Jerzy Grzegorski

Jerzy Grzegorski
Data i miejsce urodzenia1955
Łódź
Narodowośćpolska
Alma MaterPaństwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi)
Dziedzina sztukifotografia, instalacja

Jerzy Grzegorski (ur. w 1955 w Łodzi) – polski artysta, fotograf, twórca instalacji.

Życiorys

Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). Uzyskał dyplom w 1980 roku.

Prezentował swoją twórczość na wielu wystawach indywidualnych w Polsce, m.in. w Lublinie, Łodzi, Wrocławiu, Koszalinie, Zielonej Górze, Warszawie oraz za granicą, np. na wystawach: „Polski drzeworyt współczesny” w Schweitzingen w Niemczech, na I Biennale „Grafika Europejska” w Grenoble, w „Site-Ations” – Artists' Project w Cardiff, w „Under One Roof” w Podevill w Berlinie, w V Edycji Konstrukcji w Procesie „Co-existence” w Mitze Ramon w Izraelu, „Another Language” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Hajfie, w VI Edycji Konstrukcji w Procesie w Melbourne.

Wraz z Adamem Klimczakiem jest współzałożycielem w 1984 roku Galerii Wschodniej.

Od 1990 roku jest współzałożycielem Międzynarodowej Fundacji „Konstrukcja w Procesie”, której jednym z głównych celów było powołanie w Łodzi Muzeum Artystów oraz tworzenie i organizowanie kolejnych edycji Konstrukcji w Procesie.

Za swoją działalność artystyczną oraz za promocję młodej sztuki polskiej w 1990 roku otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był stypendystą (1995) Fundacji Krasner-Pollok w Nowym Jorku oraz w latach 1989–1994 stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obecnie pracuje w Ośrodku dla Słabowidzących i Niewidomych w Łodzi przy ulicy Dziewanny 24.

Bibliografia

  • Jerzy Grzegorski w zbiorach Galerii Moje Archiwum, wyd. Fundacja Moje Archiwum, Koszalin 2012, ​ISBN 978-83-932827-3-9
  • Imiona własne sztuki łódzkiej, Grzegorz Sztabiński (red.) i inni, Łódź: Wyd. Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, 2008, ISBN 978-83-88503-34-4, OCLC 750749610.

Linki zewnętrzne