Jezioro Długie Augustowskie

Jezioro Długie Augustowskie
Kalejty
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Strękowizna

Wysokość lustra

124 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

1,59 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


4,175 km
0,725 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


4,6 m
12 m

Długość linii brzegowej

13,5 km

Hydrologia
Rzeki wypływające

Dłużanka

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Nowinka
Mapa konturowa gminy Nowinka, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie Augustowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie Augustowskie”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie Augustowskie”
Położenie na mapie powiatu augustowskiego
Mapa konturowa powiatu augustowskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie Augustowskie”
Ziemia53°53′06,6″N 23°03′27,8″E/53,885167 23,057722

Jezioro Długie Augustowskie[1]jezioro położone na północny wschód od Augustowa (makroregion – Pojezierze Litewskie, mezoregion – Równina Augustowska). Znane też jako Kalejty.

Jezioro Długie Augustowskie, o powierzchni 159,7 ha, zalicza się do jezior rynnowych. Ma nieregularny kształt rozciągnięty równoleżnikowo. W środkowej części, w kierunku południowym, odchodzi wydłużona zatoka, nazywana Kaleta (Kalejtka). Dwie kolejne odnogi jeziora noszą nazwy Wołowe i Ślepe. We wschodniej części w jezioro wcina się półwysep Wołowy (Bawoli) Róg. W środkowej części północnego brzegu znajduje się wieś Strękowizna.

Na jeziorze położona jest wyspa o pow. 0,25 ha porośnięta mieszanym drzewostanem z dominującą 80-letnią olszą i domieszką 125-letniej sosny. Z zachodniej części wypływa niewielki ciek wodny Dłużanka, prowadzący do rzeki Blizna, który zanika okresowo przy niskim stanie wody.

Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, w większości porośnięta lasem. Brzegi mają niezbyt strome krawędzie. Dostępne są w 80%, pozostałe części są zatorfione. Nad brzegami występują skarpy o wysokości do 5 metrów.

Jezioro, wraz z przyległymi lasami, tworzy rezerwat przyrody "Jezioro Kalejty". Na podstawie danych z lat 2004-2006 jezioro zakwalifikowano do II klasy czystości i II kategorii podatności na degradację[2].

Przypisy

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 58. ISBN 83-239-9607-5. [dostęp 2010-11-19].
  2. Program Ochrony Środowiska dla Powiatu Augustowskiego na lata 2008-2011. Białystok: Zarząd Powiatu Augustowskiego, 2008.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
Legenda jezioro.gif
Autor: Tzugaj, Licencja: CC0
znak graficzny do map, ukazujący przykładowe jezioro
Lake Kalejty.JPG
Autor: Dainava, Licencja: CC BY-SA 4.0
Jezioro Długie Augustowskie, zwane też Kalejty.
Nowinka (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Nowinka, Polska
Powiat augustowski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu augustowskiego, Polska
Podlaskie Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief ocation map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.50 N
  • S: 52.17 N
  • W: 21.45 E
  • E: 24.10 E