Jan Nalazek

Jan Nalazek
Waśka, Janek, Janek Kolejarz
Ilustracja
podporucznik podporucznik
Data i miejsce urodzenia

1 grudnia 1918
Cielechowizna lub Mińsk Mazowiecki

Data i miejsce śmierci

23 listopada 1943
okolice Przepaści

Przebieg służby
Lata służby

1941–1943

Siły zbrojne

Red star.svg Armia Czerwona
Orl.jpgGwardia Ludowa

Stanowiska

Członek KP PPR Mińsk Mazowiecki
Członek sztabu Okręgu GL Warszawa-Prawa Podmiejska
Komendant Okręgu GL Radom

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Order Krzyża Grunwaldu III klasy Krzyż Walecznych (1943–1989) Krzyż Walecznych (1943–1989)

Jan Nalazek ps. Waśka, Janek, Janek Kolejarz (ur. 1 grudnia 1918 w Cielechowiźnie lub Mińsku Mazowieckim, zm. 23 listopada[1] 1943 pod Przepaścią) – bojownik Gwardii Ludowej i działacz Polskiej Partii Robotniczej, organizator oddziałów partyzanckich i dywersyjnych na Mazowszu oraz w północnej Małopolsce, członek rodziny Nalazków.

Tablica na Pomniku Rodziny Nalazków w miejscowości Gliniak

Życiorys

Jan Nalazek urodził się w wielodzietnej rodzinie robotniczej, ukończył szkołę powszechną w Cielechowiźnie. Razem z siostrą Stanisławą należał do zarządu Czerwonego Harcerstwa i Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w Mińsku Mazowieckim (zorganizował min. klub sportowy). W 1936 po radykalizacji poglądów został przyjęty do Komunistycznego Związku Młodzieży Polski (po rozwiązaniu KZMP w 1938 powrócił do OM TUR[2]). Po ukończeniu szkoły pracował w mińskiej fabryce "K. Rudzki i Syn" a następnie kształcił się na zecera w prywatnej drukarni[1].

Po wybuchu wojny przedostał się na tereny II RP włączone do Związku Radzieckiego. Pracował jako zecer w Grajewie, Białymstoku i Łomży, w 1940 wyjechał do Czelabińska gdzie został zatrudniony jako górnik w miejscowej kopani, wstąpił także do Komsomołu. Po ataku III Rzeszy na ZSRR Nalazek wstąpił ochotniczo do RKKA, do niewoli niemieckiej dostał się w rejonie Kijowa. Późną jesienią 1941 uciekł z transportu jeńców i przedostał się do rodzinnej wsi Gliniak. Wraz z całą rodziną wstąpił w szeregi Polskiej Partii Robotniczej na początku 1942. W marcu wszedł w skład Komitetu Powiatowego PPR a w maju w skład sztabu Okręgu Gwardii Ludowej Warszawa-Prawa Podmiejska (przedtem organizował GL PPR w rejonie Mińska Mazowieckiego). W okręgu "Janek" zajmował się szkoleniem bojowo-dywersyjnym gwardzistów, gromadzeniem broni oraz organizacją grup wypadowych. W czerwcu razem z podkomendnymi spalił dwa mosty, min. pod wsią Zamienie. W ciągu kilku miesięcy dzięki Nalazkowi w okręgu powstała szeroka sieć placówek i garnizonów GL PPR. Organizował także ucieczki wziętych do niewoli żołnierzy Armii Czerwonej pomagającym im w tworzeniu radzieckich oddziałów partyzanckich autonomicznie podporządkowanych okręgowi[2][1].

W styczniu 1943 Gestapo zorganizowało obławę na dom Nalazków. W walce polegli Stefania i Stanisław (rodzice "Janka") oraz ich córka Stanisława, pozostałym członkom rodziny udało się uciec (dom wraz ze zwłokami poległych został następnie spalony przez Niemców). Poszukiwani przez hitlerowców Jan i jego brat Wacław zostali przeniesieni w rejon podwarszawski gdzie organizowali akcje zbrojne w Rembertowie, Legionowie i Markach. Następnie sformowali oddział partyzancki rozbity 10 lutego 1943 pod wsią Słup (po bitwie żandarmi dobili ich ranną siostrę Zofię). W czerwcu 1943 decyzją Sztabu Głównego GL Jan Nalazek został przeniesiony na stanowisko dowódcy Okręgu Radom gdzie (przyjmując nowy pseudonim "Janek Kolejarz") zorganizował miejscowe oddziały partyzanckie specjalizujące się w sabotażu na liniach kolejowych.

20 listopada 1943 "Janek Kolejarz" został zweryfikowany jako podporucznik GL. Trzy dni później wraz z 18 podkomendnymi (członkowie sztabu okręgu i partyzanci z oddziału "Sokół") znalazł się w okrążeniu w gajówce Małachów, w lesie pod Przepaścią, w której odbywała się odprawa dowództwa. Pomimo ogromnej przewagi hitlerowców otoczeni Polacy powstrzymywali ataki aż do ściągnięcia przez Niemców samochodów pancernych i moździerzy. Całodzienna bitwa zakończyła się spaleniem gajówki i śmiercią 17 partyzantów (w tym Jana Nalazka), przeżyło tylko dwóch rannych, których żandarmi natychmiast pojmali. W czasie walki gwardziści zdołali zadać wrogowi straty 30 zabitych, ok. 70 rannych oraz spalić jeden samochód pancerny[3][4][5].

Życie prywatne

Jan Nalazek pochodził z wielodzietnej rodziny robotniczej, która w całości wstąpiła w szeregi PPR i GL w 1942. Jego matka Stefania (1895–1943), ojciec Stanisław (1890–1943) i starsza siostra Stanisława (1917–1943) zginęli w hitlerowskiej obławie na ich dom rodzinny. Młodsza siostra Zofia (1921/1925–1943) służyła jako sanitariuszka w oddziale partyzanckim "Janka", została ranna w czasie obławy pod Słupem i zamordowana przez niemieckich żandarmów. Ocalały z oddziału ich brat Wacław (1923–1943) został w stopniu kaprala instruktorem w Dzielnicy GL Marki, zginął podczas próby ucieczki z posterunku żandarmerii w Radzyminie. Najmłodsi z rodzeństwa Helena (1929–1944) i Władysław (1930–1944) zamieszkali z rodziną Skonieckich w Legionowie. Władysław zginął w styczniu 1944 w czasie obławy na dom, Helena będąca radiotelegrafistką Armii Ludowej wpadła w lipcu 1944, została zamordowana w sierpniu na Pawiaku[1].

Upamiętnienie

Po wojnie ppor. Jan Nalazek ps. "Janek Kolejarz" został patronem ulicy i szkoły podstawowej w Ćmielowie oraz osiedla w Bodzechowie.

Całą rodzinę Nalazków (w tym Jana) upamiętnia pomnik wzniesiony w ich zamieszkałej przez nich wsi Gliniak. Do 2017 byli oni patronami ulic w Elblągu (obecnie ul. gen. Józefa Wybickiego) i w Mińsku Mazowieckim (obecnie ul. Szkolna) a do 1993 Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych (wcześniej Podoficerskiej Szkoły Zawodowej) w Elblągu.

Awanse

Odznaczenia

Przypisy

  1. a b c d e Jan Nalazek, www.ipsb.nina.gov.pl [dostęp 2019-09-13] (pol.).
  2. a b c d E. Gronczewski, Walczyli o Polskę Ludową, s. 190
  3. Gwardia Ludowa, www.dws-xip.pl [dostęp 2019-09-13] (pol.).
  4. Historia - Gmina Ożarów, www.ozarow.pl [dostęp 2019-09-13] (pol.).
  5. Nazarewicz R., Armii Ludowej dylematy i dramaty, Warszawa: Oficyna Drukarska, 1998, s. 80–84

Bibliografia

  • Edward Gronczewski, Walczyli o Polskę Ludową, Warszawa 1982.

Media użyte na tej stronie

PL Epolet ppor.svg
Naramiennik podporucznika Wojska Polskiego (1919-39).
Red star.svg
A red star. 1922-1943. Used as a symbol of communism in some occasions. The symbol can also represent socialism. Also seen on Soviet aircraft.
Orl.jpg
Autor: Marek Ruszczyc, Licencja: CC BY-SA 4.0
Orzełek Gwardii i Armii Ludowej
POL Order Krzyża Grunwaldu 3 Klasy BAR.svg
Baretka: Order Krzyża Grunwaldu III klasy
Gliniak, tablica na pomniku rodziny Nazlazków.jpg
Autor: Nefmm, Licencja: CC BY-SA 3.0
tablica na pomniku rodziny Nazlazków w miejscowości Gliniak gmina Mińsk Mazowiecki
Jan Nalazek.jpg
Jan Nalazek (1918-1943)