Jerzy Plebański

Jerzy Plebański
Data i miejsce urodzenia

7 maja 1928
Warszawa

Data i miejsce śmierci

24 sierpnia 2005
Meksyk

Zawód, zajęcie

fizyk, matematyk

Tytuł naukowy

profesor

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Stanowisko

nauczyciel akademicki, dyrektor ośrodka naukowego, prorektor UW (1969–1973), profesor

Dzieci

Józef Adam Plebański, Helena Rosińska

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP Medal Komisji Edukacji Narodowej Komandor Orderu Orła Azteckiego (Meksyk)

Jerzy Plebański (ur. 7 maja 1928 w Warszawie, zm. 24 sierpnia 2005 w Meksyku) – polski fizyk.

Życiorys

Syn Józefa Adama Plebańskiego i Heleny Rosińskiej. W 1954 doktoryzował się pod kierunkiem Wojciecha Rubinowicza. Przez wiele lat, od początku istnienia Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego był jego pracownikiem. Specjalista w dziedzinie ogólnej teorii względności i fizyki matematycznej.Trwałe miejsce w historii nauki zapewniły mu prace z dziedziny ogólnej teorii względności, zainicjowane współpracą z Leopoldem Infeldem, a uwieńczone ich monografią Motion and Relativity. W 1973 wyjechał do Meksyku, został profesorem w Centro de Investigacion y de Estudios Avanzados i pracował tam do końca życia. W czasie pobytu w Meksyku gościł wielu polskich fizyków i utrzymywał ścisłe kontakty z Uniwersytetem Warszawskim.

Autor wielu pionierskich prac z ogólnej teorii względności i fizyki matematycznej. Najważniejszym jego wynikiem było pokazanie, że wszystkie próżniowe i samodualne rozwiązania równań Einsteina spełniają jedno tylko równanie, które coraz częściej nazywane jest równaniem Plebańskiego. Wprowadził opis dynamiki pola grawitacyjnego, który 10 lat później okazał się pionierski w kontekście próby kwantowania grawitacji[1].

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Badań i Studiów Zaawansowanych w Meksyku. Był prorektorem UW (1969–1973), prodziekanem Wydziału Matematyki i Fizyki UW (1958–1962). Twórca i pierwszy kierownik Departamentu Fizyki w Centrum Badań i Studiów Zaawansowanych w Meksyku.

Odznaczenia

Wybrane publikacje

Przypisy

  1. Jerzy Franciszek Plebański – Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, www.fuw.edu.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 listopada 1998 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 1999 r. nr 8, poz. 110).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Order Zaslugi RP kl4 BAR.svg
Autor: KarlHeintz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baretka Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
MEX Orden del Aguila Azteca 2011 Venera BAR.svg
Baretka: Meksykański Order Orła Azteckiego (model 2011) – V Klasa (komandorska): Uczczenie – Meksyk.