John Henry Bradley

John Bradley
Doc
Ilustracja
mat–sanitariusz II klasy mat–sanitariusz II klasy
Data i miejsce urodzenia

10 lipca 1923
Antigo (Wisconsin)

Data i miejsce śmierci

11 stycznia 1994
Antigo

Przebieg służby
Lata służby

1942–1945

Siły zbrojne

US-DeptOfNavy-Seal.svg United States Navy

Jednostki

2nd Battalion 28th Marines

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
bitwa o Iwo Jimę

Późniejsza praca

przedsiębiorca pogrzebowy

Odznaczenia
Krzyż Marynarki Wojennej (Stany Zjednoczone) Combat Action Ribbon US Navy Presidential Unit Citation (dwukrotnie) Medal Kampanii Amerykańskiej (USA) Medal Medal Kampanii Azji-Pacyfiku (USA) Medal Zwycięstwa w II Wojnie Światowej (USA)
Kamienna tablica ku pamięci Johna Bradleya umieszczona przez jego rodzinę na górze Suribachi

John Henry Bradley (ur. 10 lipca 1923 w Antigo w stanie Wisconsin, zm. 11 stycznia 1994 tamże)[1]amerykański żołnierz, mat-sanitariusz II klasy United States Navy. Jeden z sześciu żołnierzy uwiecznionych 23 lutego 1945 na zdjęciu, wykonanym przez fotografa Joego Rosenthala podczas tzw. drugiego zatknięcia amerykańskiej flagi na Suribachi (najwyższym szczytem wyspy Iwo Jima), mającego miejsce w trakcie rozpoczętej 19 lutego inwazji wojsk amerykańskich na wyspę.

Życiorys

Urodził się 10 lipca 1923 w Antigo w stanie Wisconsin. Był jednym z pięciorga dzieci Jamesa i Kathryn Bradleyów. Dorastał w Appleton, gdzie ukończył szkołę średnią. Następnie odbył półtoraroczną praktykę zawodową w domu pogrzebowym McCandless and Zobel w Antigo. Od chłopięcych lat bowiem chciał zostać przedsiębiorcą pogrzebowym.

Służba w wojsku – Iwo Jima

W wieku dziewiętnastu lat wstąpił do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W wyborze rodzaju sił zbrojnych doradził mu ojciec, który pragnął uchronić syna przed walkami na lądzie. Po zaliczeniu szkolenia podstawowego w Farragut Naval Training Station w stanie Idaho otrzymał stopień marynarza i w marcu 1943 został skierowany do zlokalizowanej tam Szkoły Korpusu Szpitalnego (Hospital Corps) US Navy[2]. Jako wykwalifikowany sanitariusz otrzymał przydział do służby w szpitalu marynarki w kalifornijskim Oakland. Następnie już w stopniu mata-sanitariusza został przeniesiony do US Fleet Marine Forces z przydziałem do Korpusu Piechoty Morskiej. W jednej z jego baz przeszedł kurs w Polowej Szkole Medycznej, przeznaczony dla sanitariuszy wyznaczonych do służby w szeregach marines. Po jego ukończeniu został skierowany do 2. Batalionu 28. Pułku Piechoty Morskiej (2nd Battalion 28th Marines) jako sanitariusz pola walki. Wraz ze swoją jednostką wziął udział w bitwie o Iwo Jimę, rozpoczętej 19 lutego 1945, a trwającej do 26 marca tegoż roku. Podczas zaciętych i krwawych walk, które przyniosły tysiące ofiar śmiertelnych, zarówno po stronie amerykańskiej jak i japońskiej, wykazał się niezwykłą odwagą i poświęceniem, niosąc pomoc medyczną żołnierzom na pierwszej linii walki. Za „nadzwyczajne bohaterstwo sanitariusza Korpusu Szpitalnego podczas akcji na Iwo Jimie przeciwko wrogim siłom japońskim” uhonorowano go Krzyżem Marynarki Wojennej[2].

23 lutego uczestniczył w zatknięciu na górze Suribachi drugiej, większej flagi amerykańskiej i równoczesnym zdjęciu poprzedniej, mniejszej, ustawionej na szczycie kilka godzin wcześniej. Wzniesienie flagi przez Bradleya i jego pięciu kolegów (sierż. Michaela Stranka, kpr. Harlona Blocka, st. szer. Irę Hayesa, st. szer. Franklina Sousleya i st. szer. René Gagnona) sfotografował Joe Rosenthal. Jego zdjęcie trafiło następnie na pierwsze strony amerykańskich gazet i wywołało wielki efekt propagandowy, wzmacniając uczucia patriotyczne w społeczeństwie Stanów Zjednoczonych.

12 marca Bradley został ranny w nogi po ugodzeniu odłamkami japońskiego pocisku moździerzowego. Opatrzony i wyniesiony z rejonu walk przez kolegów-sanitariuszy, trafił do szpitala polowego. Następnie został odesłany do szpitala marynarki w Oakland, lecąc z postojami na wyspie Guam i Hawajach. Po zaleczeniu ran, lecz jeszcze przed operacją usunięcia odłamków z nogi, wziął udział w maju i czerwcu w kampanii rządowej zachęcającej do zakupu państwowych obligacji wojennych. Jako bohater, który wzniósł flagę amerykańską nad Iwo Jimą, wraz z Irą Hayesem i René Gagnonem odbył wizyty w szeregu największych miast amerykańskich, uczestnicząc w uroczystych zgromadzeniach publicznych.

W listopadzie 1945 zakończył służbę w Marynarce Wojennej po otrzymaniu zwolnienia ze względów zdrowotnych.

Dalsze lata

Po powrocie z wojska, 4 maja 1946 poślubił w katolickim St Mary Church w Appleton swoją szkolną przyjaciółkę – Elizabeth Van Gorp (1924–2013)[3]. Miał z nią ośmioro dzieci – dwie córki i sześciu synów.

Wrócił też do pracy w domu pogrzebowym McCandless and Zobel w Antigo, który wykupił w 1955[3], realizując tym samym swoje życiowe marzenie. W 1992 firmę, nadal istniejącą, przejęli jego dwaj synowie i nadali jej nazwę: „Bradley Funeral House”[3].

John Bradley obok działalności zawodowej udzielał się w kilku organizacjach miejskich oraz dotował znaczącymi sumami cele lokalne[4]. Rzadko jednak pojawiał się na uroczystościach upamiętniających podniesienie flagi na Iwo Jimie, a po 1960 zaprzestał w nich uczestniczyć. Wpłynęły na to jego dramatyczne przeżycia wojenne, od których nie mógł się uwolnić. Jego żona wyznała w późniejszym czasie, że przez pierwsze cztery lata małżeństwa, dręczony koszmarami, płakał we śnie, a w szufladzie komody trzymał wielki nóż „do obrony”. Często też powracały do niego wspomnienia o „Iggym” Ignatowskim, jego towarzyszu broni i przyjacielu, zabitym (a wcześniej prawdopodobnie torturowanym) przez japońskich żołnierzy. Nigdy nie opowiadał rodzinie o swoich dokonaniach wojennych. O tym, że został odznaczony Krzyżem Marynarki Wojennej bliscy dowiedzieli się dopiero po jego śmieci.

Zmarł 11 stycznia 1994 w szpitalu w Antigo. Przyczyną śmierci był udar mózgu, poprzedzony zawałem serca. Został pochowany na cmentarzu Queen of Peace w swoim rodzinnym mieście.

Odznaczenia

  • Krzyż Marynarki Wojennej
  • Medal „Purpurowe Serce”[2]
  • Combat Action Ribbon
  • US Navy Presidential Unit Citation – dwukrotnie[2]
  • American Campaign Medal[2]
  • Asiatic-Pacific Campaign Medal – dwukrotnie[2]
  • World War II Victory Medal[2]

Pamięć

  • Jego postać pojawiła się w filmach fabularnych: Piaski Iwo Jimy (1949), The Outsider (1961) i Sztandar chwały (2006).
  • Jego imię nosi szkoła batalionowa w Obozie im. Gilberta H. Johnsona, przynależnym do Bazy Korpusu Piechoty Morskiej – Lejeune w Jacksonville w Karolinie Północnej.
  • W książce Flags of Our Fathers, wydanej przez Bantam Books w 2000, jego syn – James, opisał losy ojca i pozostałych żołnierzy, którzy wznieśli flagę amerykańską nad Iwo Jimą. Na jej podstawie Clint Eastwood zrealizował w/w film Sztandar chwały.

Zobacz też

Przypisy

  1. John Henry Bradley, findagrave.com (ang.) [dostęp 2016-04-21]
  2. a b c d e f g Bernard C. Nalty, Danny J. Crawford, The United States Marines on Iwo Jima • The Battle and the Flag Raising, History and Museums Divison, U.S. Marine Corps Headquarters, Washington, D.C. 1995, s. 14 (ang.) [dostęp 2016-04-22]
  3. a b c Elizabeth M. Bradley Obituary, Bradley Funeral Home and Crematory (ang.) [dostęp 2016-04-22]
  4. The Iwo Jima Flag Raisers. iwojima.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-03)]., iwojima.com (ang.) [dostęp 2016-04-22]

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Purple Heart BAR.svg
Baretka amerykańskiego odznaczenia Purple Heart.
John Bradley Memorial on Mt Suribachi.jpg
Photo taken in February of 2002 of the plaque placed by Bradley's family on the spot of the flag raising on top of Mount Suribachi
Seal of the United States Department of the Navy (alternate).svg

Seal of the United States Navy. The seal is described as:

On a circular background of fair sky and moderate sea with land in sinister base, a tri-mast square rigged ship under way before a fair breeze with after top-sail furled, commission pennant atop the foremast, National Ensign atop the main, and the commodore's flag atop the mizzen. In front of the ship a luce-type anchor inclined slightly bendwise with the crown resting on the land and, in front of the shank and in back of the dexter fluke, an American bald eagle rising to sinister regarding to dexter, one foot on the ground, the other resting on the anchor near the shank; all in proper colors. The whole within a blue annulet bearing the inscription "Department of the Navy" at the top and "United States of America" at the bottom, separated on each side by a mullet and within a rim in the form of a rope; inscription, rope, mullet, and edges of annulet all gold.

PHM2cl small.jpg
PHARMACIST'S MATE, Second Class