Jaskinie w Płóczkach Dolnych

Jaskinie w Płóczkach Donych
Ilustracja
Jaskinia Czerwona (z lewej) i Krótka (z prawej)
Plan jaskini
Plan jaskini
Plan Jaskiń w Płóczkach Donych
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Położenie

Płóczki Dolne,
Gmina Lwówek Śląski,
Powiat lwówecki

Właściciel

Skarb Państwa

Data odkrycia

Jaskinia Czerwona – 1932,
Jaskinia Lisia – 1933,
Jaskinia Krótka – 1970,
Jaskinia Oaza – 1970

Ochrona
i dostępność

pomniki przyrody, udostępnione dla ruchu turystycznego

Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Jaskinie w Płóczkach Donych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinie w Płóczkach Donych”
Ziemia51°06′08″N 15°32′35″E/51,102361 15,542918

Jaskinie w Płóczkach Dolnych – kompleks czterech jaskiń w Płóczkach Dolnych, w gminie Lwówek Śląski, w powiecie lwóweckim, w województwie dolnośląskim. Jaskinie znajdują się w obrębie Pogórza zachodniosudeckiego, dokładniej na Pogórzu izerskim. Obszar, na którym znajdują się jaskinie nie przynależy do żadnego obszaru chronionej przyrody. Trzy z czterech jaskiń (Czerwona, Lisia i Krótka) figurują za to jako pomniki przyrody nieożywionej. Jaskinie znajdują się w odległości około 3,5 km od Lwówka Śląskiego, w zachodniej części Płóczek Dolnych, w nieczynnym kamieniołomie górnopermskich wapieni. Jaskinie są udostępniona całorocznie dla niezorganizowanego ruchu turystycznego[1].

Informacje ogólne

Jaskinie położone są na wysokości około 260 m n.p.m. (Jaskinia Oaza 270 m n.p.m.). Jaskinie Krótka, Lisia i Czerwona znajdują się w wyrobisku dawnego kamieniołomu. W odległości około 150 m na północny wschód od trzech jaskiń położona jest Jaskinia Oaza. Jaskinie są jaskiniami powstałymi w skale piaskowcowej. Na terenie dawnego kamieniołomu oprócz jaskiń znajduje się także monolityczny wapiennik z piaskowca[2].

Jaskinie w Płóczkach Dolnych tworzą jedyny znany na Pogórzu Izerskim zespół utworów krasowych tego typu. Opisywane jaskinie nie mają szaty naciekowej, a ich korytarze są niskie i wąskie. Płóczkowskie jaskinie wzmiankowane już w okresie niemieckim, pozbawione są okazalszych form naciekowych. Widoczna jest tu natomiast dość licznie występująca forma działalności wody przepływającej pod ciśnieniem (m.in. kanały w kształcie rury).

Obok jaskiń prowadzi szlak turystyczny czarny czarny szlak turystyczny z Lwówka Śląskiego do Rząsin[3].

Jaskinia Czerwona (z lewej)

Jaskinia Czerwona

Jaskinia Czerwona (niem. Görissifener Hohlenlabirynt) mierzy 47 m długości. Jaskinię Czerwoną okryto w 1932 r. i opisana została przez G. Dittricha. Do jej wnętrza prowadzi sztuczny otwór o wymiarach 3 na 2,1 m, znajdujący się na lewo od Jaskini Lisiej. W jaskini, inaczej niż w pozostałych, znajduje się wysoki i wąski korytarz, który prowadzący najpierw w górę, a następnie w dół do ciasnego przejścia. Po pokonaniu korytarza rozciąga się salka o długości 12 m[4].

Jaskinia Lisia

Jaskinia Lisia
Jaskinia Oaza - plan

Nazwa obiektu pochodzi od lisów penetrujących jaskinię. Wzmiankowana już w 1933 roku przez G. Dittricha. Grota rozciąga się na długość 60 m i jest to największa spośród wszystkich jaskiń w Płóczkach Dolnych. Jaskinię Lisią odnaleziono w 1933 r. Do wnętrza pieczary prowadzi sztuczny otwór o wymiarach 6 na 5 m. W głąb prowadzi dalej zwężający się korytarz o długości 6 m, po którym znajduje się rozwidlenie, przy którym po prawej stronie znajdują się dość rozległe, choć niskie partie boczne. Od rozwidlenia, kierując się w lewo, korytarz prowadzi w dół, po piaskowcowym namulisku, przez dość wąskie przejście, do środkowych i końcowych partii jaskini, które stanowią: małą i wysoką salę[5].

Jaskinia Krótka

Jaskinia Krótka (z prawej)

Jaskinia krótka czasem nazywana jest również schroniskiem krótkim. Jaskinia ma długość 11 m. Odkrycia pozostałych jaskiń dokonali członkowie Klubu Speleologicznego „Bobry” z Żagania, którzy zbadali je w 1970 r. Obiekt ten posiada dwa otwory o wymiarach 1,8 na 1,2 m i 1,4 na 2,0 m. W środku, po przejściu głównego otworu, przez mały korytarzyk prowadzi suche namulisko do niewielkiej salki, do której dociera światło naturalne[6].

Jaskinia Oaza

Jaskinia Oaza

Nazwa jaskini pochodzi od samotnej kępki drzew pośród pól - oazy. Jaskinia o długości 35 m. Działalność polskich grotołazów w pobliżu wyżej wymienionych jaskiń, doprowadziła do odkrycia znajdującej się nieco dalej od głównego wyrobiska kamieniołomu Jaskini Oaza znajdującej się poza terenem kamieniołomu, w kotle z kępą drzew, pośród pól uprawnych, na północny wschód od kamieniołomu. Odkrycia jaskini dokonali członkowie Klubu Speleologicznego „Bobry” z Żagania, którzy zbadali ją w 1970 r. Jaskinia ma kształt owalu o wymiarach 1,2 na 0,8 m. Za otworem strop obniża się. Korytarz prowadzi ciasnym przełazem do niskiej, ale dużej sali opadającej w dół i rozwidlenia. Z prawej strony znajduje się koniec groty, ze szczeliną mającą połączenie z dalszymi partiami jaskini, a z lewej, między głazami, dotrzemy do ciasnego zejścia i znajdującego się za nim korytarza z naciekami błotnymi. Dalej położona jest wysoka salka z dwumetrową studzienką prowadzącą do ciasnego, kilkumetrowego korytarza kończącego jaskinię[7].

Zobacz też

  • Jaskinia Zimna Dziura w Lwówku Śląskim
  • Huzarski Skok w Żerkowicach
  • Skała z Medalionem

Przypisy

  1. Geoserwis GDOŚ, geoserwis.gdos.gov.pl [dostęp 2018-05-16].
  2. AKTUALIZACJA PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA DLA POWIATU LWÓWECKIEGO NA LATA Z PERSPEKTYWĄ - PDF, docplayer.pl [dostęp 2018-05-16].
  3. Jaskinie w okolicach Lwówka Śląskiego. | Pomniki przyrody, pomniki-przyrody.odskok.pl [dostęp 2018-05-16] (pol.).
  4. GC565JM, webcache.googleusercontent.com [dostęp 2018-05-16].
  5. Jan Wieczorek, DZIKIE SUDETY: Jaskinie w Płóczkach Dolnych, DZIKIE SUDETY, 29 sierpnia 2016 [dostęp 2018-05-16].
  6. płóczki dolne | GeoExplorer, geoexplorer.pl [dostęp 2018-05-16] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-20] (ang.).
  7. l, Ireneusz Sach, Katarzyna Pieczarka, Lwówecki.info, lwowecki.info [dostęp 2018-05-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-30] (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Legenda jaskinia.svg
Symbol jaskinii do legendy mapy
POL Szlak czarny.svg
Czarny szlak turystyczny.
Lower Silesian Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief location map of Lower Silesian Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Plan Jaskiń w Płóczkach.JPG
Autor: Jarosław Łukaszewski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Plan jaskiń Lisiej, Czerwonej i Krótkiej w Płóczkach Dolnych
Jaskinia Oaza - plan.jpg
Jaskinia Oaza - plan
Jaskinie Czerwona i Krótka.JPG
Autor: Jarosław Łukaszewski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wejścia do jaskiń Czerwonej i Krótkiej w Płóczkach Dolnych
Jaskinia Oaza.JPG
Autor: Jarosław Łukaszewski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wejście do jaskini Oaza w Płóczkach Dolnych
Jaskinia Lisia.JPG
Autor: Jarosław Łukaszewski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wejście do jaskini Lisiej w Płóczkach Dolnych