2001: Supersport AMA (mistrz w klasie 750 cm³)

John "Hopper" Hopkins (ur. 22 maja 1983 w Ramonie, Kalifornia) – amerykański motocyklista.

Pochodzi z angielskiej rodziny. Od grudnia 2007 żonaty z Ashleigh.

Kariera

Początki

Swoją karierę John rozpoczynał w wyścigach motocrossowych. Pierwszy wyścig minibike wygrał w 1996 roku. W sezonie 1999 rozpoczął starty w amerykańskich wyścigach szosowych, zostając już w pierwszym podejściu mistrzem Aprilia Challenge. Rok później sięgnął po tytuł mistrzowski w Supersport AMA (o pojemności 750 cm³) oraz wicemistrzowski w Formule USA Unlimited Superbike. W 2001 roku triumfował w Formule AMA Xtreme.

MotoGP

W sezonie 2002 Hopkins zadebiutował w najwyższej kategorii Motocyklowych Mistrzostw Świata - MotoGP - podpisując kontrakt z zespołem Red Bull Yamaha WCM. W trakcie zmagań (nie wziął udziału w GP Niemiec) Amerykanin czterokrotnie plasował się w czołowej dziesiątce, najwyższą pozycję uzyskując podczas GP Holandii, gdzie był siódmy. Zdobyte punkty sklasyfikowały go na 15. miejscu, wyżej od zespołowego partnera - Australijczyka Garry'ego McCoya.

W kolejnym roku Amerykanin reprezentował fabryczną ekipę Suzuki, w której partnerem Johna był mistrz świata z sezonu 2000, Kenny Roberts Jr. Nie był to jednak udany sezon dla Hopkinsa. W wyniku szybkiej degradacji opon, spowodowanej nieudaną konstrukcją zawieszenia, "Hooper" tylko w jednym wyścigu dojechał w pierwszej dziesiątce (w GP Hiszpanii był siódmy). Kłopoty z zawieszeniem uniemożliwiły mu również start w wyścigu o GP Malezji. Podobnie, jak w zeszłym sezonie, John nie wystartował w jednej rundzie (w Brazylii). Tym razem jednak został zawieszony, za spowodowanie wypadku Lorisa Capirossiego podczas GP Japonii, na torze Motegi. W klasyfikacji generalnej uplasował się na 17. pozycji, z dorobkiem większym, aniżeli swój rodak.

Drugi sezon współpracy z japońską stajnią okazał się lepszy dla Amerykanina. Zespół poczynił znaczne postępy w kwestii sterowności motocykla, co było widoczne zwłaszcza pod koniec roku. Dowodem tego był m.in. start Johna z pierwszego rzędu podczas GP Japonii. Nie ukończył jednak wyścigu, będąc wyeliminowanym przez Lorisa, z którym postąpił tak samo w zeszłym roku. W wyniku lekkiego urazu odniesionego podczas GP Francji, nie wystartował we włoskiej rundzie na torze Mugello. Najwyższą pozycję uzyskał w GP Portugalii, w którym zajął szóstą lokatę. W klasyfikacji końcowej znalazł się na 16. miejscu.

W 2005 roku stajnia Suzuki zatrudniła nowego projektanta Paula Denninga, pracującego wcześniej z sukcesami w brytyjskich Superbike'ach, dzięki czemu maszyna stała się jeszcze bardziej konkurencyjna. Amerykanin pięciokrotnie zakończył zmagania w pierwszej dziesiątce, będąc najwyżej sklasyfikowanym podczas GP Japonii, gdzie był piąty. Na brytyjskim torze Donington Park Hopkins po raz pierwszy w karierze prowadził w wyścigu. Ostatecznie jednak rundę tą ukończył na ósmym miejscu. Zdobyte punkty sklasyfikowały go na 14. lokacie.

W sezonie 2006 Hopkins dziewięciokrotnie mieścił się w czołowej dziesiątce. Podczas GP Holandii sięgnął po pierwsze pole position w karierze (w wyścigu był szósty). W GP Chin oraz GP Hiszpanii zajął najlepszą w roku czwartą pozycję. Po raz pierwszy uzyskał pulę przekraczającą sto punktów, która dała mu 10. miejsce w ogólnej klasyfikacji.

Rok 2007 był najlepszym w karierze Amerykanina. Zmiana motocykli na 800 cm³ była dla Hopkinsa korzystna, a wielu zawodników, jak np. jego rodak Colin Edwards, widział w nim "czarnego konia" mistrzostw. Podczas przedsezonowych testów 15 lutego Amerykanin miał jednak wypadek, w wyniku którego złamał nadgarstek. Była obawa o udział "Hoopera" w początkowej fazie zmagań, ale na szczęście John zdołał wyleczyć kontuzję. W trakcie rywalizacji Hopkins czterokrotnie stanął na podium, po raz pierwszy w GP Chin. Ukończył wszystkie wyścigi, nie dojeżdżając tylko we dwóch w czołowej dziesiątce. Równa i konsekwentna jazda zaowocowała 4. pozycją w końcowej klasyfikacji, z dorobkiem blisko dwustu punktów. Jednocześnie pokonał swojego partnera z Australii Chrisa Vermeulena.

Pomimo udanego sezonu, John odszedł z zespołu, podpisując kontrakt z inną fabryczną ekipą - Kawasaki. Był to zdecydowanie słabszy sezon dla Hopkinsa, który w zaledwie czterech wyścigach dojechał do mety w pierwszej dziesiątce. Najlepsze miejsce uzyskał w GP Portugalii, w którym zajął piąte miejsce. W GP Holandii John odniósł kontuzję, w wyniku której nie był w stanie wziąć udziału w kolejnych dwóch wyścigach. Ostatecznie zmagania zakończył na 16. lokacie. Po tym, jak japońska stajnia wycofała się z serii, Amerykanin opuścił mistrzostwa.

WSBK

W roku 2009 Amerykanin podpisał kontrakt z zespołem Stiggy Racing Honda, na starty w World Superbike. Kontuzja odniesiona podczas jednego z wypadków, zaprzepaściła sezon Hopkinsa, który w zaledwie trzech wyścigach (w Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii) zdobył punkty. Ostatecznie w klasyfikacji uplasował się na odległej 23. pozycji.

AMA Superbike

W sezonie 2010 Hopkins powrócił do USA, w którym rozpoczął starty w amerykańskich Superbike'ach, w zespole M4 Monster Suzuki. Wystartował łącznie w sześciu rundach, osiągając podium w ostatnich trzech wyścigach. Zdobyte punkty pozwoliły mu zająć 10. miejsce w końcowej klasyfikacji.