Jerzy Wojciak

Jerzy Wojciak
Data i miejsce urodzenia

24 maja 1942
Leszno

Data i miejsce śmierci

18 września 2017
Bydgoszcz

Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres

od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989

Przynależność polityczna

Stronnictwo Demokratyczne

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Medal 40-lecia Polski Ludowej

Jerzy Wojciak (ur. 24 maja 1942 w Lesznie, zm. 18 września 2017[1] w Bydgoszczy) – polski doktor nauk humanistycznych, historyk, poseł na Sejm PRL IX kadencji, polityk Stronnictwa Demokratycznego.

Życiorys

W 1967 ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1976 w Instytucie Historii tej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora na podstawie rozprawy Walka polityczna w wyborach do Parlamentu Rzeszy i Sejmu pruskiego w poznańskim 1898–1944 (promotor: Zdzisław Grot). Jest autorem wielu prac naukowych i popularnonaukowych w zakresie historii XIX wieku. Przez wiele lat był członkiem oraz sekretarzem generalnym Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego oraz wiceprzewodniczącym Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W latach 80. przewodniczył Radzie Wojewódzkiej PRON.

W 1963 został członkiem Stronnictwa Demokratycznego. W 1985 uzyskał mandat poselski w okręgu Bydgoszcz. W Sejmie zasiadał w następujących komisjach: Administracji, Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości; Spraw Samorządowych; Nauki i Postępu Technicznego; Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do rad narodowych; Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz projektów ustaw dotyczących związków zawodowych.

W wyborach w 1989 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję, przegrywając z Mirosławą Grabarkiewicz. W okresie III RP był przewodniczącym kujawsko-pomorskiej Rady Regionalnej SD oraz wiceprzewodniczącym Rady Naczelnej tego ugrupowania. Stanął po stronie przeciwników przewodnictwa Pawła Piskorskiego w partii, w wyniku czego przestał te pełnić funkcje.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[2], Medalem 40-lecia Polski Ludowej i tytułem Zasłużony Działacz Kultury. Pochowany 22 września 2017 na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy[1].

Przypisy

  1. a b Nekrolog na portalu nekrologi.net
  2. Ostatnie w IX kadencji spotkanie Klubu Poselskiego SD, „Kurier Polski”, nr 105 z 31 maja 1989, s. 3

Bibliografia

  • Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. IX kadencja (opracowanie zespół redakcji „Rzeczpospolita”), Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”, Warszawa 1986, s. 535 (biogram ze zdjęciem)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Medal 40-lecia Polski Ludowej BAR.svg
Baretka: Medal 40-lecia Polski Ludowej