Janina Augustyńska

Janina Augustyńska
Janina
Ilustracja
Portret ślubny (1943)
strzelec strzelec
Data i miejsce urodzenia17 sierpnia 1920
Bydgoszcz, II RP
Data i miejsce śmierci13 sierpnia 1944
Warszawa
Przebieg służby
Lata służby1941–1944
Siły zbrojneArmia Krajowa
JednostkiBatalion „Gustaw”
Główne wojny i bitwyII wojna światowa
* powstanie warszawskie

Janina Zofia Augustyńska z d. Zielewicz, ps. Janina (ur. 17 sierpnia 1920 w Bydgoszczy, zm. 13 sierpnia 1944 w Warszawie) – harcerka, żołnierz AK.

Życiorys

Była córką Stanisława Zielewicza (urzędnika kolejowego, kierownika warsztatów PKP) i Marianny z Matuszewskich. W Bydgoszczy ukończyła szkołę powszechną, następnie uczęszczała do Żeńskiego Katolickiego Gimnazjum Humanistycznego, w którym zdała maturę. W okresie nauki gimnazjalnej wstąpiła do harcerstwa.

Po wybuchu II wojny światowej przyjechała do Warszawy (1940 lub 1941), zajmując mieszkanie przy ul. Barbary. Pracę w konspiracji podjęła wraz z braćmi Stefanem i Bolesławem. W lutym 1942 roku wraz z nimi została aresztowana w mieszkaniu, gdzie podczas przeprowadzonej rewizji odnaleziono broń. Rodzeństwo przesłuchiwane było na Alei Szucha, a następnie osadzone na Pawiaku i Serbii. Po wykupieniu z Pawiaka latem 1943 roku wzięła ślub z Jędrzejem Augustyńskim, harcmistrzem Hufców Polskich.

W powstaniu warszawskim służyła jako sanitariuszka kompanii „harcerskiej” batalionu „Gustaw” Zgrupowania AK „Róg”, w której mąż w stopniu podporucznika pełnił obowiązki kwatermistrza. Zginęła wraz z mężem 13 sierpnia na ulicy Kilińskiego od wybuchu niemieckiego pojazdu – nosiciela ładunków wybuchowych typu Ladungsträger Borgward IV[1].

Ich nazwiska widnieją na płycie symbolicznego grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera B-24). W powstaniu poległ także brat Janiny, Stefan (pseudonim „Olcha”, porucznik, zastępca dowódcy kompanii „Gertruda”).

Zobacz też

Przypisy

  1. Gazeta Ludowa, nr 216, s. 2, 8 sierpnia 1946, Cyfrowe Mazowsze.

Bibliografia

  • Janina Zofia Augustyńska (pol.). 1944.pl. [dostęp 2018-01-27].
  • Janusz Kutta, Janina Zofia Augustyńska, w: Bydgoski słownik biograficzny, tom IV (pod redakcją Janusza Kutty), Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1997, s. 23
  • Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945. Poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1988, s. 22 (tu nazwisko matki: Marianna z Matuszewskich)

Media użyte na tej stronie

PL Epolet szer.svg
Naramiennik szeregowca Wojska Polskiego (1919-39).
Janina i Jędrzej Augustyńscy.jpg
Autor: Nieznana, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fotografia ślubna Janiny i Jędrzeja Augustyńskich