James O’Grady

James O’Grady
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia6 maja 1866
Bristol
Data i miejsce śmierci10 grudnia 1934
Londyn
Gubernator Falklandów
Okresod 1931
do 1934
PoprzednikArnold Hodson
NastępcaHerbert Henniker-Heaton
Gubernator Tasmanii
Okresod 23 grudnia 1924
do 23 grudnia 1930
PoprzednikWilliam Allardyce
NastępcaErnest Clark
Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania)

James O’Grady (ur. 6 maja 1866 w Bristolu, zm. 10 grudnia 1934 w Londynie[1]) – brytyjski działacz związkowy, polityk i administrator kolonialny. W latach 1906-1924 poseł do Izby Gmin, następnie gubernator Tasmanii (1924-1930) i gubernator Falklandów (1931-1934).

Życiorys

Pochodził z ubogiej, robotniczej rodziny o irlandzkich korzeniach. Już jako dziesięciolatek zaczął pracować zarobkowo w różnych miejscach, ostatecznie związał się na stałe z branżą meblarską[1]. W latach 90. XIX wieku bardzo aktywnie zaangażował się w działalność związkową, zaś 1898 został wybrany na przewodniczącego Kongresu Związku Zawodowych[1].

Izba Gmin

W 1906 został po raz pierwszy wybrany do Izby Gmin, startując jako kandydat Partii Pracy w okręgu wyborczym Leeds East, zaś po jego likwidacji w 1918, przeniósł się do okręgu Leeds South East[1]. W parlamencie dał się poznać jako osoba łącząca, co było nieco nietypowe, głęboko lewicowe poglądy społeczne z poparciem dla kolonialnych i imperialnych ambicji Wielkiej Brytanii. Z tego względu w latach 1917-1919 był nieformalnym emisariuszem władz brytyjskich ds. kontaktów z bolszewikami. Radził sobie w tej roli na tyle dobrze, iż poważnie rozważano mianowanie go ambasadorem w Moskwie[1].

Tasmania

Ostatecznie został jednak mianowany gubernatorem Tasmanii, stając się jednym z pierwszych polityków lewicy, którzy zgodzili się przyjąć stanowisko gubernatorskie w koloniach lub dominiach[1]. Tasmania przeżywała wówczas bardzo poważne trudności ekonomiczne, stąd osoba o skromnym pochodzeniu i socjaldemokratycznej wrażliwości O’Grady’ego była w stanie dużo łatwiej nawiązać nić porozumienia ze zubożałym społeczeństwem niż typowi przedstawiciele służby kolonialnej, wywodzący się z zamożnych rodzin. Z drugiej strony, O’Grady przez całe życie był zaangażowanym religijnie katolikiem i nie wahał się promować na Tasmanii interesów swoich współwyznawców, zwłaszcza w kwestiach edukacji, co narażało go na krytykę w prasie i parlamencie. Dość nietypowo, rolę Pierwszej Damy wypełniała u jego boku córka, bowiem żona nie była w stanie wyjechać z Anglii z uwagi na stan zdrowia[1].

Późniejsze życie

W 1931 objął urząd gubernatora Falklandów, jednak kłopoty zdrowotne uniemożliwiły mu dokończenie kadencji. W 1934 podał się do dymisji i jeszcze w tym samym roku zmarł w wieku 68 lat[1].

Odznaczenia

W 1924 otrzymał Order św. Michała i św. Jerzego klasy Rycerz Komandor (KCMG)[1], co uprawniało go do używania tytułu sir przed nazwiskiem.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i Michael Roe, O’Grady, sir James (1866–1934), „Australian Dictionary of Biography”, Canberra: National Centre of Biography, Australian National University [dostęp 2016-11-26].

Media użyte na tej stronie

James O'Grady.jpg
This image shows a photograph of James O'Grady who passed away in 1934. Under Australian law, all photographs taken in Australia before 1955 are in the public domain. This image is in the public domain under both Australian copyright law and US copyright law. Accessed from http://www.adb.online.anu.edu.au/biogs/A110077b.htm
Badge of the Governor of Tasmania.svg
Autor: Fry1989 eh?, Licencja: CC BY-SA 4.0
Badge of the Governor of Tasmania.
UK Order St-Michael St-George ribbon.svg
Baretka brytyjskiego Orderu św. Michała i św. Jerzego.