik w zdaniu; w szczególności jeżeli orzeczenie jest poprzedzone przysłówkiem lub przyimkiem, bezpośrednio po orzeczeniu musi pojawić się podmiot. Reguła ta nie jest już obecna w nowożytnym angielskim z wyjątkiem zdań zaczynających się na here is, there is, here comes, there goes i pokrewnych oraz w większości „Pięciu pytań na W”, np. What has happened here?, Where will we go?, When did he go to the stadium?, Why would this happen to us now?, How could these things get here?. W pozostałych językach germańskich szyk V2 jest stale stosowany.

Klasyfikacja języków germańskich

języki indoeuropejskie > języki germańskie:

Według Ethnologue

Piętnasta edycja Ethnologue podaje następującą klasyfikację[5]

języki indoeuropejskie > języki germańskie:

Według Milewskiego

Tadeusz Milewski podaje następującą klasyfikację[6]:

Porównanie języków germańskich

AngielskiFryzyjskiAfrikaansNiderlandzkiDolnoniemieckiNiemieckiSzwedzkiDuńskiIslandzkiWilamowski
AppleAppelAppelAppelAppelApfelÄppleÆbleEpliOpuł
BoardBoardBordBordBoordBrettBrädeBrætBorðBrut
BeechBoeke/ BoekebeamBeukBeukBökeBucheBokBøgBeykiBihia
BookBoekBoekBoekBookBuchBokBogBókBüh
BreastBoarstBorsBorstBorstBrustBröstBrystBrjóstBrust
BrownBrúnBruinBruinBruunBraunBrunBrunBrúnnBroün
DayDeiDagDagDagTagDagDagDagTog
DeadDeaDoodDoodDoodTotDödDødDauðurTut
DieStjerreSterfStervenStervenSterbenDeyjaŚtarwa
EnoughGenôgGenoegGenoegNoogGenugNogNokNógGynüg
FingerFingerVingerVingerFingerFingerFingerFingerFingurFyngier
GiveJaanGeeGevenGevenGebenGiva / GeGiveGefaGon
GoldGoudGoudGoudGoldGoldGuldGuldGullGułd
HandHânHandHandHandHandHandHåndHöndHond
HeadHolleHoof / KopHoofd/ KopKoppHaupt/ KopfHuvudHovedHöfuðHiöet
HighHeechHoogHoogHoogHochHögHøjHárHüh
HomeHiemHeim / TuisHeim / thuisHeemHeimHemHjemHeimHom
HookHoekHaakHaakHaakHakenHake/ KrokHage/ KrogKrókurHok
HouseHûsHuisHuisHuusHausHusHusHúsHoüz
ManyMenichMenigeMenigeMennigManchMångaMangeMargirMiöehia
MoonMoanneMaanMaanMaanMondMåneMåneTungliðMönd
NightNachtNagNachtNachtNachtNattNatNóttNoht
NoNeeNeeNee(n)NeeNeinNejNejNeiNa/Ny
OldÂldOudOudOolAltGammal (ale: äldre, äldst)Gammel (ale: ældre, ældst)Gamall (ale: eldri, elsti)Ołd
OneIenEenEenEenEinsEnEnEinnAn
OunceOnsOnsOnsUnsUnzeUnsUnseEyriYns
SnowSnieSneeuSneeuwSneeSchneeSnöSneSnjórŚnej
StoneStienSteenSteenSteenSteinStenStenSteinnŚtan
ThatDatDitDat, DieDat (Dit)DasDetDetÞaðDos
Two/TwainTwaTweeTweeTweeZwei/ Zwo/ ZwanTvåToTveirCwe
WhoWaWieWieWer/WokeenWerVemHvemSemWor
WormWjirmWurmWurm/ WormWormWurmMask/Orm[a]OrmOrmurWüm
AngielskiFryzyjskiAfrikaansNiderlandzkiDolnoniemieckiNiemieckiSzwedzkiDuńskiIslandzkiWilamowski

Uwagi

  1. Spokrewnione słowo Orm jest uznawane za slangowe.

Przypisy

  1. Ringe (2006), s. 67.
  2. Chuan-Chao Wang i inni, Comment on „Phonemic Diversity Supports a Serial Founder Effect Model of Language Expansion from Africa”, „Science”, 335 (6069), 2012, s. 657, DOI10.1126/science.1207846, ISSN 0036-8075, PMID22323803.
  3. Basbøll, Hans; Jacobsen, Henrik Galberg (2003-01-01). Take Danish, for Instance: Linguistic Studies in Honour of Hans Basbøll Presented on the Occasion of His 60th Birthday, 12 July 2003. University Press of Southern Denmark. s. 41–57. ISBN 978-87-7838-826-1.
  4. Ladefoged, Peter; Maddieson, Ian (1996). The Sounds of the World’s Languages. Oxford: Blackwell. p. 290. ISBN 0-631-19814-8.
  5. Ethnologue report for Germanic. [dostęp 2010-05-27]. (ang.).
  6. Tadeusz Milewski: Językoznawstwo. Warszawa: PWN, 2004, s. 139–141. ISBN 83-01-14244-8.

Media użyte na tej stronie

Germanic tribes (750BC-1AD).png
(c) I, Berig, CC BY 2.5

Based on p. 108 in the Penguin Atlas of World History, volume 1, from the Beginning to the Eve of the French Revolution. 1988. ISBN 0-14-051054-0. Note that the map assumes that the Nordwestblock was Germanized before 500 BC. This is uncertain; alternative proposals hold that the area near the mouths of the Rhine came under a Germanic superstate only in the 1st century BC.

The map is drawn on en:User:Dbachmann's blank map: en:Image:Europe plain rivers.png

 
Settlements before 750 bc
 
New settlements by 500 bc
 
New settlements by 250 bc
 
New settlements by ad 1
Archived copy of a version of the original map.
Germanic languages.svg
This map should be taken with caution on account of the rapid spread of the English language.
 
Countries where (a) Germanic language(s) is/are the first language(s) of the majority of the population
 
Countries or regions where (a) Germanic language(s) is/are (an) official but not primary language(s)
 
Countries or regions where (a) Germanic language(s) is/are (an) unofficial but recognised/used in some areas of life/spoken among a local minority