Jordan 194

Jordan 194
Ilustracja
Jordan 194 prowadzony przez Eddiego Irvine’a podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii 1994
KategoriaFormuła 1
KonstruktorJordan
ProjektantGary Anderson
Andrew Green
Dane techniczne
Nadwoziemonocoque z włókna węglowego o strukturze plastra miodu
Zawieszenie
przednie
podwójny łącznik poprzeczny
Zawieszenie
tylne
podwójny łącznik poprzeczny
SilnikHart 1035 3.5 V10
Skrzynia biegówJordan, półautomatyczna, 6 biegów + wsteczny
PaliwoSasol
OponyGoodyear
Historia
DebiutGrand Prix Brazylii 1994
Kierowcy14. Rubens Barrichello
15. Eddie Irvine
15. Aguri Suzuki
15. Andrea de Cesaris
Używany1994
Wyścigi16
Wygrane0
Pole position1
Najszybsze okrążenie0

Jordan 194 – samochód Formuły 1, zaprojektowany przez Gary'ego Andersona i Andrew Greena na sezon 1994 dla zespołu Jordan Grand Prix. Samochód napędzały jednostki Hart 1035, rozwinięta wersja silników z roku 1993. Samochodem z numerem 14 jeździł Rubens Barrichello, a samochodem z numerem 15 - Eddie Irvine (w jego zastępstwie również Aguri Suzuki i Andrea de Cesaris). Kierowcą testowym był Kelvin Burt. Głównym sponsorem był Sasol, pozostałymi Arisco, rząd Irlandii i mniejsi sponsorzy.

W związku z zakazem używania od sezonu 1994 aktywnego zawieszenia, automatycznych skrzyń biegów czy kontroli trakcji, Jordan zmodyfikował samochód. Użyto półautomatycznej skrzyni biegów i zawieszenia z podwójnymi łącznikami poprzecznymi. Jordan uważał, że uproszczenie przepisów pozwoli na tak udany sezon, jak w 1991 roku. Istotnie, obniżony airbox i opadnięty przedni spojler nawiązywały do konstrukcji Jordana 191.

Sezon rozpoczął się bardzo udanie, od czwartego miejsca Barrichello w Grand Prix Brazylii. W tym samym wyścigu Irvine został uznany za winnego spowodowania kolizji z Josem Verstappenem i Martinem Brundlem i pomimo apelacji zespołu został zawieszony na trzy wyścigi.

Podczas Grand Prix Pacyfiku Irvine'a zastąpił Aguri Suzuki. W tym wyścigu Barrichello zdobył trzecie miejsce, co było pierwszym podium w historii zespołu Jordan Grand Prix. Podczas treningów do Grand Prix San Marino Barrichello miał groźnie wyglądający wypadek, ale nic poważnego mu się nie stało. W Grand Prix Monako zastępujący Irvine'a Andrea de Cesaris zdobył czwarte miejsce. Taką samą pozycję Barrichello zdobył jeszcze w Grand Prix Wielkiej Brytanii, Włoch, Portugalii i Australii. Podczas deszczowych kwalifikacji do Grand Prix Belgii Barrichello zdobył pole position, stając się ówcześnie najmłodszym kierowcą z tym osiągnięciem (rekord ten pobili później Fernando Alonso i Lewis Hamilton). W wyścigu kierowca ten odpadł na skutek błędu podczas dublowania wolniejszego kierowcy.

Dla Irvine'a sezon nie był tak udany, zdobył on zaledwie 6 punktów (Barrichello - 19). Łącznie kierowcy Jordana zdobyli 28 punktów i ukończyli sezon na piątym miejscu w klasyfikacji konstruktorów, za "wielką czwórką" - Williamsem, Benettonem, Ferrari i McLarenem.

Podczas Grand Prix Francji Jordan umieścił na swoim samochodzie napis informujący o wyniku meczu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (Ireland 1 Italy 0). Podczas Grand Prix Włoch zespół potwierdził, że w 1995 roku będzie korzystał z silników Peugeot.

Wyniki

SezonZespółSilnikOponyKierowcy12345678910111213141516Pkt.Msc.
1994JordanHartGBRAPACSMRMCOESPCNDFRAGBRDEUHUNBELITAPOREURJPNAUS285
Brazylia Rubens Barrichello43NZNUNU7NU4NUNUNU4412NU4
Wielka Brytania Eddie IrvineNU6NUNUNUNUNU13NU745NU
Japonia Aguri SuzukiNU
Włochy Andrea de CesarisNU4

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie